Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

İstanbul'da birçok kişi ıspanak zehirlenmesi belirtileriyle hastaneye başvurdu. Ispanak zehirlenmesi vakaları artınca bu konu Türkiye'nin gündemine oturdu. Hal böyleyken herkesin aklında aynı soru canlandı: Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir? Sağlığını düşünen herkes için ıspanak zehirlenmesi hakkında detayları anlatacağız...

Ispanak zehirlenmesi belirtileri nelerdir?

İstanbul'da ıspanaktan zehirlenme belirtisiyle hastaneye kaldırılan kişi sayısı artınca, birçok kişi ıspanak yeme konusunda tedirgin oldu. Ispanak zehirlenmesi konusunda henüz durum netleşmedi ancak bu konuda belirtileri, dikkat edilmesi gerekenleri bilmekte fayda var.

ISPANAK ZEHİRLENMESİ BELİRTİLERİ

iStock-926244426 (2)

Ispanak zehirlenmesi sonucunda hastaneye kaldırılan kişi sayısı saatler geçtikçe artıyor ve uzmanlar konu netleşinceye kadar ıspanak tüketilmemesini öneriyor. Markketten aldıkları ıspanakları yiyenlerde zehirlenme söz konusu olduğunda bulanık görme ver kas güçsüzlüğü gibi sağlık problemleri kendisini gösteriyor.

iStock-916418712 (2)

Uzmanlar ıspanak yemeğinin pişirildikten sonra tekrar ısıtılmasını sağlık açısından uygun görmüyor. Bazı kaynaklara göre ıspanak gibi yapraklı sebzeler, yüksek oranda nitrat içermekte. Ispanaktaki nitrat oranı ise, sebzenin yetişme, sulama ve toprağına göre farklılık gösterebiliyor. Ispanakta bulunan nitrat, yemek tekrar ısıtıldığında nitrite dönüşerek zehirliyor. Nitrit zehirlemesi belirtisi ise; ağız ve göz çevresinde mavilikle kendisini belli ediyor. Bu duruma verilen isim ise Mavi bebek sendromu.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler