Göbek Deliği Pamuğu Nedir?

Sıradan bir erkeğin göbek deliğinde, herhangi bir zamanda, yaklaşık olarak 1,8 mg pamuk oluşuyor. Neredeyse her zaman mavi renkte olan bu gizemli madde nedir? Ve neden orada toplanır?

Göbek Deliği Pamuğu Nedir?

Dr.Georg Steinhauser ömrünün 3 yılını göbek deliğinde oluşan pamukları inceleyerek geçirdi. Kendi göbek deliğinden topladığı 503 tane örneği incelemesinin yanı sıra arkadaşlarına ve ailesine göbeklerinde oluşan pamuklar hakkında sıkça sorular sordu ve sonunda suçlunun, göbekte bulunan ve önceden bilinmeyen bir kıl türü olduğunu buldu. Bu küçük tüy normalden daha ince olmasının yanı sıra giysilere yapışan bir kanca görevi görüyor. Böylece bu kancayla beraber giysilerdeki pamuğun bir kısmını kendi üzerine alıyor ve tüyleri göbek deliğinde topluyor.

Fakat göbek sadece tişörtün fazlalıklarına ev sahipliği yapmıyor. Örneğin oturduğumuzda bile kat kat olan bu geniş alan, ölü deri, dışarı atılan yağ molekülleri, çeşitli protein grupları ve toz için de güzel bir barınak yeri. Bu yüzden göbek deliğimizde toplanan bu yumak sadece tişörtün pamukları tarafından değil aynı zamanda bizim parçalarımızla da oluşuyor.

Dr.Steinhauser'ın hipotezine göre göbeğimizde bulunan bu özel kıllar aslında vücudun kendisini temizlerken kullandığı yapılar. Ölü deri ya da diğer döküntülerin göbek deliğinde birikip bakteriler için mükemmel bir ortam oluşmasını engellemek için, vücut kıllar sayesinde toplanan bu pamuğu bu tarz irin oluşumlarına karşı bir silah olarak kullanıyor. Bu da göbek deliğini birçok yoldan kurumuş burun mukozasına benzetiyor.

Peki, "bu pamuk genellikle neden mavi" sorusuna gelirsek... Bu da bir hayli gizemli bir konu.

Bir teoriye göre kot gibi mavi giysiler göbek bölgesinde bulunan herşeyi, buna pamuk da dâhil, maviye boyuyor. Mavi olmayan giysilerde bile boyasını hazırlarken mavi bileşenler kullanılmış olabilir. Bu da diğer boyalarla birlikte kullanıldığında baskınlık sağlıyor. Örneğin çamaşır makinesine mavi renkli bir havlu ile beyaz bir havluyu attığınızı düşünün.

Bir hastanede çalışan ve madde konusunda uzman olan Avustralyalı Graham Barker çok nadiren kırmızı giysiler giyindiği halde göbek bölgesinde oluşan pamukların kırmızı olduğunu söylüyor. Barker 1984'den beri her gün göbek deliğinde oluşan pamukları titizlikle alıyor ve biriktiriyor. Barker topladığı bu pamuklar sayesinde Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi başaran onlarca garip rekordan birinin sahibi olma unvanını aldı.

Eğer Graham Barker gibi göbeğinizdeki pamukları almaya çok da istekli değilseniz vücudunuzun toz tutma kapasitesini azaltma yollarına gidebilirsiniz. Peki, bu nasıl mümkün? Doktora göre karın bölgesindeki tüyleri almak, kıllar tekrar büyüyene kadar göbek deliğinde oluşan tüy sorununu ortadan kaldırıyor. Diğer bir çözüm ise yeni giysiler giymek yerine önceden beri kullandığınız, daha eski giysiler giymek olabilir. Fakat sonsuza kadar bunları giyemeyiz, değil mi? Peki, başka ne çözümler olabilir? Eğer bu tür şeylere karşı değilseniz göbek deliğindeki piercing ya da benzeri bir şey yaptırılması göbek deliği pamukçuklarının henüz oluşmadan yok olmasını sağlıyor.

Başka bir tedbir daha var. Avustralyalı başka bir çalışma grubu tarafından yürütülen çalışmaların sonucu aşırı kilolu olmak göbek deliğinde tüy ve yukarıda saydığımız diğer grupların oluşması için büyük bir risk. Bu yüzden, ya kilo kaybederek yüzey alanını daraltırız ve böylelikle pamuk oluşumunu azaltırız ya da kilo alarak belki göbek deliği pamuğunu engelleriz fakat ekmek kırıntıları gibi yemek artıkları toplayabiliriz.

Dr. Steinhauser bu konunun ilk bakışta birden fazla insanı ilgilendirdiğini düşündüğü için küçümsenmemesi gerektiğini söylüyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler