YURTHABER

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO inceleme sürecine girdi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün girişimiyle Jeporak Belediyeler Birliğinin kurulmasıyla birlikte önemli bir tanıtım atağına kalkan Kula-Salihli Jeoparkı, UNESCO tarafından 3 günlük bir denetimden geçti.

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO inceleme sürecine girdi

Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı Cengiz Ergün’ün girişimiyle Jeporak Belediyeler Birliğinin kurulmasıyla birlikte önemli bir tanıtım atağına kalkan Kula-Salihli Jeoparkı, UNESCO tarafından 3 günlük bir denetimden geçti. Bu kapsamda Manisa’ya gelen UNESCO temsilcileri Alessandra Cassini ve Barnabas Korbely, Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil eşliğinde Salihli ve Kula ilçelerinin tarihi yerlerinin yanı sıra Kula-Salihli Jeoparkı’nı inceledi.
2013 yılında UNESCO Global Jeoparklar listesine giren ve UNESCO belgesi almaya hak kazanan Kula UNESCO Global Jeoparkı, Türkiye’de 1. Avrupa’da 74 jeoparktan 58. Dünya’da 147 jeoparktan 101. olan Türkiye’nin ilk jeoparkı, 2013’ten bu yana ikinci denetimini geçen hafta içerisinde geçirdi. Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkanlığında kurulan Jeopark Belediyeler Birliği, Avrupa UNESCO jeopark denetçileri İtalyan Alessandra Cassini ve Macar Barnabas Korbely’i ağırladı. 13-14-15 Temmuz tarihlerinde ilk olarak birliğin Salihli Belediyesi sınırları içerisinde bulunan jeopark noktalarını: Kurşunlu Kaplıcaları, Artemis Tapınağı, Sardes Antik Kenti, Gölmarmara Gölü, Tekelioğlu Köyü ve Bintepeler’de incelemelerde bulundu. Salihli’deki Jeopark Ziyaretçi Merkezinde, Kula-Salihli Jeoparkı’nın desteklediği kadınlar kooperatifinin yaptığı el sanatları ve ürünlerini inceleyen heyet, atölyede yapılan tezhip, minyatür, halı dokuma ve diğer el sanatları çalışmalarını hayranlıkla izlediler.

Kırsal kalkınmayı yerinde gördüler
İncelemeler esnasında denetçilere, Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Salihli Belediyesi Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Kula-Salihli Jeopark koordinatörleri Prof. Dr. Tuncer Demir ve Dr. Serdar Aytaç, Kula

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO inceleme sürecine girdi

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO inceleme sürecine girdi

Kula-Salihli Jeoparkı UNESCO inceleme sürecine girdi