Mangonun faydaları nelerdir? Altın yumurtlayan meyve olarak bilinen mangonun sağlığa etkileri

Tropikal meyvelerin en lezzetlilerinden olan mango, yetiştirene gelir yiyene ise sağlık veriyor. Antalya'da mango yetiştiren Hamdi Tekin 12 ağaçtan 2 bin mango meyvesi elde etti ve 45 bin lira gelir sağladı. Yetiştireni zengin eden mango meyvesinin faydaları ise göz dolduruyor. İşte mangonun faydaları...

Mangonun faydaları nelerdir? Altın yumurtlayan meyve olarak bilinen mangonun sağlığa etkileri

Bir tropikal meyve çeşidi olan mango, tatlı ve lezzetli meyvelerin arasında yerini alır. Lezzetinin yanı sıra da son derece faydalı bir meyvedir. Kazancının da iyi olmasından kaynaklı altın yumurtlayan meyve olarak bilinir.

Antalya'da mango yetiştiren Hamdi Tekin, 12 mango fidanı dikti. 3 yıl içinde mango hasadına başlayan Tekin, 12 mango ağacından 2 bin mango elde etti ve 45 bin lira gelir sağladı. Yiyene şifa veren, yetiştireni zengin eden mango meyvesi güzel bir gelir kaynağı.

ÜRETİCİLERİN DİKMELERİNİ TAVSİYE EDİYORUM

iStock-985162774
Muz ve mango üreticisi Hamdi Tekin, "Muz üreticisiyim. 10 dekar muz bahçem var. Ek gelir kaynağı olarak 7 yıl önce mango üretimine geçtik. Ağaç, Akdeniz Bölgesi'ni sevdi. İklimini tutturduk. Ben çiftçi arkadaşlara bu meyveyi ekmesini tavsiye ediyorum. Çok güzel bir gelir kaynağı. Yöremizde gelecek nesle bırakacağımız bir miras. Muz bahçemde muzların arasına ektim. Mango, fidanken dolu ve rüzgardan etkilenmeyeceğini düşünerek ektim. Ağaç geliştikçe, muzu iptal edebiliriz. Çünkü aradığımızı bulduk. Gelir kaynağı olarak yüksek bir potansiyeli var. Üreticilerin dikmelerini tavsiye ediyorum" dedi.

MANGONUN FAYDALARI NELERDİR?

iStock-96694906

Mango, kolesterol seviyelerini azaltabilen yüksek seviyelerde C vitamini, lif ve pektin içerir . Mango ayrıca, vücudumuzun su kullanma şeklini düzenleyen potasyum-sodyum dengesinin kurmaya yardımcı olur. Ve elbette, mangolar da çok fazla su içerir. Bu sayede dehidrasyonun önüne geçilebilir.

Kanser hücrelerinin asidik ortamları tercih ettiğini biliyoruz , bu yüzden vücudun pH'ını alkaliye doğru yönlendirmek için yapabileceğiniz her şey ölümcül hastalığın gelişme şansını azaltmaya yardımcı olabilir. İşte bu noktada mango oldukça önemli bir besin kaynağıdır. Bununla birlikte, alkalileşen gıdaların tüketilmesinin sadece kanınızın değil idrarınızın pH'ını ayarlamasının, özellikle de mesane kanserine karşı koruyucu olabileceğini unutmamak gerekir.

SİNDİRİM SİSTEMİ İÇİN İLAÇ NİYETİNE YİYİN

Mango prebiyotik diyet lifi ile doludur. Prebiyotikler, yararlı bakterilerin büyümesini destekleyen sindirilmeyen gıdalardır. İyi bakteriler hastalığın korunmasına yardımcı olur. Mango, sindirim sırasında proteini parçalamaya yardımcı vitaminler ve mineraller içerir. Kendinizi daha uzun süre doygun hissetmenizi sağlar. Sağlıklı bir sindirim sistemi için düzenli tüketim gerekmektedir.

mm

Haşlanmış mango yaprakları çayı içerek insülin seviyelerini normale çekebilirsiniz. Mango yapraklarını birkaç dakika kaynatın, ardından gece boyunca yaprakları suyun içinde bırakın. Sabah aç karnına yaprakları çıkarıp suyu için. Mango yaprakları suyu insülin üretimini ve glikozun dağılımını iyileştirir. Kan şekeri seviyelerini stabilize eder.

gokcen

Seks hormonlarını düzenleyen mango, cinsel tansiyonu artırmaya yarayan E vitamini içerir. E vitamini aynı zamanda erkeklerin sperm sayısının artmasını sağlar. Hamile kalmak isteyenlere mango şiddetle tavsiye edilir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 7 yorum
tmm 3 sene sonra patates fiyatı cünkü kontol yok herkes buna yüklenecek
fiyatı biraz uygun olsada yesek.tanesi 10 lira
vay bee; tam 45 TL. ne para ama ????
@spoor Almanya'da 50 cent, bazen daha da düsebiliyor, hem kocaman
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler