Kelebekler Hiç de Sandığınız Kadar Masum Değiller!

Kelebek koleksiyonu yapanlar, kelebekler hakkında benzetmeler ve şiirler yazanlar... İşte kelebeklerin sandığınız kadar masum olmadıklarının kanıtı!

Kelebekler Hiç de Sandığınız Kadar Masum Değiller!

İnanılmaz ama gerçek... Kelebekler bizi aldatmış!

Kenya’nın Kuzey Nandi ormanlarında iki beyaz şeritli paşa kelebeği arasında muhteşem bir kavgaya tanıklık eden Entomolog Dino Martins, devrilmiş bir ağaçtan sızan fermente özsuyu içen bir kelebek grubunun yavaş yavaş sarhoş olduğuna şahit olmuş. Sarhoş kelebek gurubuna beyaz şeritli iki kelebek gelip bar kavgasına benzer bir kavga başlatmış. Kelebeklerin tırtıklı kanatlarıyla birbirlerine dolanıp darbe vurdukları kavga, kaybeden kelebeğin parçalanmış kanatlarının süzülerek orman zeminine düşmesiyle son bulmuş.

Zebra uzun kanat kesinlikle güzel bir kelebek değil mi? Peki ya huyu da güzel mi?

Zebra kelebekler aslında oldukça zehirli. Ayrıca tırtıl döneminde kardeşlerini yiyen bir yamyam. Ama bu özelliği, pupa tecavüzü olarak adlandırılan durumla karşılaştırıldığında son derece sıradan kalıyor. Dehşet verici bir çiftleşme

Pupanın, koza aşamasındaki –larva ile yetişkin arasındaki dönem– bir kelebek olduğunu biliyorsanız, pupa tecavüzünün anlamı anlaşılıyor. Kozadan çıkmaya hazırlanan dişi kelebeğin etrafı bir erkek çetesi etrafını sarılıyor, birbirlerinin önüne geçmek için itişip kakışıyorlar, kanat çırpıyorlar. Ve bu arbedenin galibi, dişiyle çiftleşiyor. Ancak sonuca ulaşmak için öyle sabırsızlanıyor ki kozayı klasper denilen keskin organıyla yırtıp dişi daha henüz dışarı çıkamadan çiftleşiyor. Yeşil damarlı paşa kelebeği hayvan dışkısı yiyor.

Fermente özsu, taze dışkı ve çürümekte olan hayvan leşi en sevdiği yiyecekler arasında yer alıyor. Sahtekar kelebekler!

Maculinea rebeli kelebekleri, karıncaları kandırıp yavrularına baktırıyor. Tırtıl, kraliçe karıncayı taklit eden sesler çıkarıyor. Karıncalar da onları zenginlerin tahtırevanda taşınması gibi taşıyarak koloniye götürüyor. İçeride soylu muamelesi görüyorlar, yiyecek kusan işçi karıncalar tarafından besleniyor, yiyecek az olduğunda bakıcı karıncaların kurban ettiği yavru karıncalarla karınları doyuruluyor. Yani tam bir çocuk bakıcılığı sahtekarlığı icat etmiş bu kelebekler. Kaynaklar: Dino Martins ve National Geographic

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler