YURTHABER

Nakil olana kadar kalbini elinde taşıyacak

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 1 yıl önce kalp krizi geçiren ve ölümden dönen 48 yaşındaki Salih Göçmen, kalp nakli olacağı günü kalbini elinde taşıyarak bekliyor.

Nakil olana kadar kalbini elinde taşıyacak

Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesinde 1 yıl önce kalp krizi geçiren ve ölümden dönen 48 yaşındaki Salih Göçmen, kalp nakli olacağı günü kalbini elinde taşıyarak bekliyor.

Elbistan’a bağlı Kalealtı köyünde yaşayan ve çiftçilikle geçimini sağlayan 48 yaşındaki 6 çocuk babası Salih Göçmen, ocak ayında kalp krizi geçirdi. Yakınları tarafından Elbistan Devlet Hastanesi’ne kaldırılan Göçmen, daha sonra Malatya İnönü Üniversitesi Araştırma Hastanesi’ne sevk edildi. Ancak, kalp krizi geçirdikten yaklaşık 4 saat sonra Malatya’ya ulaşan Göçmen’in kalbinin iflas ettiği anlaşıldı. Elbistan’dan çıkarken ‘yolda ölür" denilen Göçmen, Malatya’daki tedavinin ardından Ankara’da bulunan Türkiye Yüksek İhtisas Hastanesi’ne sevk edildi.

KALBİ YÜZDE 20 KAPASİTEYLE ÇALIŞIYOR

Göçmen’e burada kapsamlı bir kontrollerde kalp yetmezliğinin bulunduğu tespit edildi. Yapılan tetkik ve incelemelerde 48 yaşındaki Salih Göçmen’in kalbinin çalışma kapasitesinin yüzde 20’ye düştüğü belirlendi. Kalp-Damar Cerrahisi Servisi'nde tedavi görmeye başlayan Göçmen’in yaşaması için kalp nakli olması gerektiği belirlendi. Sağlık Bakanlığı'nın ulusal bekleme listesine kaydolan Göçmen’e kalp nakli olana kadar hayatını sürdürebilmesi için yapay bir kalp takıldı. Göçmen’in hayati fonksiyonlarını sağlayacak yapay kalp için de birbirinden bağımsız olarak çalışan iki adet pili bulunan özel çanta içerisinde korunan bir makine teslim edildi. 5 Mayıs’tan beri elinde taşıdığı yapay kalbi ile yaşam süren Göçmen, “Hayatımın iki kabloya bağlı. 24 saat gözüm gibi koruyorum.” dedi.

KALBİMİ ELİMDE TAŞIYORUM

Kalbini çanta gibi taşımanın çok zor olduğuna işaret eden Göçmen, başından geçenleri şöyle anlattı: “Malatya ve Ankara’daki tedavilerim sonrasında kalbimi çantaya koydular ve verdiler. 24 saat bu çantayı yanımdan ayırmıyorum. Makineyi, kabloyla kalbime bağladılar. İki tane pili var. Birinin şarjı bitince diğeri devreye giriyor. Geceleri de uyurken elektriğe bağlayıp yatıyorum. İlk başlarda çok zorlandım ama şimdi yavaş yavaş bu duruma alışıyorum. Alışmaktan başka çarem de yok. Kalp nakli olana kadar bu şekilde yaşamak zorundayım çünkü.”

KALBİ 200 BİN TL

Elektrik ile çalışan ve 2’si yedek olmak üzere 4 bataryası bulunan kalbiyle evinin bahçesinde gezen Salih Göçmen, hastalanana kadar çiftçilikle geçimini sağladığını hatırlattı. Yaklaşık 200 bin TL değerindeki yapay kalbin devlet imkanları ile kendisine verildiğini hatırlatan Göçmen, “Kalbi takan uzmanlar bu şekilde Türkiye’de çok az sayıda kişi bulunduğunu belirttiler. Belki ben de şanslıyım. Yiyecek ekmeğimiz varmış. Elbistan’dan Malatya’ya giderken yoldan geri döner demişler. Ama ben hiç umudumu yitirmedim. Ailemin ve çocuklarımın desteği ile yaşamaya çalışıyorum. İnşallah en kısa zamanda nakil olurum. Nakil olunca bu makineye ihtiyacım kalmayacak. İnşallah eski sağlıklı günlerime dönerim. Her gün bunun için dua ediyorum.” ifadelerini kullandı.