İspanya’da koronavirüs vakası görülmeyen tek yer: Zahara de la Sierra

Avrupa’daki en fazla korona virüs vakasının bulunduğu İspanya’da, Sevilla ile Cebelitarık arasında kalan Zahara de la Sierra kasabası şu ana kadar ülkede korona virüsün bulaşmadığı tek bölge olarak mücadelesini sürdürüyor.

Yaklaşık 3 haftadır karantina altında bulunan ve Avrupa’daki en fazla korona virüs vakasının bulunduğu İspanya’da Covid-19’a rastlanmayan tek bölge Zahara de la Sierra kasabası. Tek katlı beyaz evleri, zeytin ağaçları ve bin 400 kişilik nüfusuyla Zahara de la Sierra kasabası, İspanya’da korona virüsün giremediği tek yer.

ORTA ÇAĞDAN KALMA ENDÜLÜS KASABASI

Sevilla ile Cebelitarık arasında kalan küçük Endülüs kasabası, Orta Çağdan kalma mekanlarıyla turistlerin de uğrak yeri. Ancak korona virüs salgının İspanya’da baş göstermesinden bu yana getirilen karantina uygulaması, kasabaya korona virüsün girmesini engelledi.

İspanya hükümeti 14 Mart’ta ülkeyi karantina altına alırken, temel ihtiyaçlar dışında vatandaşların evde kalmasını isteyen Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, kasabanın 5 girişinden 4’ünü kapatarak turistlerin kasabaya girişini engelledi. Belediye Başkan Galvan, "Güvenlik nedeniyle almaktan çekinmediğimiz bir karardı. Polis ve sivil muhafızların yardımıyla uyguladık" dedi.

KASABAYA GİRİŞ ÇIKIŞ YAPAN ARAÇLAR DEZENFEKTE EDİLİYOR

Zahara Belediye Başkanı Santiago Galvan, 1 polis tarafından korunan kasabanın kalan tek giriş noktasına gelen her aracı çamaşır suyu ve dezenfektanlarla da yıkattığını belirtti. Ayrıca 3 günde bir sabah erken saatlerinde 10 kişilik bir grup kasaba sokaklarını dezenfekte ediyor. Yerel bir işletme, bölge sakinlerinin dışarı çıkmaması için yiyecek ve tıbbi malzeme gibi diğer ürünlerin teslimi için 2 görevli çalıştırıyor.

Kasaba ayrıca, yerel işletmeler ve serbest meslek sahiplerinin elektrik, su ve vergilerini karşılamak için olağanüstü (OHAL) fonunu kullanıyor. Ayrıca her Cuma akşamı Belediye Başkanı Galvan bir belediye aracını evlerinde sıkılan halka destek olmak için sokak sokak gezdirerek müzik yayını yaptırıyor. Başkan Galvan, kasabanın işletmelerine kendi başına yardım etmeye devam edemeyeceğini, yerel veya ulusal hükümete başvurmak zorunda kalacağını belirterek, "Bu devam ederse bir çeşit finansal akciğere ihtiyacımız olacak" ifadelerini kullandı.

Öte yandan İtalya’dan sonra en yüksek ölüm oranının kaydedildiği İspanya’da korona virüs nedeniyle ölü sayısı 11 bin 744, vaka sayısı ise 124 bin 736 olarak açıklandı.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
Efsane bir yer yaşamak isterdim burada
Dünyada ki cennetinizi yaşayın bakalım.
Adamlar mantıklı hareket etmişler.Türkiye Cumhuriyetinde yaşayan tüm vatandaşlara sesleniyorum.Siz dışarıda (geçerli bir sebebiniz yoksa tabi) boş boş gezerken,bu mücadelenin kahramanları başta doktorlar olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının hayatlarını riske atıyorsunuz.Adamlar ölümle burun buruna çabalarken siz salak salak gezmenin derdindesiniz,öf püf sıkıldım gibi şımarık hareketlerinizin sonucu,yayılmayan hastalığı yayıyorsunuz.Hiç mi TV izlemiyorsunuz,insanlar eşlerinden,çocuklarından ayrı,evlerine hasret resmen yaşam savaşı veriyorlar.Kim bu süreci kösteklerse Allah bildiği gibi yapsın
@suna_2017 Tutturmuşsunuz doktor doktor,temizlikçi,güvenlik,personel ve ebe,hemşireler olmasa bir hiçsiniz.Sağlık bir bütündür bunun başı ve kıçını ayırırsanız sağlığı çökertirsiniz.Anlayın artık sağlığın bir bütün olduğunu ve bu adaletsiz yönetimin sonunun geldiğini.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler