YURTHABER

Kosovalı Ressamın Sergisi Çsm'de Açıldı

Çankaya Belediyesi'nin Kosova Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile ortaklaşa düzenlediği Kosovalı ressam İsmet Bölükemini'nin 'Geçmişin İzlerinde' sergisi,...

Kosovalı Ressamın Sergisi Çsm'de Açıldı

Çankaya Belediyesi'nin Kosova Cumhuriyeti Büyükelçiliği ile ortaklaşa düzenlediği Kosovalı ressam İsmet Bölükemini'nin 'Geçmişin İzlerinde' sergisi, Çankaya Belediyesi Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde (ÇSM) açıldı.

Kosovalı ressam İsmet Bölükemini'nin ahşabı yakarak resim yapma sanatı olarak tanımlanan 'Pyrogravure' tekniğiyle oluşturduğu 37 eseri, ÇSM'de görücüye çıktı. Serginin açılışına Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık'ın yanı sıra Kosova Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Bekim Sejdıu, Karadağ Cumhuriyeti'nin Ankara Büyükelçisi Ramo Bralıc, Kosova Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga'nın eşi Astrit Kuçi, Kosova Büyükelçiliği'nden Elçi-Müsteşar Güner Ureya, 'Sihirli Flüt' lakaplı Devlet Sanatçısı Şefika Kutluer ve çok sayıda sanatsever katıldı. Kökeni Karaman'a dayanan ve halen Antalya Kemer'de yaşayan sanatçının sergisinin açılış konuşmasını yapmaktan büyük onur duyduğunu belirten Kosova Büyükelçisi Bekim Sejdıu, "Bu sergi Osmanlı döneminin sonlarında Kosova'yı ziyaret eden yabancı ziyaretçilerin gözünden Kosova'daki değişimi anlatır. Bu kültürel mozaiği bize kazandıran başta sanatçımız olmak üzere Çankaya Belediyesi'ne ve onun sevgili başkanına şükranlarımı sunarım" dedi.

Çankaya Belediye Başkanı Bülent Tanık geçmişten günümüze dek uzanan ve asırlar boyu süren Türk-Kosova ilişkilerini tuvale yansıtan sanatçıyı kutlayarak, kendisini ağırlamaktan büyük memnuniyet duyduklarını söyledi.

Ahşap yakma tekniğini ileriki yıllarda da geliştirmeyi planladığını ifade eden ressam İsmet Bölükemini ise, halen doğduğu kasaba olan Vulçitırın'ın hikayesini kaleme aldığını söyledi.

Bölükemini, 31 Mayıs 2012 tarihine kadar Çağdaş Sanatlar Merkezi A Galerisi'nde gezilebilecek olan sergiye tüm sanatseverleri davet etti.

Kosova'nın Vulçitırın kasabasında doğan, ilk, orta ve lise eğitimini yine aynı yerde tamamladıktan sonra misafir öğrenci olarak geldiği Türkiye'de İstanbul Mimar Sinan Güzel Sanatlar Akademisi Bedri Rahmi Eyüboğlu Atölyesi'nde ilk resim çalışmalarına başlayan Bölükemini, Çağdaş Sanatlar Merkezi'nin yanı sıra Kosova, İstanbul, Ankara, Bursa ve Antalya'da da sergi açtı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler