YURTHABER

Manavgat’ta ilk çocuk dişhekimi Dişpark’ta

Geçtiğimiz günlerde faaliyete başlayan Dişpark’ta Manavgat’ta ilk olarak çocuk diş hekimi de görev yapıyor

Manavgat’ta ilk çocuk dişhekimi Dişpark’ta

Antalya’nın Manavgat İlçesi’nde Özel Dişpark Ağız ve Diş Sağlığı merkezi faaliyete geçti. Manavgat’ın tanınmış diş hekimlerinden Emin Akın’ın tarafından açılan Dişpark’ta Çocuk Diş hekimi uzmanı Ayten Akın Sönmez’de bulunuyor. Her türlü modern donanıma sahip olan merkez hakkında bilgi veren Emin Akın, “Merkezimizde ağız ve diş sağlığı konusunda bütün tedaviler yapılıyor. Türkiye’de bile sayılı yerlerde bulunan lazer tedavi ünitemiz mevcut. Ayrıca ilçemizde il defa çocuk diş uzmanı Dişpark’ta görev yapıyor. Bunun yanısıra bir çene cerrahımız bulunuyor, Kasım yada Aralık ayı gibi 2’nci bir çene cerrahı daha ekibimize katılacak” dedi. Emin Akın, Dişpark’ta implant, ortodonti, estetik cerrahi uygulamalarında yapıldığını kaydederek, modern görüntüleme sistemlerini kullandıklarını kaydetti.

Diş bakımı çocuklarda çok önemli

Dişpark’ta görev yapan Çocuk Diş hekimi uzmanı Ayten Akın Sönmez, diş sağlığının çok önemli olduğunu kaydederek, “Ağaç yaş iken eğilir atasözünden yola çıkarak, diş sağlığı , temizliği ve bakımı konularında ailelere çocuklar için büyük görev düşüyor. Çocukların ilk dişlerini çıkmasından yada 1 yaşından itibaren mutalaka diş hekimine kontorlünün yaptırılması gerekir. Daha sonra her altı ayda bir kontrollerin yapılması önemlidir. Bunun yanısıra çocuklar okul çağına gelinceye kadar ebevenylerinin gözetiminde veya bizzat ebeveynleri tarafından dişleri fırçalamalıdır” dedi.

Süt dişlerle ilgili yanlış algı

Çocuklarda diş sağlığını ihmal edilememesi gerektiğini belirten Diş hekimi Ayten Akın Sönmez, bazı insanların çocuklarda süt dişleri bulunuyor, bunlar büyüdüğünde nasıl olsa çıkacak gibi bir anlayışa sahip olduklarını kaydederek sözlerini şöyle sürdürdü: “Aslında süt dişleri, normal dişler kadar hatta daha önemlidir. Çünkü süt dişleri çene yapısını hazırlar ve normal dişlere klavuzluk eder” dedi.

Diş eğitimi de veriliyor

Dişpark’ta çocuk diş sağlığı konusunda Flor cilası, flor jeli uygulamaları, fissure örtücü uygulamaları yapıldığını kaydeden Diş hekimi Sönmez, “Oluşmuş çürüklerin dolgu, kanal tedavisi gerekirse de çekimlerini yapıyoruz. Çekim yaptığımız süt dişlerin yerine asıl dişler için klavuzluk etmesi amacıyla yer tutucu yapıyoruz” dedi. Dişhekimi Ayten Sönmez, çocuklara ağız ve diş eğitimi verdiklerini sözlerine ekledi.