John Carmack yapay zeka yaparsa…

Teknoloji dünyasının “idealist” girişimcilerinden John Carmack yapay zeka geliştirmek üzere hazırlık yaptığını duyurdu.

John Carmack yapay zeka yaparsa…

Ünlü video oyunu Doom’un yaratıcı olan ID Software’in kurucusu olan John Carmack, gençlik yıllarında oyun geliştirdikten sonra geçtiğimiz yıllarda da sanal gerçeklik gözlüğü Oculus’u hayata geçirmişti.

Şimdi Facebook’ta Oculus departmanından ayrılan Carmack, insan gibi düşünebilen gelişmiş yapay zeka algoritmaları üzerinde çalışacacağını açıkladı. Yani karşılıklı konuşup sohbet edebileceğimiz, bize inansı tepkiler verecek, insandan ayırt etmesi zor makinelerle karşılaşacağız.

Carmack Oculus’tan ayrılsa bile Oculus ile bağlantısını koruyacağını ve hem yeni oyunların geliştirilmesinde hem de yapay zeka ile Oculus’u entegre etme çalışmalarında bulunacağını vurguluyor. Yani bu ayrılık ilişkilerin tamamen koptuğu bir boşanma değil de, John Carmack gibi idealist bir geliştiricinin yeni ufuklar keşfetme dürtüsünün sonucu gibi görünüyor.

Ancak Carmack’ın beyninin nasıl işlediğini anlamak için bu ayrılıkla ilgili attığı mesaja da bir bakmak gerekiyor. Carmack alternatif olarak, efektif maliyetli nükleer füzyon reaktörleri geliştirme fikrini eleyerek yapay zeka üzerinde çalışmaya karar verdiğini hatırlatıyor.

ID Software ile video oyun sektöründe devrim yaratan bir beynin, yapay zeka konusunda hangi devrimlere kapı açacağını heyecanla izliyor olacağız.

Palm akıllı avuç içi telefonu – Kutu açılış videosu (Unboxing)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler