YURTHABER

Jandarma aracında işlenen cinayet davası

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde, kavgaya karışanlardan birinin jandarma aracına konulduğu sırada tabancayla vurularak öldürülmesiyle ilgili 1'i tutuklu 10 sanığın yargılandığı davaya devam edildi.

Jandarma aracında işlenen cinayet davası

GÜMÜŞHANE (A.A) - Gümüşhane Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, Özkan Görmüş'ü (28) jandarmaya ait araçta tabancayla vurarak öldürdüğü iddiasıyla yargılanan tutuklu sanık Cafer Güzel katıldı. Sanık Cafer Güzel'in tutuksuz yargılanan oğulları Tekin, Oktay ve Fikret, kızı Hamide Yiğit ile eşi Güllü Güzel ise duruşmaya gelmedi.

Öldürülen Özkan Görmüş'ün babası Eyüp, annesi Ayşe, kardeşi Özgür Görmüş ise duruşmada hazır bulundu. Olay sırasında görev yapan ve davada ''müşteki sanık'' olarak tutuksuz yargılanan jandarma timinde görevli astsubay Nadir Kutlu ile jandarma erler Ercan Güneş, Emrah Arık ve Ramazan Kazan ise duruşmaya katılmadı.

Duruşmada ifadesi alınan tutuklu sanık Cafer Güzel, tahliyesini talep etti.

Sanıkların avukatı İsmail Taştan, bir süre önce tahliye edilen sanıklar hakkında verilen adli kontrol uygulamaları süresinin kaldırılmasını, bu olmadığı taktirde uzatılmasını talep etti.

Müşteki sanıkların avukatı Metin Aslan ise daha önceki celsede tanık olarak dinlenilmesine karar verilen Kürtün Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Gebeş'in yıllık izinden dönmesinin beklenmesini istedi.

Maktul Görmüş'ün babası Eyüp Görmüş, oğlunun bir dedikodu yüzünden öldüğünü belirterek, ''Oktay Güzel'in eşinden doğan çocuk için DNA testi ve olay yerinin keşfinin yapılmasını istiyorum'' dedi.

Cumhuriyet savcısı, mütalaasında Kürtün Jandarma Komutanı Üsteğmen Murat Gebeş'in bir sonraki celsede hazır edilmesi için yeniden müzekkere yazılmasını, adli kontrol uygulamaları süresinin uzatılması talebinin reddedilmesi, DNA testi talebinin ve tutuksuz sanıklar Fikret, Oktay, Tekin Güzel ve Hamide Yiğit'in duruşmalardan muaf tutulması talebinin kabul edilmesini istedi.

Mahkeme heyeti, sanık Cafer Güzel'in tutukluluk halinin devamına, Kürtün Jandarma Komutanı Gebeş'in tanık olarak dinlenilmesi için Kürtün İlçe Jandarma Komutanlığına yeniden yazı yazılmasına, DNA testi ve adli kontrol uygulamalarının süresinin uzatılması yönündeki talebin reddine, Fikret, Oktay, Tekin Güzel ile Hamide Yiğit'in duruşmalardan muaf tutulmasına karar vererek duruşmayı erteledi.

-OLAYIN GEÇMİŞİ-

Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinin Taşlıca köyünde 17 Eylül 2010'da husumet nedeniyle çıkan kavganın ardından Cafer Güzel (61), jandarma aracında bulunan Özkan Görmüş'e (28) tabancayla ateş etmişti. Yaralanan Görmüş, Kürtün Devlet Hastanesinde hayatını kaybetmişti.

Tutuklanan Cafer Güzel hakkında ''haksız tahrik altında tasarlayarak kasten adam öldürme'', Fikret, Oktay, Tekin ve Güllü Güzel ile Hamide Yiğit hakkında ''haksız tahrik altında tasarlayarak kasten adam öldürmeye yardım etme'', ''hakaret, tehdit, görevi yaptırmamak için direnme'', Ercan Güneş, Emrah Arık, Nadir Kutlu ve Ramazan Kazak hakkında ''görevi ihmal'' suçlamasıyla dava açılmıştı.

Tutuklu yargılanan Oktay, Fikret ve Tekin Güzel ile Hamide Yiğit, önceki duruşmada tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edilmişti.