Nar ekşisi yapımı, nar ekşisi kalori oranı nedir?

İzmir’in Aliağa ilçesinde kışa hazırlık yapan kadınlar, özellikle yemek ve salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılan ve üretimi oldukça zahmetli olan nar ekşisi yapımına başladılar. Evde bu tarifi yapmak isteyenler için de nar ekşisi yapımından bahsedeceğiz. Nar ekşisi kalori oranı nedir diyenler için de bilgi vereceğiz.

Aliağa’da ev kadınlarının hem sofralara lezzet katmak hem de aile bütçesine destek için her yıl kış öncesi yaptığı nar ekşisinin zorlu üretim süreci başladı. Çıtak Mahallesi kadınlarının bin bir emekle ürettiği nar ekşisinin sofralara uzanan yolculuğu, birçok zahmetli süreci içeriyor.

NAR EKŞİSİ YAPIMI

AW839441_01

Yemek ve salatalara lezzet katmak için sofraların vazgeçilmez aroması haline gelen nar ekşisi, geleneksel yöntemlerle hazırlanıyor ve büyük ilgi görüyor. Bölgede ekim ayında olgunlaşmaya başlayan narlar önce bahçelerden toplanıyor. Dalından tek tek topladıkları narları ikiye bölen kadınlar, daha sonra sopalarla vurarak nar tanelerini kabuğundan ayıklıyor. Çuvalların içerisine konulan nar tanelerinin tepelemek suretiyle suyu çıkartılıyor. Ezerek çıkarılan nar suyu koyulaşana kadar kazanlarda odun ateşinde kaynatılıyor (En az 4 saat). Yaklaşık 10-15 kilogram nardan 1 kilogram elde edilebilen nar ekşisi soğutularak şişeleniyor. Bir kısmını evde kullanmak için ayıran ev kadınları, ihtiyaç fazlası nar ekşisinin litresini 40 liradan satıyor.

MEŞAKKATLİ İŞ

AW839441_03

Çıtak Mahallesi Muhtarı Üstün Güleç, dalından topladıkları narın zahmetli yolculuktan sonra sofralarına nar ekşisi olarak geldiğini söyledi. Köylerinde uzun yıllardan beri süregelen nar ekşisinin her evde tamamen doğal olarak içine hiçbir katkı maddesi koymadan kaynatıldığını belirten Muhtar Güleç, “Bu sene de 2019 yılı nar sezonumuz başlamıştır. Nar ekşimizle ünlü Çıtak Mahallemiz 100 yılı geçkindir bu işi yapmaktadır. Nar ekşimizi çevre illerden, çevre köylerden, çevre ilçelerden almaya gelirler. Köyümüz yeşillik ve narıyla ünlü bir köydür. Nar ekşilerini imece usulü ile komşularımızla birlikte hep beraber sırayla yapıyoruz" diye konuştu.

NAR EKŞİSİ KALORİ ORANI

AW839441_05

100 gram nar ekşisi 83 kaloridir. Mayhoş bir aroması olan nar ekşisinin şeker oranı yüksektir. Bu yüzden tüketim oranı kontrol altında olmalıdır.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
Bar ekşisi yapımı zahmetli bir iştir yorucu bir durumdur ev yapımı nar ekşisi süper olur ama insanı çok yarar
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler