Oyuna gelmeyelim! Süpermarketlerde bu satış hilelerine dikkat

Nedendir bilinmez ama markete sadece bir ekmek ya da süt almak için girip iki elimizde dolu poşetlerle çıkarız. Siz de bizim gibi bu hataya sık sık düşenlerdenseniz bu oyunu bozmanın zamanı geldi. Bakalım marketler bizi nasıl kandırıyor!

Oyuna gelmeyelim! Süpermarketlerde bu satış hilelerine dikkat

İhtiyacımızdan fazlasını almamıza neden olan şeyler;

market

Süpermarketlerin tasarımı bir labirent gibidir. Girmesi son derece basit çıkması ise bir o kadar zordur. Labirent gibi her bir ayrıma girmek zorunda kalırsınız çıkış noktasını bulmak için. Eğer alacaklarınız kafanızda net değilse reyonları gezerken gözünüzün iliştiği şeye dalıp gidebilirsiniz. Bundan etkilenmemek için kendinize bir alışveriş listesi oluşturmalı ve sadece hedefe doğru koşmalısınız. Markette bulunan okları takip etseniz de çıkışı bulmak çok kolay değildir.

sebze

Gendel taze ürünler marketlerin sağ tarafında bulunur. Yapılan araştırmalar da insanların ürünleri gezmeye sağ taraftan başladığını ıspatlamıştır. Ancak bu algı yöntemine kapılmayın çünkü sağ taraftaki ürünlerin taze olması demek tüm marketteki ürünlerin taze olduğu anlamına gelmez. "Bu market kaliteli ürünler satıyor" düşüncesine kapılıp ihtiyacınız olmayan birçok ürünü alıp evinize doğru yol alabilirsiniz. Böylelikle hem paranızdan olur hem de kandırılırsınız.

araba

Alışveriş arabaların boyutlarının neden bu kadar büyük olduklarını düşündünüz mü? Alışveriş arabalarının bu kadar büyük olması bilinçaltınıza daha çok alışveriş yapmalıyım mesajını gönderir. Gerçekten yüklü bir alışveriş yapmayacaksanız bu kadar büyük bir araba kullanmayın.

GettyImages-926538806

Günlük hayatta en çok tükettiğimiz şeyler ne yazık ki markette en arka plandadırlar. Siz oraya gidene kadar marketi turlamış olacaksınız ve bu süreçte hedefinize gidene kadar farklı ürünleri çoktan almış olacaksınız...

GettyImages-949207924

Etikette yer alan küsürlü fiyatlar, ürünlerin 'daha ucuz' olduğu algısını yaratmaktadır. Üstelik bu fiyatları kırmızı etiket üzerine yazarlar ki dikkat çeksin.

Göz hizasında bulunan ürünler her zaman daha pahalıdırlar. Dünya genelinde kabul edilen satış boyutu 1.60 cm'dir. Bu görüş açısında yer alan gıdalar genellikle büyük markalara aittir.

GettyImages-840931132 (1)

1.60 cm satış boyutunun bir diğer uygulaması da çocuklar içindir. Paketlenmiş gıdalar çocukların ulaşabileceği alanlara yerleştirilir. Böylelikle erişim ve tüketim son derece kolaylaştırılmış olur. Gerçekten bu en tehlikeli satış taktiklerinden biridir.

Birbirini tamamlayan ürünler yan yana getirelerek çapraz satış sistemi devreye sokulur. Örnek verecek olursak; süt alacaksınız rafın yan tarafında hazır tatlılar görmeniz çok mümkün.

GettyImages-951831784

Alışverişi kendinizce tamamladınız ve kasadasınız. Artık son çıkıştasınız ancak bu gerçek bir son çıkış noktası değildir çünkü alışveriş kasada kaldıkça devam eder. Kasanın kenarlarına genelde indirimde olan ürünler bekleyebilir ya da çocuklar için şekelerlemeler mevcuttur.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 9 yorum
zaten o kasanın kenarındaki şekerlemeler sakızlar yok mu. resmen çocukları tavlamaktan başka birşey değil.. bile bile de az sayıda kasada işlem alıyorlar ki millet sıraya girsin beklerken kasa kenarındaki sakız makız raflarını da boşaltsın.. ah ulan siz varya siz.. yeminle bu marketçilerin yatacak yeri yok. tabi çalışanları için değil sahipleri için söylüyorum bunu
@44mustang44 k sırada bekleme kapalı kasa varsa hemen açtır
@pink_floyd_35 tabi tabii senin demenle ne demek efendim hemen kasa açıyoruz derler :D
Büyük marketlerden alışveriş yapmıyorum artık . Zamanında küçük bakkalları bitirmek için indirimli satılıyordu şimdi herkez marketlere gidiyor.Bir ürünü ben bakkaldan daha ucuza alabiliyorum artık .
@vtntr01 YERLİ MARKETTEN İNSANINIZIN DÜKKANINDAN ALIŞVERİŞ YAPIN
O KURUMSAL MARKETLERE GİDEN PARA BİR GODOMANIN CEBİNE GİDİYOR AMA HERKES İL VE İLÇESİNİ ESNAFINDAN ALIŞVERİŞ YAPARSA O PARA MEMLEKETİNDE KALIYOR
@hakan_t_r Arkadaşım mahalle bakkalıda afedersin iyi geçiriyor, barkod yok bir şey yok, her gidişinde farklı fiyat. Para üstü hileleri vs. Hadi sen anlayıp müdahale edebiliyorsun ama çocuklara bu sefer yüksek fiyat çekiyorlar. Kötü niyetli marketlerden bıkan insanlar doğal olarak aldığı ürünün fiyatını rafda ve fişte görerek alıyor. Mahalle esnafının yaptığı bu işgüzarlık ister istemez mide bulandırıyor. İstisnalar kaideyi bozmaz.
@hakan_t_r anlaşılan bakkal işletiyosun sen nasıl bi kralsın reis dinleyin bu adamı :)
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler