SPOR

Meksika 2 - 1 ABD

ABD Başkanı Donald Trump'un Meksikalılara karşı ırkçı politikasının ardından, Dünya Kupası Elemeleri'nde iki takım karşı karşıya geldi. Meksika, ABD'yi 2-1 yenerken son gol eski Barçalı Marquez'den geldi.

Meksika 2 - 1 ABD

ABD'de başkanlık seçimlerini kazanan Donald Trump'ın Meksikalılar ile ilgili sözlerine yanıt, ülkenin futbol milli takımından geldi. Hillary Clinton ile girdiği seçim yarışında göçmen karşıtı sözleriyle dikkat çeken Cumhuriyetçi politikacı, "Gerçek bir duvar öreceğiz. Eroin ve diğer uyuşturucuların New Hampshire'a gelmesini engelleyeceğiz" demişti.

MARQUEZ CEVABI VERDİ

ABD ve Meksika futbol takımları dün Dünya Kupası elemelerinde karşı karşıya geldi. Amerika Birleşik Devletleri'nin Ohio eyaletine bağlı Columbus kenitindeki MAPFRE Stadı'ndaki karşılaşma, 2-1 konuk ekibin üstünlüğüyle sona erdi. 89. dakikada Rafael Marquez'in golüyle son anda galibiyeti elde eden Meksikalılar büyük bir sevinç yaşadı.

Meksika basını, ABD karşısında alınan galibiyeti, Donald Trump'ın seçim öncesi Meksikalılar ile ilgili sözleriyle bağdaştırarak; buna karşı elde edilen bir zafer olarak sundu.

"TRUMP'TAN İNTİKAM GOLÜ"

Tiempo, "Bu gol hem zafer hem de şeref golü. Ayrıca başkanlık seçimlerinde Donald Trump tarafından yaralanan Meksikalılar için intikam anlamına geliyor" ifadeleri kullanıldı.

"TANSİYON SONA ERDİ"

El Financiero, "Trump tansiyonunu Marquez sona erdirdi, Meksika ABD'yi yendi" ifadesini kullandı. Meksika'nın dünya kupası elemelerinde 44 yıldır ABD'de kazanamadığı, Trump'ın seçilmesinin hemen ardından bu özlemin sona erdiği hatırlatıldı.

"HOŞGÖRÜDEN UZAK"

Zaferin mimarı 37 yaşındaki Marquez de maçın ardından yaptığı konuşmada, Trump'ın Meksikalı göçmenleri suçlu ilan etmesine değindi, ülkede yaşayan vatandaşlarına mesaj gönderdi. Deneyimli oyuncu, "Belki şu sıralar kötü, hoşgörüden uzak zamanlar geçiriyorlar. Bu galibiyetle son dönemde ABD'de olanları belki bir nebze unutabilecekler" dedi.

Los Angeles Times gazetesi tribünlerdeki havaya da ışık tuttu. Bazı Amerikalı taraftarların attıkları golden sonra, Meksikalılara yönelik ayrımcı tezahürat yapma girişiminde bulundukları ancak diğer taraftarların yuhlayarak bu sesleri bastırdıklarına dikkat çekildi.

Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler