YEMEK

Kekiniz kabarmıyorsa bundan olabilir! İşte kabaran kek tarifi..

Bir hevesle girdiğiniz mutfaktan üzülerek mi çıkıyorsunuz? Kek, yapması kolay olduğu kadar, kabarması ve pişirmesi de bir o kadar dikkat gerektiren bir tatlı. Çayın yanına eşlik eden lezzetli ve kabaran kekler yapmak aslında hiç de zor değil. Malzemelerin sıcaklığına, çırpılma sırasına dikkat ederek siz de birbirinden nefis kekler yapabilirsiniz.

Kekiniz kabarmıyorsa bundan olabilir! İşte kabaran kek tarifi..

Annelerimizin şipşak hazırlayıp beş çayına yetiştirdiği o enfes keklerden siz de yapabilirsiniz. Bunun için birkaç malzemeye, fırına ve olmazsa olmaz borcam tepsiye ihtiyacınız var. Sizin için açıklayacağımız bazı püf noktalarına dikkat ederek, herkesin tarifi soracağı puf puf kabaran keklere imzanızı atabilirsiniz.

KEK MALZEMELERİNİN SICAKLIĞINA DİKKAT EDİN

Pek çok yemek tarifinde rastladığınız oda sıcaklığında tereyağı ifadesini dikkate almayarak yaptığınız tatlılardan ne yazık ki beklediğiniz sonucu alamayabilirsiniz. Kekinizin güzelce kabarmasını istiyorsanız yumurtaları en az 15 dakika önce buzdolabından çıkarmış olmanız gerekli. Yumurtaya ek olarak kek yapımında kullanılan tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması şart.

TARİFTEKİ ÖLÇÜLERDEN ŞAŞMAYIN

kek

Kek yapmaya başlamadan önce tarifte belirtilen malzemelerin hepsini hazırlayın. Tarifte yazan ölçüleri daha az veya daha çok değil tam oranında ekleyin.

FIRINI ÖNCEDEN ISITIN

Kekinizin güzelce kabarması için malzemelerin sıcaklığı kadar fırının ısısı da oldukça önemli. Puf puf kabaran bir kek pişirebilmek için fırını önceden ısıtın. Kekin en iyi 180 derecelik fırın ısısında kabaracağı biliniyor. Fırını önceden ısıtmadan keki içerisine koyarsanız, hacimsiz ve kabarmayan bir kek ile karşılaşabilirsiniz.

YUMURTA VE ŞEKERİ ÇIRPMANIN ÖNEMİ

kek2

Puf puf kabaran bir kek yapmanın ilk aşaması şeker ve yumurtaları çırpmakla başlıyor. Derin bir kabın içerisine yumurtaları ve şekeri ekleyin. Şeker tamamen eriyene kadar çırpın. Bu işlem birkaç dakika sürebilir. Yumurtayla bütünleşen şeker sayesinde kekiniz istediğiniz gibi kabarabilir.

UNU MUTLAKA ELEYİN

Şekerle yumurtayı çırptınız. Sonrasında üzerine sıvı yağ ile sütü de ekleyin ve çırpmaya devam edin. Bundan sonra sıra una geliyor. Çırptığınız malzemelerin üzerine eleyerek un ve kabartma tozunu ekleyin. Kekin iyice kabarmasını istiyorsanız başka bir kabın içerisine unu iki kez eledikten sonra diğer malzemelerin üzerine ekleyebilirsiniz. Un elendiğinde havalandığı için daha homojen bir şekilde diğer malzemelerin arasına katılıyor. Bu da kekin kabarmasını sağlıyor.

UNU EKLEDİKTEN SONRA ÇIRPMAYA SON VERİN

Son olarak elediğiniz unu ekledikten sonra çırpma işlemini durdurabilirsiniz. Spatula yardımıyla malzemelerin hepsini hiçbir topaklanma kalmayana kadar iyice karıştırın. Bu sayede kekiniz puf puf bir dokuya sahip olacak.

KEKİ FANSIZ FIRINDA PİŞİRİN

kek3

Kekiniz için gerekli olan pişme süresi fırına göre değişmekle birlikte genellikle 25 ile 35 dakika arasında oluyor. 180 derecede ısıttığınız fırınınızı fansız çalıştırmaya dikkat edin. Pişme aşamasında fırının kapağını kesinlikle açmayın. Pişirme süresi tamamlandığında fırınınızın kapağını açarak, kürdan batırarak kekin pişip pişmediğini kontrol edebilirsiniz.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Geri Dön