YURTHABER

Kızıltepeli Çocuklar Emniyeti Gezdi, Polis Telsizinden Kürtçe Anons Yaptı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Toplum Destekli Polis Büro Amirliği tarafından yürütülen ‘Emniyette bir gün, emniyetli bir...

Kızıltepeli Çocuklar Emniyeti Gezdi, Polis Telsizinden Kürtçe Anons Yaptı

Mardin’in Kızıltepe ilçesinde Toplum Destekli Polis Büro Amirliği tarafından yürütülen ‘Emniyette bir gün, emniyetli bir gün’ projesi kapsamında yaklaşık bin öğrenci, emniyet birimlerini gezerek tanıma fırsatı buldu. 7 okulu kapsayan proje kapsamında emniyette düzenlenen etkiliklerde bazı çocuklar haber merkezinde polis telsizinden Kürtçe anons yapma fırsatı buldu.

Emniyet birimlerini ve polisleri yakından tanıma fırsatı bulan öğrencilere polisler çeşitli hediyeler verdi. Emniyet Müdürlüğü Şehit Ömer Akcan Lokali'nde polislerle ilgili izlenen slayt ve videolardan sonra Toplum Destekli Polis Büro Amiri Halil İbrahim Keskin, çocuklara polislik mesleği ve polisler hakkında bilgi verdi. Kendilerine ikram edilen yiyecek ve içecekleri yiyen çocuklardan Türkçe ve Kürtçe şarkılar söyledi.
Emniyet Müdürü Mehmet Yaşar Şimşek’i ziyaret eden çocuklar Müdür Şimşek’e ‘Yaşar Baba’ tezahüratında bulundu.

Haber merkezinde mobese kameralarını yönlendiren çocuklar uygulamalı olarak polise ihbarda bulundu. Telefon ile kendileri veya akrabalarının başına gelen olayları 155 Polis İmdat hattına bildiren çocuklar bazı ihbarları ise Kürtçe yaptı. Haber merkezindeki polisler ise çocuklara Kürtçe karşılık verdi.

Bazı çocuklar ise polis telsizinden Kürtçe anons yaptı. Polisler de aynı şekilde karşılık verdi. Telsizden, ‘Merheba nevêmin Ozan tu çavayi’ şeklindeki anonsa polis memuru;’ Merheba nevêmin ji Hayrettin. Ez başim tu Çavayi.’şeklinde cevap verdi.

Mezopotamya İlköğretim Okulu 4.sınıf öğrencisi Ronahi Ötünç, polisleri tanıma fırsatı bulduklarını söyledi. Daha önce polisleri bilmediğini anlatan Ötünç, gezdikleri yerlerde gördükleri polisleri çok sevdiklerini anlattı.155 polis hattı ve mobese kameralarını tanıma fırsatı bulduklarını anlatan Ötünç, bundan dolayı mutlu olduklarını aktardı.