YURTHABER

Garanti BBVA’dan Türkiye’nin ilk SOFR faizli kredisi

Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem: - "SOFR, finansal piyasalarda gerçekleşmiş işlemler dayanak alınarak hesaplandığından, oranların piyasayı yansıtma kabiliyetini yükseltiyor"

İSTANBUL (AA) - Garanti BBVA, USD Libor’un yerini alacak SOFR’ı Türkiye’de ilk defa Çermikler Elektrik Üretim AŞ’ye verdiği kredide referans faiz oranı olarak kullandı.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, SOFR’ın referans faiz oranı olarak kullanıldığı kredi, Türkiye’nin en büyük yenilenebilir enerji yatırımcılarından Güriş Şirketler Grubu'na dahil Çermikler Elektrik Üretim AŞ’nin Sivas’taki Çermikler Hidroelektrik Santrali projesinin kurumsal finansman ihtiyaçlarını karşılayacak.

Global finans piyasası, dünya çapında kullanılan referans faiz oranı Libor’un Haziran 2023 itibarıyla kullanımdan tamamen kalkacak olmasıyla birlikte onun yerini alacak Risksiz Faiz Oranları’nın (RFR) kullanımına hazırlanıyor.

Dünyadaki finansal gelişmeleri yakından takip eden Garanti BBVA, Çermikler Hidroelektrik Santrali’ne projesinin finansmanı kapsamında Türkiye’deki ilk SOFR’a endeksli kredi işlemini gerçekleştirdi.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Garanti BBVA Yatırım Bankacılığı ve Finansman Direktörü Emre Hatem, "Tüm dünyanın kullandığı mevcut referans faiz oranı Libor, oranın belirlenmesinde baz alınan işlem hacimlerinin azalması ve oranların belirlenmesini sağlayan banka verilerinin devamlılığının sağlanmasında yaşanan sorunlar nedeniyle; bu oranların piyasayı yansıtma kabiliyetinin azalmasından kaynaklı olarak Haziran 2023 itibarıyla kullanımdan kaldırılıyor." ifadelerini kullandı.

Hatem, "Açılımı 'Secured Overnight Financing Rate' olan ve USD Libor’un yerini alacak SOFR ise Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası (FED) tarafından günlük olarak açıklanıyor. SOFR, finansal piyasalarda gerçekleşmiş işlemler dayanak alınarak hesaplandığından, oranların piyasayı yansıtma kabiliyetini yükseltiyor.

Gelişen ve yenilenen finans dünyasında her zaman öncü konumundaki bankamız da bir ilki gerçekleştirerek dünyada yeni referans oranı olarak belirlenen RFR’lerin ülkemizdeki ilk kullanımını gerçekleştiriyor. Bu kapsamda Türkiye’nin SOFR’a endeksli ilk kredisini kullanan GÜRİŞ Grubu’na yenilikçi yaklaşımları için teşekkür ederiz." değerlendirmesinde bulundu.

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler