YURTHABER

Kuveyt Türk'ten yılın ilk yarısında 5,8 milyar liralık net kâr

Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan: - "Belirsizliklere rağmen gerek bilanço büyüklükleri gerekse kârlılık göstergelerinde ivme yukarı yönlü olmaya devam etti. Yılın ikinci yarısında da bu ivmenin devam edeceğini öngörüyoruz"

İSTANBUL (AA) - Kuveyt Türk, yılın ilk yarısında 5,8 milyar TL net kâr elde etti.

Kuveyt Türk açıklamasına göre, katılım finans esasları doğrultusunda geliştirdiği ürün ve hizmetleriyle 30 yılı aşkın süredir müşterilerine hizmet veren banka, 2022 yılının ilk yarısına ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

2022 yılının ilk 6 ayında kârlılığını artırarak istikrarlı büyümesini sürdüren Kuveyt Türk, yılın ilk yarısında 5,8 milyar TL net kâr elde etti. Toplanan fon büyüklüğü 2021 yıl sonuna kıyasla yüzde 29,9 artışla 275,5 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk’ün kullandırdığı fon büyüklüğü ise yüzde 35,6 artışla 167,3 milyar TL’ye yükseldi.

2022 yılı ilk 6 aylık dönemde özvarlıklarını 20,9 milyar TL’ye, aktif büyüklüğünü ise 329,6 milyar TL’ye ulaştıran Kuveyt Türk, aktif büyüklük açısından bankacılık sektöründe ilk 10 içerisinde yer alırken, katılım finans kuruluşları arasında da ilk sıradaki yerini sağlamlaştırdı.

Kuveyt Türk’ün dış ticaret alanındaki en yeni ürünlerinden olan Uluslararası Tedarik Zinciri Finansmanı, ihracat yapan tüzel müşterilere yurt dışı vadeli mal ve hizmet satışları için tahsilat yönetimi, muhabir garantisi ve finansman ürünlerinin bir arada bulunduğu kapsamlı bir hizmet sunuyor.

Kuveyt Türk, mal mukabili ihracat alacaklarına garanti ve tahsilat hizmeti veren finansal kurumların çatı kuruluşu FCI’ya Türkiye’den üyeliği kabul edilen ilk katılım finans kuruluşu olduğunu geçen yıl kamuoyuna duyurmuştu.

Kuveyt Türk, FCI bünyesindeki ilk işlemini geçtiğimiz aylarda gerçekleştirdi. Yapılan “Uluslararası Tedarik Zinciri Finansmanı” işlemi, katılım finans alanında Türkiye ve dünyadaki ilk işlem olma özelliğini taşıyor.

Kuveyt Türk, geçen aylarda kamu ihaleleri özelinde inovatif ve kullanıcı odaklı önemli bir yeniliği müşterilerinin hizmetine sundu. Kuveyt Türk, bankacılık sektörü için geliştirdiği “kamu ihaleleri veri analizi hizmeti” ile artık ihalelere katılacak firmalar için öngörülü dijital danışmanlık sağlıyor.

Hizmet kapsamında, şube çalışanları, kamu ihale kurumunun yayınladığı ihalelere hızlı bir şekilde ulaşıyor ve müşterilerinin ilgilenebileceği kamu ihalelerini ve iş fırsatlarını erkenden tespit edebiliyor. Böylece, erken ve kapsamlı bilgiye sahip olan Kuveyt Türk personeli, müşterilere ihaleler hakkında geniş bir yelpazede bilgi aktarımı gerçekleştirip işlerini kolaylaştıracak danışmanlık hizmeti sunabiliyor.

- Lonca Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’na 70 milyon TL’lik yatırım

Kuveyt Türk, sadece sunduğu hizmet ve çözümlerle değil yenilikçi fikirleri de destekleyerek girişimcilerin yanlarında olmaya ve ülke ekonomisine katkı sunmaya devam ediyor.

Kuveyt Türk, bu doğrultuda yüzde 100 iştiraki olan KT Portföy Yönetimi A.Ş. tarafından kurulan Lonca Girişim Sermayesi Yatırım Fonu'na geçtiğimiz aylarda 70 milyon TL’lik yatırım gerçekleştirdi.

Kuveyt Türk’ün katılım finans ilkeleri doğrultusunda Türkiye’de ve dünyada bir ilki gerçekleştirerek hayata geçirdiği Global Sürdürülebilir Tier 2 Sermaye Benzeri Sukuk İhracı, finans piyasalarının önde gelen yayın kuruluşlarından biri olan GFC Media’nın, “Bonds, Loans&Sukuk Middle East” organizasyonunda “yılın işlemi” ödülüne layık görüldü.

2010 yılında Türkiye’nin ve Kıta Avrupası’nın ilk sukuk işlemini yaparak Türkiye’yi faizsiz sermaye piyasalarıyla tanıştıran Kuveyt Türk'ün geçen yıl gerçekleştirdiği 350 milyon dolar tutarındaki 10 yıl vadeli ve 5. yılın sonunda erken itfa opsiyonu olan sürdürülebilir sukuk ihracına, Kıta Avrupası, Birleşik Krallık, Amerika, Asya ve Körfez dâhil geniş bir coğrafyadan 150’nin üzerinde yatırımcı kuruluş katılmış ve 4,3 milyar doların üzerinde talep gelmişti.

- "Üretimi, ihracatı ve yatırımı odağımıza alarak ilerliyoruz"

Açıklamada görüşlerine yer verilen Kuveyt Türk Genel Müdürü Ufuk Uyan, 2022 yılının ilk yarısında hem küresel hem de yerel zorluklara rağmen Türk bankacılık sektörünün aktif kalitesinden ödün vermeden sağlıklı bir büyüme gerçekleştirdiğini ifade etti.

Uyan, belirsizliklere rağmen gerek bilanço büyüklükleri gerekse kârlılık göstergelerinde ivmenin yukarı yönlü olmaya devam ettiğine işaret ederek, "Yılın ikinci yarısında da bu ivmenin devam edeceğini öngörüyoruz. Kuveyt Türk olarak, bu dönemde müşterilerimizin ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi ve teknolojik çözümleri hayata geçirmeye devam ettik." açıklamasını yaptı.

Üretimi, ihracatı ve yatırımı odaklarına alarak ilerlediklerini kaydeden Uyan, şunları aktardı:

"Stratejik öneme sahip olan firmalarımızın ihtiyaçlarına yönelik çözümler üretiyoruz. Yılın ilk yarısında ihracatın finansmanına yönelik fon kullandırım tutarımız yüzde 67 artarak 1.14 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Yaptığımız anlaşmalarla güneş enerjisi santrali yatırımlarına desteğimizi artırıyoruz. Reel sektörün finansmanı misyonumuzla fon kullandırım politikamızı en yüksek katma değeri sağlayacak şekilde uygulamayı sürdürmekteyiz. Katılım finans prensiplerine uygun olarak, reel sektörü desteklemeye, müşterilerimize yeni ürün ve hizmetler sunmaya, birikimlerini değerlendirmelerine yardımcı olmaya devam edeceğiz."

Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

Geri Dön

En Çok Aranan Haberler