MAGAZİN

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

Halit Kıvanç cenaze töreni ne zaman, nerede? Halit Kıvanç kimdir, neden öldü, hastalığı neydi? Duayen gazeteci bugün son yolculuğuna uğurlanacak!

Halit Kıvanç 97 yaşında hayatını kaybetti. Acı haberi duayen gazetecinin oğlu Ümit Kıvanç, 25 Ekim Salı günü sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımla duyurdu. Ümit Kıvanç babasının ölümü üzerine "Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağ olsun.” ifadesini kullandı. Usta spor spikeri, bugün (27 EKim 2022 Perşembe) son yolculuğuna uğurlanacak. Peki, Halit Kıvanç kimdir, neden öldü, hastalığı neydi? İşte Halit Kıvanç cenaze töreni ile ilgili merak edilenler...

Halit Kıvanç'ın cenaze töreni ile ilgili ayrıntılar belli oldu. Ümit Kıvanç'ın acı haberi duyurmasının ardından birçok kişi internette araştırma yapmaya devam ediyor. Peki, Halit Kıvanç cenaze töreni ne zaman, nerede? İşte Halit Kıvanç'ın hayatı ve biyografisi ile cenaze töreni ile ilgili detaylar...

h1

HALİT KIVANÇ KİMDİR, KAÇ YAŞINDA?

Halit Kıvanç ,1926 yılında İstanbul'da dünyaya geldi.

Müzisyen/Yazar Ümit Kıvanç'ın babası olan radyo ve televizyon sunucusu, gazeteci ve maç spikeri Halit Kıvanç; Pertevniyal Lisesi'nden mezun olduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi‘ni bitirdi.

Halit Kıvanç 3 ay kadar hakimlik yaptı. Milliyet, Tercüman, Hürriyet, Güneş başta olmak üzere çeşitli gazete ve dergilerde yazar ve yönetici olarak üst düzey görevler aldı.1953′te Alp Zirek ve Halit Talayer ile birlikte memleketimizin ilk günlük spor gazetesi (Türkiye Spor)gazetesini çıkardı.Bir yıla yakın ünlü yayın kuruluşu BBC de çalıştı. Ülkemiz'de radyo ve TV yayıncılığının gelişmesinde önemli katkıları olan Kıvanç, TV'nin bir çok yayınında ‘ilk'lerin adamı oldu. olimpiyatlar ve büyük uluslararası karşılaşmalarda dünya kupasını televizyondan sunan ilk Türk spikerdir. 10 Dünya Kupası finallerini radyo ve televizyon da aktarmıştır.

Sunuculukta 50 yılını 2005′te bir jübileyle kutlayan Kıvanç,Türkiye Gazeteciler Cemiyeti,TSYD ve diğer kuruluşların düzenlediği yarışmalarda 200′ün üzerinde ödül aldı. 1983 yılında Cumhurbaşkanlığı Kupası maçıyla maç spikerliğine veda etti.

Yazar, spiker, sanat adamı olarak kabul edilen Halit Kıvanç, Türk halkına temiz bir Türkçe ile saygın ve eğitici çalışmaları ile hizmet vermesinden dolayı Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi tarafından Kariyer Dalında büyük ödüle layık görüldü.

h2

HALİT KIVANÇ'IN HASTALIĞI

Ertem Şener, duayen gazeteci Halit Kıvanç'ın sağlık durumuna ilişkin sosyal medya hesabında paylaşımda bulunmuştu

Şener paylaşımında "Halit Kıvanç ustamızı aradım dün akşam. Kendisini programımıza davet edecektim. Çok değerli ve kıymetli eşi, hanımefendi telefonu açtı. Sesini duymak istedim Halit abimizin, ustamızın. 'Mümkün değil şu an' dedi ve ekledi; 'Artık kimseyi tanımıyor, konuşamıyor ve çok hasta' Türkiye’ye maç anlatmayı, futbolu, sporu, konuşmayı öğreten büyük ustamız için lütfen dua edelim. Sesi ile büyüdük. Sesi ile bu işi sevdik. Bana hep sorarlar; Anlatıp da unutamadığın maç hangisi? Cevap çok net. Tabi ki, Halit Kıvanç ustam ve İlker Yasin ile, büyüklerimle beraber anlattığım, Fenerbahçe - Sevilla şampiyonlar maçı. Ne Ronaldinho’nun çalımları, ne Messi’nin büyük futbolu, ne Ronaldo’nun büyülü futbolu, ne diğerleri… Sadece Halit Kıvanç ile beraber anlattığım Fenerbahçe - Sevilla maçı. Dua ediyoruz Halit Kıvanç ustamıza, büyüğümüze, Türkiye’nin sesine. Allah şifalar versin. Seni, sizi çok ama çok seviyorum HALİT KIVANÇ hocam" ifadelerini kullanmıştı.

HALİT KIVANÇ NEDEN ÖLDÜ?

Bir süredir sağlık sorunlarıyla mücadele eden usta sunucu Halit Kıvanç hayatını kaybetti.

Geçtiğimiz salı günü acı haberi oğlu Ümit kıvanç şu sözlerle duyurdu;

"Halit Kıvanç’ı kaybettik. Bizimle birlikte sevenlerinin de başı sağolsun. Cenaze 27’si perşembe, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek." dedi.

HALİT KIVANÇIN CENAZE TÖRENİ NE ZAMAN, NEREDE?

Halit Kıvanç'ın Kıvanç’ın cenazesi bugün, öğle namazından sonra Zincirlikuyu Mezarlığı içindeki camiden kalkacak, aynı mezarlığa defnedilecek.

Cenaze töreninden hemen önce saat 10.30 sıralarında da Halit Kıvanç’ın kurucularından olduğu Spor Yazarları Derneği’nde (Levent) bir uğurlama töreni yapılacak.

Vitrin


En Çok Aranan Haberler