SPOR

Klasmanlarında 6 milli sporcu, 2019'u zirvede tamamladı

Boksta Buse Naz Çakıroğlu ve Busenaz Sürmeneli, güreşte Rıza Kayaalp ve Süleyman Atlı, karatede ise Uğur Aktaş ve Serap Özçelik Arapoğlu sıkletlerinde dünyanın en iyisi oldu - 2 takım ve 28 milli sporcu 2019 dünya klasmanında ilk 5 içinde yer aldı

FATİH GAZİOĞLU - Atletizm, boks, cimnastik, güreş, judo, karate, okçuluk ve tekvandoda 28 milli sporcu ve 2 takım, 2019'u dünya sıralamasının ilk 5'inde tamamladı.

Geçen yıl uluslararası organizasyonlarda Türkiye'yi temsil eden sporculardan 28'i ve 2 takım, zirve mücadelesi verdi.

Atletizm, boks, cimnastik, güreş, judo, karate, okçuluk ve tekvando branşlarında mücadele eden isimler, 2020 Tokyo Olimpiyatları'na katılım için önem taşıyan sezonu, dünya klasmanının ilk 5 sırasında bitirmeyi başardı. Dünya sıralamasının ilk 5'inde en fazla sporcunun bulunduğu branş, 10 kişiyle güreş oldu.

- 6 milli sporcu dünya sıralamasının zirvesinde

Boks, güreş ve karate dallarından 2'şer isim, disiplinlerinin en iyisi olarak dikkati çekti.

Kadınlar boksta 51 kiloda Buse Naz Çakıroğlu, 69 kiloda Busenaz Sürmeneli birinci sırada yer aldı.

2019'da grekoromen stil 130 kiloda dünya ve Avrupa şampiyonluğu elde eden Rıza Kayaalp, dünya sıralamasında zirvedeki yerini korudu.

Güreşte serbest stil 57 kiloda Süleyman Atlı da sıkletinin en iyisi oldu.

Karatede ise dünya sıralamasında erkekler + 75 kiloda Uğur Aktaş ve kadınlar 55 kiloda Serap Özçelik Arapoğlu birinci sırada yer aldı.

Dünya klasmanında ilk 5'te yer alan sporcular şunlar:

Branş Disiplin Sporcu Dünya sıralamasındaki yeri Atletizm 200 metre Ramil Guliyev 2. 400 metre engelli Yasmani Copella Escobar 4. Boks 51 kilo Buse Naz Çakıroğlu 1. 69 kilo Busenaz Sürmeneli 1. Cimnastik Paralel Bar Ferhat Arıcan 3. Güreş Serbest 57 kilo Süleyman Atlı 1. Serbest 65 kilo Selahattin Kılıçsallayan 4. Serbest 86 kilo Fatih Erdin 3.Serbest 92 kilo

Süleyman Karadeniz 5.Serbest 125 kiloTaha Akgül 2.Grekoromen 82 kilo Emrah Kuş
3.Grekoromen 130 kiloRıza Kayaalp 1.Kadınlar 50 kilo
Evin Demirhan
2.Kadınlar 55 kilo Bedia Gün 3.Kadınlar 72 kilo Buse Tosun 4. Judo 73 kilo Bilal Çiloğlu 4. 81 kilo Vedat Albayrak 3. Karate+ 75 kilo Uğur Aktaş 1. 55 kilo Serap Özçelik Arapoğlu 1. 61 kilo Merve Çoban 4. KATA Ali Sofuoğlu 3. 67 kilo Eray Şamdan 4. Okçuluk Klasik Yay Mete Gazoz 5. Klasik Yay Karışık Takım 4. Klasik Yay Erkek Takım 4. Tekvando 49 kilo Rukiye Yıldırım 4. 57 kilo Hatice Kübra İlgün 5. 57 kilo İrem Yaman 3. 67 kilo Nur Tatar Askari 2.+67 kilo Nafia Kuş 5.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler