YEMEK

Kırmızı ete göre 7 kat daha fazla protein içeriyor! Dobelan lezzetinin yanı sıra şifa dağıtıyor

Kırmızı ete göre 7 kat daha fazla protein içeriyor! Dobelan lezzetinin yanı sıra şifa dağıtıyor

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yetişen dobelan mantarı, bölgede keme ismiyle de anılıyor. Kırmızı et göre daha fazla protein içeren dobelan, hem lezzetli hem de faydalarıyla göz dolduruyor.

Tohumu olmayan, kendiliğinden yetişen dobelan mantarının bulunması ve toplanması oldukça zor. Mantar bol yağışın olduğu ve yıldırımın düştüğü yerlerde toprağı yararak çıkar. Oldukça çamurludur ve bu süreçte toplaması zahmetlidir.

Ete göre 7 kat daha fazla protein içermektedir. Kebap gibi çeşitli yemeklere katılır ve lezzeti de son derece yerindedir.

dobelan

Dobelan mantarının cinsel gücü artırıcı etkisi vardır. Halk arasında afrodizyak olarak bilinmektedir.

En önemli etkilerinden biri de kansere karşı koruyucu olmasıdır. Bu sebeple halk arasında büyük ilgi görmektedir. Kanserin ‘can düşmanı’ olarak adlandırılır.

keme

Keme mantarı toplandıktan sonra sıcak suyla iyice yıkanmalıdır. Üzerindeki kabuğun soyulmaması gerekir.

Sıcak suda bekletildikten sonra tavada kızartılabilir ya da kıymayla karıştırılarak kebap olarak hazırlanabilir.

mantar

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 12 yorum
BEDAVA VERSEN YEMEN MANTARI HİÇ SEVMEM AKIL VAR AKIL YOK KUZİ PİRZOLANIN YERİNİ TUTARMİ
sen hayatinda bir kez yemedigin belli yesen benim gibi mevsiminin gelemsini dort gozle beklersin dostum
YÜCE ALLAH NE GÜZEL NİMETLER YARATMIŞTIR BİZ İNSANLAR İÇİN.DOMALAN MANTARININ DEĞERRİNİ TÜRK MİLLETİ HENÜZ BİLMİYOR. KARDEŞİM ARAP ŞEYHLERİ BU MANTARIN HASTASI BEEE..UYANINIZ ARTIK DERİN UYKUDAN...ZEKAYADA ÇOK FAYDASI VAR BEN ŞAHİDİM...NOKTA İMZA OZAYDİN65
araplar gerçekten çok akıllı????????
protein miktarından daha önemlisi proteinin yararlanabilirliğidir. yani o besinin içerdiği proteinin vücut tarafında kullanılabilirliğidir. örneğin kültür mantarının proteince zengin olduğu söylenir. ancak içerdiği proteinin yararlanabilirliği kırmızı ete göre (muhtemelen beyaz ete göre de) daha düşüktür. yani kültür mantarondaki 100 gr protein etteki 100 gr protein kadar yararlı değildir. bu mantardaki durum nedir ona bakmak lazım.
Geri Dön