Özbekistan nerededir?

Özbekistan nerededir?

TÜRKSOY üyelerinden biri olan Özbekistan, Orta Asya ülkelerinden biridir. Resmi adı Özbekistan Cumhuriyeti olan ülke, Sovyetler Birliği’nden bağımsızlığını kazanmıştır. Yedi bağımsız Türk devletinden bir olan ülkenin denize kıyısı bulunmuyor. Kazakistan, Kırgızistan, Afganistan ve Türkmenistan ile komşu olan Özbekistan’da Özbekçe konuşulur. Yaygın olarak Rusça konuşma ülkede hakimdir. Denize kıyısı olmayan ülkede, Sirderya ve Amuderya adlı iki önemli nedir bulunur. Aral Gölü ülkenin en büyük gölüdür. Karasal iklimin hakim olduğu Özbekistan’da yazları sıcak ve kurak geçerken kış ayları oldukça soğuktur. Ülkenin etnik kökenin büyük kısmını Özbekler oluşturuyor. Ayrıca, ülkede Rus ve Tacikler de yaşamaktadır. Büyük kısmı Müslüman olan ülkenin para birimi SOM (UZS).

Özbekistan Haberleri

Düğünde skandal! Damat oynanan oyunu kaybedince geline tokat attı, görenler gözlerine inanamadı

Özbekistan’da gerçekleşen bir düğünde herkesi şaşırtan bir olay yaşandı. İsmi açıklanmayan gelin ve damat nikahın hemen sonrasında davetlilerin önünde mini bir oyun oynadı. Damat oynadıkları mini oyunu kaybedince herkesin içinde geline tokat attı. O anlarda davetliler olayın şokuyla ne yapacağını bilemedi.

Trend 14-06-2022 09:56

Özbekistan, Türkiye'deki mühendislik müfredatını transfer etmek istiyor

Özbekistan Yüksek Eğitim Rektör Kurulu Başkanı Prof. Dr. Abdurakhmanov Odil: - "Türkiye ile çift diploma, doktora, yüksek lisans ve lisans programlarıyla laboratuvarda birlikte bilimsel çalışmalar yapmak istiyoruz"

Yurthaber 10-06-2022 11:45

Türk-Özbek Teknik Yükseköğretim Kurumları Forumu, İzmir'de başladı

Türkiye'den 56, Özbekistan'dan 33 rektörün katıldığı forumda yapılacak iş birlikleri görüşülüyor

Yurthaber 09-06-2022 12:29

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar TDT 4. Genç Liderler Forumu'nda konuştu: Enseyi hiç karartmaya, umutsuz olmaya gerek yok

Baykar Teknoloji Lideri Selçuk Bayraktar, Özbekistan'ın tarihi Buhara şehrinde yapılan Türk Devletleri Teşkilatı (TDT) 4. Genç Liderler Forumu'nda gençlere hitap etti. Bayraktar, "Enseyi hiç karartmaya, umutsuz olmaya gerek yok. O yıkılmaz, yenilmez zannedilen dinozorlar bir anda yıkılır ve siz öne geçersiniz" dedi.

Haber 04-06-2022 22:50

Evinin bahçesinde Kırgızistan-Özbekistan'ı bağlayan tünel çıktı, akıl hastanesine kaldırıldı

Kırgızistan-Özbekistan sınırındaki bir evin bahçesinde, iki ülkeyi birbirine bağlayan 15 metre derinlikte 270 metre uzunluğunda bir tünel bulundu. Bahçesinde gizemli tünel bulunan ev sahibi ise akıl hastanesine kaldırıldı.

Haber 23-05-2022 22:27

Özbek güvenlik güçleri Kırgızistan sınırında ateş açtı: Üç ölü

Kırgızistan-Özbekistan sınırında Özbek sınır güçlerinin açtığı ateş sonucu üç kişi hayatını kaybetti.

Haber 06-05-2022 13:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Kılıçdaroğlu'nun sözlerine yanıt: O vergi memuru! Ama ben ekonomistim...

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun açıklamasına yanıt verdi. Özbekistan dönüşü gazetecilerin sorularını yanıtlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kılıçdaroğlu'nun sözleriyle ilgili olarak "O vergi memuru ama ben ekonomistim" dedi.

Haber 31-03-2022 13:41

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'daki temaslarını tamamlayarak yurda döndü

Yurthaber 30-03-2022 22:58

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Özbekistan'da önemli açıklamalar

Son dakika haberine göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi ziyaretlerde bulunmak üzere Özbekistan'a gitmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev ile ortak basın toplantısında açıklamalarda bulundu. İki ülke arasında 10 tane anlaşma imzalandı. İşte son dakika haberinin detayları...

Haber 29-03-2022 20:52

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'a gitti

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Özbekistan'a gitti

Yurthaber 29-03-2022 11:10

Niğde'de Türk Dünyası Yeni Gün Buluşması "Nevruz 2022" coşkuyla kutlandı

Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesindeki etkinlikte yakılan nevruz ateşinin üzerinden atlandı, Azerbaycan, Kazakistan, Özbekistan ve Bosna Hersekli dans topluluklarının gösterisi izleyenlere coşkulu anlar yaşattı - TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov: - "Türk insanını, birbirine bağlayan ortak geçmişini ve kültürünü yaşatan nevruz gibi milli bayramlarımıza sahip çıkmanın, birlik ve beraberliğimizi sürdürmenin gerekliliği inancındayız"

Yurthaber 22-03-2022 22:23

Adana'da Özbekistan Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu açıldı

Adana'da Özbekistan Cumhuriyeti Fahri Konsolosluğu açıldı

Yurthaber 07-03-2022 22:53

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Özbekistan heyetini ağırladı

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası Özbekistan heyetini ağırladı

Yurthaber 18-02-2022 14:27

Kan donduran olay! 3 yaşındaki kızını ayının önüne attı, görenler inanamadı

Özbekistan’da yaşanan bir olay dünya basınında geniş yankı uyandırdı. Bir anne, 3 yaşındaki kızını çevresindekilerin gözlerinin önünde hayvanat bahçesinin korkuluklarından aşağıya ayıların önünde attı. Ayının yaklaşıp kokladığı küçük kız hayvanat bahçesi personeli tarafından kurtarıldı. Korku dolu anlar güvenlik kamerasına yansıdı.

Trend 31-01-2022 12:12

Orta Asya'da elektrik krizi! Üç ülke karanlığa gömüldü

Doğal gaz zammı nedeniyle sokakların karıştığı Kazakistan, şimdi de elektrik kesintisi nedeniyle karanlığa gömüldü. Kesintiden aynı hat üzerinden elektrik alan Kırgızistan ve Özbekistan da etkilendi. Yapılan açıklamalarda ise sorunun çözümü için çalışmaların sürdüğü kaydedildi.

Finans 25-01-2022 13:16

Oscar’a aday gösterilen Özbek yönetmenin ‘Evrilish’ filminin Türkiye çekimleri tamamlandı

Ma'suma, Dom dlya rusalok filmleriyle adından söz ettiren, 2000 Songs of Farida filmiyle de Oscar’a aday gösterilen ünlü Özbek yönetmen Yalkin Tuychiev’in yeni sinema filmi Evrilish’in Türkiye çekimleri tamamlandı. İstanbul’un Şile ve Tuzla ilçelerinde 1 ayda çekilen filmin yeni yılda vizyona girmesi bekleniyor.

Trend 24-12-2021 17:55

Büyükler Dünya Halter Şampiyonası yarın başlıyor

Büyükler Dünya Halter Şampiyonası yarın başlıyor

Yurthaber 06-12-2021 13:54

İş gezisi sayesinde Türkiye-Özbekistan arasında lezzet köprüsü kurdu

Ekmek üreten bir fırıncı Özbekistan'a yaptığı bir iş gezisi sırasında tanıştığı meslektaşını davet ederek Özbek lezzetlerini Konyalılarla tanıştırdı - Özbekistan'da da Türk lezzetlerini tanıtmayı amaçlayan Seyit Doygun: - "Bundan sonra inşallah geleneksel olarak her sene bu lezzet alışverişlerini sürdüreceğiz. Bu işe diğer Türk cumhuriyetlerini de eklemek istiyoruz" - Ülkesine özgü lezzetleri vatandaşlara sunan Özbek fırıncı Şükrullah Fayzullaev: - "Gelen müşterilerimize ikram yapıyoruz, fikirlerini alıyoruz. Burada üretilen ürünleri de inceleyip Özbekistan'da üretmek istiyoruz. Özbekistan ve Türkiye halkı birbirine çok benziyor"

Yurthaber 28-11-2021 11:16

MİT operasyonuyla Özbekistan'dan getirilen FETÖ sanığı Gürbüz Sevilay tahliye edildi

Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanlığının operasyonuyla Özbekistan'dan getirilen Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) sanığı Gürbüz Sevilay, adli kontrol şartıyla tahliye edildi. "Silahlı terör örgütüne üye olma" ve "örgüte silah sağlama" suçlarından yargılanan, etkin pişmanlık kapsamında verdiği beyanlar ve tutuklu kaldığı süre göz önüne alınarak tahliyesine karar verilen sanık Sevilay'a, "konutu terk etmeme" adli kontrol şartı uygulandı.

Haber 19-10-2021 14:33

Coca Cola İçecek CCBU’nun %57,1 hissesini 252,3 milyon dolara aldı

Coca-Cola İçecek ile Özbekistan Cumhuriyeti Devlet Varlık Yönetimi Ajansı arasında yüzde 57,118 oranındaki Coca-Cola Bottlers Uzbekistan hisselerinin özelleştirilmesine yönelik Hisse Alım Sözleşmesi’nin imzalanmasının ardından, satın alma işlemi tüm ilgili hükümet ve mutad onayların alınmasını müteakiben resmen tamamlandı.

Finans 30-09-2021 09:49

"Böbreğinde taşla yaşayacaksın" denilen Özbek hasta, şifayı Türkiye'de buldu

Ülkesi Özbekistan'da zor bir ameliyat geçiren ve böbreğinde taşla yaşaması söylenen Abdurashıd Tıllaev (43), sağlığına Ankara'da kavuştu. Yapılan ameliyat sonrası Tıllaev'in sol böbreğinden geyik boynuzu şeklinde 12 santim büyüklüğünde taş çıkarıldı. Ameliyatı yapan Üroloji Uzmanı Yaşar Özgök, "Taşın özelliği, böbreğin şeklini almış olması. Bu taş nadir görülür. Tıp literatüründe 'staghorn' (geyik boynuzu) deriz. Hasta taşı ilk gördüğü zaman çok şaşırdı" dedi.

Haber 15-09-2021 10:57

Koronavirüse karşı "yenilebilen" domates aşısı! İnsan deneylerine geçilecek

Özbekistan'da bilim insanları koronavirüse karşı domates aşısı geliştirdiklerini öne sürdü. Yenilebilir bu aşının yan etkilerinin de az olacağı savunuldu. Ancak, domates aşısı uluslararası otoriteler tarafından onaylanmış değil. Aşıyla ilgili hayvan testleri tamamlandıktan sonra insanlar üzerinde denemelere geçileceği belirtildi.

Haber 13-09-2021 20:28

Özbekistan'ın yeni yıldızı Stella'ya Türk imzası

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev’in resmi açılışını yaptığı ve Özbekistan’ın 3000 yıllık tarihi ve bağımsızlığının sembolü “30. Yıl Anıtı”, Türk şirket ‘Outdoor Factory’ tarafından hayata geçirildi. Dünyanın en önemli şehir simgelerinden biri olarak gösterilen tarihi değere sahip anıt 63 günde tamamlandı.

Haber 01-09-2021 17:08

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Özbekistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yılını kutladı

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Özbekistan'ın bağımsızlığının 30'uncu yılını kutladı

Yurthaber 01-09-2021 14:35

YTB, Türk Dünyası Genç Liderler Programı'na katılan öğrencileri ağırladı

YTB, Türk Dünyası Genç Liderler Programı'na katılan öğrencileri ağırladı

Yurthaber 27-08-2021 00:15

Sırra kadem bastı! Özbekistan'dan açıklama geldi

Özbekistan Dışişleri Bakanlığının resmi yayın organı "DUNYO Haber Ajansı", Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, eski Afganistan Cumhurbaşkanı Yardımcısı Mareşal Raşid Dostum ve eski Belh Valisi Nur Muhammed Atta'nın aralarında bulunduğu üst düzey Afgan yöneticilerin ülkede bulunmadığını yazdı.

Haber 17-08-2021 23:03

Kadıköy'de tüyler ürperten görüntü! 3'üncü kattan düşen kadın kanlar içinde kaldı

Kadıköy'de sabah saatlerinde Özbekistan uyruklu bir kadın, binanın 3'üncü katından düştü. Yaralı kadın ambulansla hastaneye kaldırıldı.

Haber 08-08-2021 11:18

Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda 18 madalya

Dünya Gençler Halter Şampiyonası'nda milli sporcular, 18 madalya elde etti.

Spor 31-05-2021 21:37

Cansu Bektaş'tan Gençler Dünya Şampiyonası'nda 3 altın madalya

Özbekistan'ın başkenti Taşkent'te başlayan organizasyonda kadınlar 45 kiloda 3 altın madalya kazanan Cansu Bektaş, dünya şampiyonu oldu.

Spor 23-05-2021 15:10

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığından transit geçiş belgeleriyle ilgili açıklama!

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından yapılan girişimler neticesinde, geçen yıl mevcut geçiş belgelerine ilave olarak Rusya'dan 7 bin 500, Kazakistan'dan ise 12 bin adet transit geçiş belgesi temin edildi.

Finans 13-04-2021 14:57

Türk cerrah, özel davetle gittiği Özbekistan'da 11 çocuğu ameliyat etti

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, gerçekleştirdiği operasyonlarda, Özbek doktorlara tecrübelerini de aktardı - Prof. Çağatay Evrim Afşarlar: - "Özbekistan ata toprağı, onlar soydaşlarımız. Biz de gidip oralarda hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz"

Yurthaber 28-03-2021 11:08

Türk cerrah, özel davetle gittiği Özbekistan'da 11 çocuğu ameliyat etti

Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. Çağatay Evrim Afşarlar, gerçekleştirdiği operasyonlarda, Özbek doktorlara tecrübelerini de aktardı - Prof. Çağatay Evrim Afşarlar: - "Özbekistan ata toprağı, onlar soydaşlarımız. Biz de gidip oralarda hizmet vermekten mutluluk duyuyoruz"

Yurthaber 28-03-2021 11:08

Bakan Pekcan'dan son dakika Eximbank açıklaması!

Bakan Pekcan'dan son dakika Eximbank açıklaması geldi. Eximbank, Özbekistan’daki Agrobank ve Turonbank ile kredi anlaşması imzaladı.

Finans 11-03-2021 15:19

Firari FETÖ mensupları Gürbüz Sevilay ve Tamer Avcı Türkiye'ye getirildi

Son dakika haberine göre haklarında yakalama kararı bulunan firari Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) mensupları Gürbüz Sevilay ve Tamer Avcı, MİT'in operasyonuyla Özbekistan'dan Türkiye'ye getirildi.

Haber 15-02-2021 17:48

Aksa Enerji'den Özbekistan'a yeni santral yatırımları

Aksa Enerji'den Özbekistan'a yeni santral yatırımları

Yurthaber 21-01-2021 11:24

Kendisine hamile süsü vererek karın bölgesinde uyuşturucu taşıyan kadın tutuklandı

Kendisine hamile süsü vererek karın bölgesinde uyuşturucu taşıyan kadın tutuklandı

Yurthaber 16-01-2021 22:15

Ankara'da 44 düzensiz göçmen yakalandı

Ankara'da 44 düzensiz göçmen yakalandı

Yurthaber 05-01-2021 21:04

Özbekistan’da futbolcudan hakeme linç girişimi

Özbekistan'da Neftchi Fergana ve Turon Yaypan arasında oynanan bölgesel maçta verilen yanlış karar sonrası Neftchi Fergana futbolcusu, hakeme linç girişiminde bulundu.

Spor 02-12-2020 14:20

Erzincan'daki göçmelerden İzmirli depremzedelere yardım

Erzincan'daki göçmelerden İzmirli depremzedelere yardım

Yurthaber 06-11-2020 17:03

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na mevkidaşlarından destek telefonu

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'na mevkidaşlarından destek telefonu

Yurthaber 30-10-2020 19:57

Özbekistan Cumhurbaşkanı Mirziyoyev BM Genel Kurulu'na ilk kez Özbekçe hitap etti

Özbekistan Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev, Birleşmiş Milletler'in 75. Genel Kurulu'na video mesaj yoluyla hitabında Rusça yerine Özbekçeyi tercih etti.

Haber 23-09-2020 20:04

Şota Arveladze'nin Kovid-19 testi pozitif çıktı

Özbekistan Süper Ligi takımlarından Pakhtakor'un teknik direktörlüğünü yürüten Şota Arveladze, yeni tip koronavirüse (Kovid-19) yakalandı.

Spor 23-09-2020 16:39

Özbekistan, Covid-19 mücadelesinde bölge ülkelere örnek oldu

Koronavirüsün tekrar yükselişe geçmesiyle birlikte birçok ülkede vaka ve ölüm sayıları artarken Özbekistan aldığı erken önlemlerle dikkat çekiyor. Özbekistan, her yüz bin kişi başına 35 ile vaka sayısında sonuncu sırada yer alırken bu rakam Rusya’da 484’e, Belarus’ta 681’e, Kazakistan’da 291’e, Kırgızistan’da 143’e ve Ermenistan’da 1.024’e ulaşıyor.

Haber 07-09-2020 11:51

İstanbul Kadıköy'de korkunç cinayet! Boğarak öldürdü, başında bekledi

Kadıköy’de Özbekistan uyruklu bir kişi, tartıştığı eşini boğarak öldürdü. Polis ekipleri gelene kadar cesedin başında bekleyen şüpheli, kelepçelenerek gözaltına alındı.

Haber 03-06-2020 18:46

Edirne'de çalışma izni olmayan 8 Özbek kadına gözaltı

Edirne'nin Keşan ilçesinde, çalışma izinleri olmadığı halde eğlence mekanında oryantallik yapan Özbekistan uyruklu 8 kadın, polis tarafından gözaltına alındı.

Haber 11-03-2020 13:13

Özbekistan'da doğal gaz üretimi azaldı

Özbekistan'da doğal gaz üretimi azaldı

Haber 31-01-2020 11:07

Özbekistan'ın nüfusu 34 milyona yaklaştı

Özbekistan'ın nüfusu 34 milyona yaklaştı

Haber 27-01-2020 11:49

Özbekistan'da yeni hükümet kuruldu

Özbekistan'da yeni hükümet kuruldu

Haber 24-01-2020 21:01

Çin'in komşularında yeni tip koronavirüs alarmı

Çin'in komşularında yeni tip koronavirüs alarmı

Haber 24-01-2020 14:31