Kobe eti fiyatı nedir? Kobe eti hakkında tüm merak edilenler

Japonya'da Wagyu bölgesinde yetişen hayvanlardan elde edilen kobe eti, son dönemlerin en popüler et türü haline geldi. Kobe etinin bu kadar popüler hale gelmesinin nedeni ise; dokusu, tadı ve ücretidir. Kobe eti nedir, kobe eti fiyatı nedir, kobe eti nasıl hazırlanır? Gelin detayları hep birlikte inceleyelim.

Kobe eti fiyatı nedir? Kobe eti hakkında tüm merak edilenler

Sadece Japonya'nın Wagyu bölgesinde üretilen Kobe eti, dünyanın en özel ve lüks içinde hazırlanan et çeşidi. Son dönemlerde o kadar popüler bir hal aldı ki birçok taklidi de yapılmaya başlandı. Bu yüzden Japonya'da bulunan Kobe Eti Derneği, her yıl nereye ve ne kadar et gönderdiğini internet sitesi üzerinden açıklıyor.

KOBE ETİ NEDİR?

Kobe eti, Japonya'nın Hyōgo prefektörlüğünde yetiştirilen Tajima sığırından elde edilen bir ettir. Tadı, hassasiyeti, yağlı ve iyi damarlı dokusuyla pahalı ve değerli bir ettir. Kobe eti, biftek, sukiyaki, shabu-shabu, sashimi ve teppanyaki olarak hazırlanabilir.

iStock-1004923722

Wagyu bölgesinde yetiştirilen hayvanların iyi et üretmesinin en önemli nedeni, bölgedeki ot yapısının çok iyi olmasından kaynaklıdır. Muazzam şekilde beslenen hayvanlar, üstelik doğdukları günden beri bağlanmadan serbest bir şekilde yaşarlar.
Hareket sınırlaması olmayan hayvanlar, keyifli bir hayat yaşıyorlar.

iStock-1090355472

Günde 3 öğün beslenen hayvanlara yemek sonrası masaj yapılıyor. Sığırlara günde yaklaşık olarak 20 litreye yakın arpa suyu içiriliyor. Bunun sonucunda hayvanların kas sistemi son derece sağlıklı. Hareket sınırlamaları olmadığı ve düzenli beslendikleri için kas sistemleri muazzam ve sinir yapıları çok çok az.

Kobe etini diğer et çeşitlerinden farklı kılan şey ise tam olarak şudur; yağ dokusunun etin çevresini değil, etin iç kısmına ince yağ damarları halinde nüfuz etmesi. Bu şekilde et çok daha yumuşak, ve lezzetli bir aromaya sahip oluyor.

KOBE ETİ ELDE ETMEK İÇİN HAYVANLAR BİRAYLA BESLENİYOR MU?

iStock-508579300

Özellikle yaz aylarında hayvanların iştahı azaldığı için kimi üreticiler birayla besleyebiliyor. Ancak asıl besin kaynakları arpa, buğday lifi ve özel otlar. Hayvanlara özel olarak her gün sakeyle de masaj yapılıyor.

KOBE ETİ FİYATI NE KADAR?

Özel bir şekilde hazırlanan kobe etinin bir kilogram fiyatının 4 bin TL olduğu söyleniyor.

KOBE ETİ NASIL PİŞİRİLMELİ?

iStock-547444164

Yağlı bir et olduğu için uzun süre ve yüksek ateşte pişirilmesi önerilmiyor. Kızgın tavada kısa sürede pişirince lezzeti tam kıvamında olacaktır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 17 yorum
gidip orda inek olarak yasamak geliyo insanin icinden:)) burda resmen yaşam savaşı vermektense..! :)))
Kesiyorlar lan.. Ama sen öyle yaşa
Vicdansizlar..hayvanlari sarhos ediyorlar
@ozmoo007 sarhoşluk kimine göre iyidir. belgesellerde sarhoş yapan meyvelerden yiyen hayvanlarıda görüyoruz.
caponlar kafa calisiyor.cok çalışkan bir millet bravo
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler