Kuzu göbeği bulmak için dağ, bayır geziyorlar: Gerçek bir şifa deposu

Manisa’nın Salihli ilçesinde kuzu göbeği olarak bilinen mantarın bahar ayıyla birlikte kendisini göstermesiyle vatandaşlar dağ, bayır, yağmur, çamur demeden bu mantarı aramaya başladı.

Anadolu'nun birçok bölgesinde ormanlık arazilerde yetişen kuzu göbeği mantarı sezonu Manisa'nın Salihli ilçesi mahallerinde de açıldı. Ormanlık alanlarda, çalı diplerinde doğal olarak yetişen, damaklarda bıraktığı eşsiz tadı ile bilinen kuzu göbeği sezonun açılmasıyla vatandaşlar dağ, bayır demeden bu mantarı bulmaya çalışıyor.

'TAM BİR ŞİFA DEPOSU'

Salihli’nin Kemer Mahallesi’nde yaşayan Hasan Akcan, kuzu mantarını bulmanın samanlıkta iğne aramak kadar zor olduğunu, zor bulunduğu içinde değerli bir mantar olduğunu söyledi.

Şifa deposu olan kuzu göbeği mantarını satmak için değil, yemek amacıyla topladığını belirten Akcan, "Tarla işlerinden kalan boş zamanlarımda dağlarda kuzu göbeği mantarını toplamaktan çok keyif alıyorum” dedi. Hava şartlarının durumuna göre mantarın bitmeye devam edeceğini anlatan Akcan “Son derece vitaminli ve lezzetli olan kuzu göbeğinin birçok sağlık sorunu üzerinde etkili bir gıda olduğu söyleniyor. Bizde bu aralar tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüse karşı kuzu göbeğini şifa niyetine tüketiyoruz. Herkesi bir kez olsun kuzu göbeği mantarını yemeye davet ediyorum” diye konuştu.

KUZU GÖBEĞİ MANTARI FAYDALARI NELERDİR?

Kuzu göbeği mantarının besin değerleri oldukça yüksektir. B1, B2 ve C vitaminlerinin yanı sıra kalsiyum, çinko, potasyum ve sodyum içerir.

Düzenli tüketildiğinde vücudu zararlı miktroorganizmalara karşı korur ve bağışıklık sistemini güçlendirir.

Vücutta demir eksikliğine bağlı ortaya çıkan kansızlık için de etkilidir.

Niosin ve selenyum maddelerini içermesi sayesinde kansere karşı koruyuculuk gösterir. Özellikle prostat kanseri riski olanlar için tavsiye edilir.

Kuzu göbeği mantarı aynı zamanda karaciğer enzimlerinin yenilenmesini sağlar.

Kan şekerini dengelemek isteyenler için de kuzu göbeği mantarı önerilmektedir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
kökünden alırsanız çıkmaz.gövdeden keserek alınki seneye yine versin.ayrıca içinden dökülen sporları,bir leğende su içine silkeleyin ve bu suyu bahçenize sağa sola dökün ,seneye bir çok toplarsınız
iyi güzelde poşet değilde file ile toplasalar daha iyi olurdu. Bu mantarın toplama prensibi kökünü koparma,delikli kaba topla..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler