Meyveli boza üretti, Amerika’ya satıyor

Bursa'nın 70 yıllık bozacısı, bozanın 4 çeşit meyvelisini üretti, şimdi 12 ay boza satıyor. Yılda 4 bin ton boza üreten Bursalı firma, Amerika’ya dahi eşsiz lezzetinden ihraç ediyor.

Meyveli boza üretti, Amerika’ya satıyor

Bursa'nın 70 yıllık bozacısı, ezberleri bozarak bozanın 4 çeşit meyvelisini üretmeyi başardı. Kışın vazgeçilmez içeceklerinden olan boza artık yazın da içilebilecek. Bozayı 12 ay satabilmek için yeni ürün arayışlarına başlayan ünlü boza markası, bozanın ananaslı, çilekli, ballı-muzlu ve orman meyvelisini üretti. Firma, bozaya yeni bir tat kazandırarak yaz kış satışını yapıyor. Meyveli bozalar tadına bakanlar tarafından çok beğenildi.

TÜRKİYE'NİN 81 İLİNE VE AMERİKA'YA ÜRÜN SATIYOR

AW853870_07

Köklü boza üreticisi firmanın Genel Müdürü Atakan Kuşku, "1951 yılından itibaren boza üretimi yapıyoruz. Ben ve kardeşim üçüncü kuşağız. Boza çok faydalı bir ürün, içine dışarıdan herhangi bir madde katmıyoruz. Yerli üretim olan mısır, darı ve buğday kullanıyoruz. Boza çocuklara çok faydalı, enerji veren bir meşrubat. Çocuğu olan annelerde sütü artırıyor. Biz bu ürünü 81 vilayete ve Amerika’ya satıyoruz. Eskiden sadece kış aylarında satılan bozayı 12 ay nasıl satabiliriz diye düşünürken, meyvelisini niye üretmiyoruz dedik ve meyveli bozayı yaptık. Ananas, çilek, ballı muzlu ve orman meyvelisi olmak üzere 4 çeşit meyveli boza üretimi yaptık. Özellikle çocuklara sevdirmek istedik. İçinde gerçek meyveler var. Boza üretici firması olarak yılda 4 bin ton boza satıyoruz. Biz yakında Bursa’nın merkezinde bir boza evi açarak herkese bu lezzeti tattıracağız" dedi.

AW853870_12

KAYNAK: İHA

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 6 yorum
bayılırım bozaya
Marketlerde bazı markaların, özellikle de İstanbul da bir semtin adını taşıyan bozayla diğer bozaların arasında %200 civarında fiyat farkı var.Birinin kilogram fiyatı 15 T.L iken başka markette başka marka bozanın kilogram fiyat 5 T.L .Biri organik tahıllardan diğerleri hormonlu tahıllardan mı üretiliyor?
uyduruk haber
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler