YURTHABER

Mahalle Muhtarlıklarından Peygamber Efendimizin Hayatı Ile Ilgili Konferans

Amasya Gönüllü Eğitimciler Derneği (AGED) ve Kurşunlu, Hızırpaşa ve Şeyhcui mahalle muhtarlıkları ortaklaşa “Hz. Muhammet...

Mahalle Muhtarlıklarından Peygamber Efendimizin Hayatı Ile Ilgili Konferans

Amasya Gönüllü Eğitimciler Derneği (AGED) ve Kurşunlu, Hızırpaşa ve Şeyhcui mahalle muhtarlıkları ortaklaşa “Hz. Muhammet (sav)’in Aile Hayatı” konulu konferans düzenledi.
Tuana Düğün Salonu’nda düzenlenen programa İlahiyatçı Yazar Muammer Erdönmez, konuşmacı olarak davet edildi.
Program Sultan II. Beyazıt Camii Müezzini Recep Çıtır tarafından okunan Kuran-ı Kerim tilaveti ve Büyükağa Kuran Kursu öğrencilerinin seslendirdikleri ilahiler ile başladı.
Hz. Muhammet (sav)’in aile hayatından örnekler veren İlahiyatçı Yazar Muammer Erdönmez, “Peygamber Efendimizin yaşam tarzı bütün insanlığa örnek olacak niteliktedir.” dedi.
Erdönmez şöyle devam etti; “Peygamber Efendimizin hanımlarını sevdiği kadar hiçbir kimse eşini sevemez. Hiçbir kimsede Efendimizin eşleri tarafında sevildiği kadar sevilmemiştir. Peygamber Efendimizin hanesi maddi anlamda çok fakirdi, bizlerin haneleri gibi değildi. Çok zaman evlerinde yiyecek dahi bulunmazdı. Hurma yiyerek, zemzem içerek hayatlarını geçirmeye çalışırlardı. Onların evlerinde iman vardı, huzur vardı fakat şikâyet asla yoktu. Bunun sebebi ise Peygamber Efendimiz örnek bir aile reisiydi. Çünkü Allah onu bütün insanlığa örnek olacak nitelikte yaratmıştı.” diye konuştu.
İlahiyatçı Yazar Muammer Erdönmez konuşmasını şöyle sürdürdü: “O'nun hanesine mutluluk evi, asrına da saadet ve mutluluk asrı denmiştir. Oysa bu asırda evde, çarşıda ve pazarda yangın var. O'ndan uzak olan her şey çölleşir. Bu asırda O'ndan uzaklaşan evler, sokaklar, şehirler çölleşti. O cahiliye çağına bir güneş gibi doğunca cahiller alim, zalimler adil ve yol kesiciler yol gösterici oldular. Dünya ve insanlık O'na muhtaçtır. Toplumun ve ferdin gidişatı ve mutluluğu aileye bağlıdır. Haneler gül bahçesi olursa çarşı ve sokaklar da gül ve cennet bahçesi olur. Ama evler çirkinlikler yuvası ise toplumlarda öyle olur. Hz. Muhammed (sav) 'kişinin dünyadaki cenneti evidir' diyor. Dünya ve ahirettin hakkını veren kaliteli ve güzel insanlar ve de aileler olmak için bütün kalpler bir araya gelip tek olacak ve kalplerde de kalbin sahibi olacak." şeklinde konuştu.