Muhteşem bir gelenek, Fakir Masası: Karnı acıkan gelip ücret ödemeden yemeğini yiyor

Elazığ'ın Karakoçan ilçesi alkış toplayacak bir geleneğe ev sahipliği yapıyor.

Muhteşem bir gelenek, Fakir Masası: Karnı acıkan gelip ücret ödemeden yemeğini yiyor

İlçede tam 70 yıl önce yerel lokantalarda başlayan ve günümüze kadar devam eden, "Fakir Masası" denilen bir gelenek var. Tam tamına 70 yıldır bu lokantalarda yemek yiyen ihtiyaç sahiplerinden para alınmıyor! İhtiyaç sahipleri kendileri için ayrılan masada karınlarını doyurup para ödemeden ayrılabiliyor.

fakir masası

Örneğin işletmeci Mehmet Öztürk büyüklerinden kalan bu geleneği tam olarak 35 yıldır sürdürüyormuş. Geleneğin kökleri daha eskiye dayanıyor. Daha genç işletmeciler de bu geleneği şikayet etmeden istekle uyguluyor.

İlçedeki yoksullar, yolu bu ilçeye düşmüş durumu iyi olmayan yolcular, gezginler bu gelenek sayesinde karınlarını doyurabiliyorlar.

Ayrıca yoldan geçen bir yoksulu içeri davet edip yemek ikram ediyorlar.

Aynı geleneği çocuklarına da anlatıyorlar, kapınıza gelenleri geri göndermeyin diye nasihat ediyorlar.

"Trilyon lira da kazansam fakir fukaraya verdiğim yemek kadar beni mutlu etmiyor."

gorsel

İşletmecilerden biri olan Mehmet Öztürk, yardıma muhtaç insanlardan asla para kazancı beklemediklerini, başlarının üstünde yeri olduğunu belirtiyor. İhtiyaç sahipleri bu sayede karınlarını doyurabiliyor. Söylediğine göre günde 20 kişi gelip karnını bu uygulama sayesinde doyuruyor. İhtiyaç sahiplerini gururlarını kırmadan ağırladıklarını da ayrıca belirtiyorlar.
İşletmeci Mehmet Öztürk "Trilyon lira da kazansam fakir fukaraya verdiğim yemek kadar beni mutlu etmiyor." Diyerek geleneğe olan desteğini ve amacını kısaca anlatıyor.

"Dua alıyoruz, bize tek kalan şey de budur."

masa

İşletmeciler bu uygulamanın kendilerine kazandırdığı herhangi bir şey olup olmadığı sorulunca "Fakir fukaranın hayır duasını alıyoruz, bizim tek kazancımız, bize tek kalan şey budur." Diye yanıt veriyor.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 8 yorum
tebrikler allah kabul etsin hayrınızı
güzel bir uygulama ama FAKİR MASASI denmese daha iyi olurdu.GÜZELLİKLER MASASI denebilirdi mesela.
@ahmetalmaz aynen AHMET KARDEŞİM
Allah kabul etsin..kimse öbür tarafa parasını malını mülkünü götüremiyor..ama götürdüğü tek şey kazandığı sevapları yapılan hayır dualar..dünya malı fani ama gel anlat anlatabilirsen aç gözlü insanoğluna..
Allah razı olsun... Allah birinizi bin etsin..
helal olsun karakonlı kardeşimize
HELAL OLSUN SİZE BE. ALLAH NE MURADINIZ VARSA VERSİN. ALLAH SENİN GÖNLÜNE GÖRE VERSİN. GÖNLÜ ZENGİN GÜZEL İNSAN.
Çok güzel bir olay keşke Türkiye nin her yerine yayılsa.Hayır dua paradan daha önemli ufak sadaka büyük bela savar diye ata sözümüz var.Verenden ALLAH razı olsun ALLAH ona daha fazla versin
Diğer Haberler