Mynet Trend

Gemi Seyahati İçin Uzmandan Tüyolar

Bir hafta gibi kısıtlı bir zaman diliminde, 4-5 ülkeyi gezebilme ve seyahat ederken de yol yorgunluğu olmaksızın her sabah yeni bir limana uyanmanın keyfini yaşatan bir gemi seyahatine mi çıkıyorsunuz? Seyahatinizden daha fazla keyif alabilme ve daha ekonomik tatil yapabilmeniz için, MSC Cruises ile yaptığım birkaç gemi seyahatinden derlemiş olduğum önerilerimi paylaşmak isterim.

Gemi Seyahati İçin Uzmandan Tüyolar

Kahvaltı ve yemeklerin tadını daha fazla çıkarabilirsiniz.

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534038/640xauto.jpg)

Özellikle sabah kahvaltılarında çok önemli bir detay var. Tur paketlerinin pek çoğunda gemiler, sabah yeni bir şehre gelir ve limana yanaşırlar. Bu nedenle bir gün önceden geminin saat kaçta limana yanaşacağını programınızdan bakıp 1 saat kadar öncesinden, geminin dışarı bakan camlarının bulunduğu bir alanda kahvaltınıza başlayın ki, gemi limana yanaşırken kahvaltı keyfiniz daha fazla anlam kazansın.

Gemide kahvaltı için 2 alternatif var; birincisi ve en çok tercih edileni açık büfe. Diğeri ise farklı bir katta konumlanmış, kahvaltı alakart restoran. "Ben masamda otursam, siparişim alınsa, yerimden kalkmadan her şey masama gelsin, omletimi kaşar peynirli, biberli yaptırsam yanında da bir yeşil çay içsem, sonrasında da beyaz peynir-domates-salatalık tabağı olsa" diyenlerdenseniz alakart restoran servisi sizi fazlasıyla mutlu edecektir.

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534041/640xauto.jpg)

Öğle yemekleri, genelde limanda geçirilen zaman dilimine denk geldiğinden diğer öğünlere nazaran daha az çeşidin olduğu bir öğündür. Buna karşın zaten şehri gezmek yerine gemide öğle yemeği yiyen seyahat sever çok azdır, ancak şehre yakın bir limana yanaştıysanız ve dışarıda yemeğe para ödemek yerine tasarruf etmek istiyorsanız, geminize dönün ve afiyetle yemeğinize devam edin :)

Akşam yemekleri ise 2 ayrı zaman diliminde, farklı oturumlarda alınmakta. Bunun sebebi; gemideki kişi sayısının çok fazla olması nedeniyle, restoran servisinin aksamaması ve animasyon şovların da daha rahat seyredilmesine olanak vermek. Akşam yemeklerinde hep aynı masaya oturursunuz, bu da size servis yapan aynı personelin ilk günden itibaren size isminizle hitap etmesi ve servis kalitesini arttırmak için düşünülmüştür. Akşam yemeği menülerinde her akşama özel olarak ana yemek değişir, bunun yanı sıra menüde her daim hazır olan pek çok alternatiften de sipariş verebilirsiniz.

Akşam yemeği oturumları genelde 18:30-20:00 ve 20:30-22:00 gibi organize edilir. Midenizde bir rahatsızlık, tansiyon veya şeker gibi hastalıklardan ötürü yemeği geciktirme şansınız olmayabilir, eğer böyle bir hassasiyet var ise gemi turunu satın alırken ilk oturumda yemek istediğinizi belirtiniz. Zira gemide ben oturum değiştireceğim dediğinizde, her şey organize edilmiş olduğundan olumlu yanıt alamayabilirsiniz!

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534044/640xauto.jpg)

Ekstra ücret ödemek kaydıyla, Çin, Japon, Meksika gibi temalı alakart restoranlarda da son derece leziz dünya mutfağının seçme yemekleri yiyebilirsiniz.

Gemi ekstralarını düşürebilirsiniz.

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534047/640xauto.jpg)

İçecek ekstraları birçok Avrupa kenti ile kıyaslandığında gemilerde makul ücretlidir. Bununla birlikte eğer ki çok içecek tüketen biriyseniz, alternatifli içecek paketleri gemi tarafından sunulmakta. İçebileceğiniz kapasiteye göre toplu bir satın alma ile yüzde 35’lere varan indirimle alabilirsiniz.

İçecek paketlerinden faydalanmadıysanız, genelde yemek saatlerinden 1-1,5 saat kadar önce kafe, bar veya pastanelerde 'Happy Hour' olarak adlandırılan, yüzde 50’ye varan indirimlerle içecek alabilir, indirimli tatlı servisinden de faydalanabilirsiniz.

Aklınızda olsun! MSC Cruises tüm seyahatlerinde katılımcı kişi sayısına bakılmaksızın Türkçe rehberlik hizmeti sağlamakta. Rehber bulunmayan bir gemi seyahatine katılırsanız, gemide ekstra ücretle satılan çevre gezilerinin hangilerine katılacağınızı önceden tespit edip, seyahatin ilk günü “Excursion Desk”ten birkaç turu peşin alıp, yüzde30’lara varan indirimler kazanabilirsiniz.

'Daha ucuz çevreyi nasıl gezerim?' derseniz, hemen her limanda organize edilmiş şehre giden bir belediye otobüsü veya 'Hop On-Hop Off' ismi verilen çift katlı indi-bindi yapabileceğiniz turist otobüslerine de binerek daha ucuza şehri gezebilirsiniz. Ancak hatırlatmakta fayda var, tur paketleri ile gitmenin en önemli avantajı; rehberin yanınızda olması hem bilgilenme açısından önemli, hem de başınıza gelebilecek bir sağlık sorunu veya hırsızlık vs. olduğunda sizinle ilgilenecek bir güvencenin yanınızda olması da tur paketinin en önemli değeridir.

Odanızdaki Newsletter’ları mutlaka inceleyin.

Odanıza, her akşam yemeği esnasında, bir sonraki günün detaylı programını (Newsletter), gemide ertesi gün verilecek özel indirimleri ve kampanyaları duyuran detaylar yer alır. Ayrıca gemide verilen servislerin açılış-kapanış saatleri, ertesi gün günlük(casual), resmi giymeniz gereken kıyafet tarzına kadar tüm detaylar yer alır.

Siz gezin, çocuklarınız da eğlensin…

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534050/640xauto.jpg)

Gemi seyahati, çocuklu aileler için de ideal. Vardığınız limanda çocukla hareket etmenin zor olduğunu düşünüyorsanız veya eşinizle baş başa romantik bir şehir gezisi yapsam diye hayal ediyorsanız tam yerindesiniz! Zira çocuklarınızı MSC Mini Club’a bırakırsınız, çocuklarınız dünyanın çeşitli ülkelerinden gelen diğer çocuklarla oyunlar oynayıp eğlenirken, siz de gönül rahatlığıyla şehri eşinizle keşfedebilirsiniz.

Yurt dışındaki ucuz alışverişi kaçırmayın.

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534053/640xauto.jpg)

Gemilerde bulunan Duty Free dükkanları, havalimanındakilere nazaran çok daha fazla fırsat sunar. Pek çok üründe daha önce karşılaşmadığınız kadar uygun fiyatlar görebilirsiniz, özellikle de elektronik ve kozmetik ürünlerinde.

Bir de gemi seyahatinin belli günlerinde Duty Free Shop önünde bir pazar yeri kurulur, burada dükkanın dışına yeni özel indirim yapılmış ne kadar ürün varsa koyulur. Gemide kurulan bu pazarda hiç aklınıza gelmeyecek pek çok ürün bulabilecek ve ucuz alışverişin keyfini çıkaracaksınız.

Broadway şovları aratmayan animasyonlar…

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534056/640xauto.jpg)

Yemek öncesi yapacağınız en güzel etkinlik, geminin amfi tiyatrosunda olağanüstü şovları seyretmek olacak. Gösteri başlamadan 15-20 dakika önce gidip, ilk 5 sırada oturmaya çalışın, diğer bazı günlerde de mutlaka balkon kısmından kuş bakışı gibi şovları izleyin. Mutlaka ama mutlaka bir gece dahi olsa şovlara gitmemezlik etmeyin! Seyahatinizin en can alıcı yerinden biri bu şovlar olacak...

**Uygun fiyatla masaj ve SPA imkanları.

**

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534059/640xauto.jpg)

Bilhassa her gün odanıza gönderilen Newsletter’da masaj ve SPA imkanları ile ilgili özel paketler, zaman zaman çok özel indirimler görebilirsiniz. SPA merkezini ilk günden ziyaret edip, bu fırsatları sormaktan da çekinmeyin. Gemilerde masaj ve SPA, sıkça uygulanan bir gelenek halini almış durumda.

Bedava spor, uygun fiyatlı eğlenceler!

![](https://imgrosetta.mynet.com.tr/file/12534062/640xauto.jpg)

MSC Cruises gemilerinde golf, basketbol, yürüyüş parkuru, fitness gibi ücretsiz yapabileceğiniz spor aktiviteleri bulunur. Bunların yanı sıra uygun fiyatlı Formula 1 araç testi, 4 Boyutlu Sinema, çocuklar için bilgisayar oyun salonu da bulunmakta.

Geminin ücretsiz kitaplığından arzu ederseniz Türkçe kitaplar da okuyabilir veya oyun salonunda tavla, okey gibi oyunlar da oynayabilirsiniz. Futbol, basketbol gibi TV yayınlarını da gemilerde yer alan Sports Cafe’lerde ücretsiz seyredebilirsiniz. İnternet uydudan alınan bir servis olduğundan, gemide biraz pahalıdır. Çok kullanım yapmayacaksanız saatlik paketler alabilir veya vardığınız limanda, şehri gezerken bir kafe veya restoranda kullanırsanız, bu anlamda da bir tasarruf yapmış olursunuz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Geri Dön