YURTHABER

Litvanya Büyükelçisi Krıskovıecıene, Viking Projesi için Bursa’da

Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Jolanda Krıskovıecıene ve Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma sorumlusu Vytautas Nauduzas, ulaşım amaçlı Viking...

Litvanya Büyükelçisi Krıskovıecıene, Viking Projesi için Bursa’da

Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Jolanda Krıskovıecıene ve Litvanya Cumhuriyeti Ulaştırma sorumlusu Vytautas Nauduzas, ulaşım amaçlı Viking Projesini anlatmak için Bursa Valiliğini ziyaret etti.

Heykel valilik binasında gerçekleşen ziyarette, Vali Vekili Vedat Müftüoğlu heyeti karşıladı. Sıcak bir ortamda gerçekleşen ziyarette, iki ülke ilişkilerinin daha da artırılmasının önemine vurgu yapıldı.

Litvanyalı heyeti ağırlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Vedat Müftüoğlu, Türkiye ve Bursa’nın son 10 yılda kaydettiği gelişmeden bahsetti. Türikye’nin yakaladığı büyüme ivmesi ile 2023’de dünyanın ilk 10 ekonomisi arasında olmayı hedeflediğini belirten Müftüoğlu, Bursa’nın da bu hedef doğrulusunda önemli yapı taşlarından biri olduğunu söyledi.

Bursa’nın, Türkiye’nin en büyük 4. şehri olmasına rağmen, ekonomi ve ihracatta İstanbul’dan sonra ikinci büyük şehri olduğunu anlatan Vedat Müftüoğlu, özellikle Bursa’nın şu andaki en büyük projeleri olan İstanbul-Bursa-İzmir Otobanı ve Bursa-Ankara Hızlı Tren hattının 2015’de bitirilmesinin hedeflendiğini sözlerine ekledi.

“TÜRKİYE’NİN PROJEDE OLMASINI İSTİYORUZ”

Büyük önem verdikleri Viking Hattı Projesi’ne Türkiye’nin de katılmasını çok istediklerini anlatan Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Jolanda Krıskovıecıene, bu doğrultuda sanayinin başkenti Bursa’ya da büyük önem verdiklerini anlattı.

Viking Hattı Projesi üzerinde Ukrayna ve Belarus’tan yetkililerle görüşme ardından, Türkiye’den de bu konuda katkı beklediklerini anlatan Jolanda Krıskovıecıene, “Özellikle İstansbul’da yetkillilerlere görüştük. Ümidimiz, Türkiye’nin de bu projeye katılmasıdır. Bu projede, özellikle gümrükleme olaylarının üzerinde durmaktayız. Bu proje ile gümrük işlemlerinin yarım saatte halledilmesi sağlanacak.” dedi.

Konuşmaların ardından, Litvanya Cumhuriyeti Büyükelçisi Jolanda Krıskovıecıene, Vali Vekili Vedat Müftüoğlu’na Litvanya doğal ekmeği hediye etti. Vedat Müftüoğlu da Büyükelçisi Jolanda Krıskovıecıene’a İznik çinileri hediye etti.