Para İçin Değil, İnsanlık İçin: Dünya Üzerinde Düzenlenmiş En Büyük 10 Yardım Konseri

Depremler, açlık, savaşlar ve AIDS... Müzik dünyası yardımlaşma için bir araya gelmeyi çok iyi bilen, harika bir dünya.

Para İçin Değil, İnsanlık İçin: Dünya Üzerinde Düzenlenmiş En Büyük 10 Yardım Konseri
  1. The Festival for Peace (1970)

Janis Joplin'in son konserlerinden biri, bu bilinçlendirme konseri olmuştu.

Amerika Birleşik Devletleri'nin Hiroşima'ya atom bombası atmasının 25. yılında, Vietnam Savaşı'na karşı durabilmek için gerçekleşti bu organizasyon. Janis Joplin'in yanı sıra, CCR, Stephenwolf ve Miles Davis gibi o dönem dünyanın en önemli müzisyenleri olan insanlar sahne almıştı bu konserde.

Dünyanın yardımlaşma amacıyla düzenlenen ilk organizasyonu olarak tarihe geçti The Festival for Peace.9. New York için Konser (2001)

Bu konser, 11 Eylül saldırılarında hayatını kaybeden kurbanlar yararına Amerika'da; İngiliz müzisyenler tarafından düzenlendi.

Saldırılardan sonra çok hızlı şekilde organize edilen konserde, 11 Eylül'den sadece 1 ay sonra Neil Young, Bruce Springsteen ve Willie Nelson gibi Amerikan müziğinin efsaneleri aynı sahnede toplandı. Konserin ağır topu, İngiliz müzik efsanesi The Who grubuydu.

Konser, İngiltere'nin gururu Paul McCartney tarafından düzenlendi.8. Live Aid (1985)

13-14 Eylül 1985. Yardımlaşma konserlerinin en büyüklerinden biri Londra (İngiltere) ve Philadelphia'da (ABD) eş zamanlı olarak gerçekleşti: Live Aid!

İrlandalı punk rock müzisyeni ve oyuncu Bob Geldof'u, *Pink Floyd'un The Wall* filmindeki Pink rolünden de hatırlarsınız. İşte bu adam düzenledi Live Aid'i... O dönemde Etiyopya*'da ağırlaşan açlık sorununa (şu sıralar da hafiflemişe benzemiyor gerçi)* uluslararası çapta dikkat çekmek için düzenlenen konserlerin kadrosu bir efsaneydi:

Madonna, Duran Duran, Bob Dylan, Keith Richards, Led Zeppelin, ve Queen, ve çok daha fazlası... Konser serisi canlı yayınlanmış, dünya üzerinde 2 milyar kişi tarafından izlenmişti!7. Bangladeş için Konser (1971)

1 Ağustos 1971'de, efsane Beatles'ın efsane gitaristi George Harrison tarafından düzenlendi bu konser...

Hintli müzisyen Ravi Shankar'ın,

Bangladeş'te devam eden soykırıma dikkat çekmek için George Harrison'dan birşeyler yapmasını rica etmesi ile gerçekleşen konserde Leon Russell, Billy Preston, bir başka Beatle Ringo Starr, Eric Clapton ve Bob Dylan gibi isimler George Harrison ile aynı sahnedeydi. 6. Tsunami Aid (2005)

Aralık 2004'te gerçekleşen ve 14 farklı ülkede 230.000'in üzerinde insanın ölümüne sebep olan Tsunami Faciası da süperstarlar tarafından unutulmamıştı.

George Clooney'nin sunuculuğunu yaptığı gecede George Bush ve Bill Clinton seyirciler arasındaydı. Sahnedeyse Elton John, Annie Lennox, Sheryl Crow ve Madonna gibi 80'lerden itibaren dünya popüler müziğini şekillendiren sanatçılar vardı.

Konserin en unutulmaz anı ise, Roger Waters ve Eric Clapton'ın unutulmaz Pink Floyd şarkısı Wish You Were Here'ı söylediği andı.5. Sandy için Konser (2012)

Ekim 2012'de Amerika, New York ve çevresini darmadağın eden Sandy Fırtınası ile sarsılmıştı.

Doğal afetten hemen iki ay sonra, süperstarlar yardım için bir kez daha toplandı. Ne biçim efsane bir organizasyon olduğunu afişe bakarak bile anlayabiliriz. Ama konserin en unutulmaz anının, *Paul McCartney ve

Nirvana üyelerinin (Kurt Cobain haricindekiler tabii) birlikte sahne almaları olduğunu belirtmek gerek...*4. Van için Rock (2011)

Türkiye, 24 Ekim 2011 tarihinde Van Depremi ile sarsıldı.

Bu depremden sadece bir hafta sonra, 30 Ekim 2011'de Redd grubu ve Nadir Duman'ın önderliğinde düzenlenen Van için Rock konseri; Türkiye'deki rockseverlerin gururu oldu. Küçükçiftlik Park'ta gerçekleşen konserde neredeyse herkes vardı. Hayko Cepkin ile başlayan, Şebnem Ferah'ın sahne almasıyla biten etkinliğin en güzel anlarından biri, Mor ve Ötesi'nin Yavuz Çetin şarkısı Oyuncak Dünya'yı yorumlaması olmuştu.

Konserden elde edilen gelir ile Van'da bir ilköğretim okulu inşa edildi!3. Haiti için Umut Konseri (2010)

2010'un en büyük faciası Haiti Depremi, 200.000 insanın ölümüne sebep olmuştu. Faciadan sadece 10 gün sonra Wyclef Jean tarafından organize edilen konserler, Los Angeles ve New York'ta eş zamanlı olarak gerçekleşti.

Kimler yoktu ki... Mary J. Blige, The Roots, John Legend, yardım konserlerinin gediklisi Bruce Springsteen, U2'dan Bono ve Edge, Jay Z, Rihanna, vesaire...2. Freddie Mercury Saygı Konseri (1992)

Son günlerde Charlie Sheen'in AIDS olduğunu açıklaması ile yeniden gündeme oturdu bu ölümcül hastalık.

AIDS 1985-2008 yılları arasında 20 milyon kişinin ölümüne sebep olmuş, birçok ünlü sanatçıyı da aramızdan ayırmıştı. Müzik dünyasına en çok acı vereniyse hiç şüphesiz, Freddie Mercury'nin hayata veda etmesi olmuştu.

Freddie Mercury'nin birinci ölüm yıl dönümünde, grubu Queen ve yakın dostu Elton John tarafından düzenlenen saygı konserinde dünyaca ünlü sanatçılar Wembley Stadyumu'nda sahne aldı. Konsere 72.000 izleyici katıldı ve elde edilen tüm gelir AIDS'le mücadele vakıflarına bağışlandı.

Bu arada kim bu dünyaca ünlü sanatçılar diye sorarsanız; Metallica, Live Aid'in organizatörü Bob Geldof, U2, Guns N' Roses, Tony Iommi, Led Zeppelin vokalisti Robert Plant, Seal, David Bowie, Annie Lennox, George Michael, Liza Minelli, Axl Rose ve pek tabii, Elton John, ve çok çok daha fazlası...1. Live 8 (2005)

Yardımlaşma ve bilinçlendirme konserlerinin en büyüğü, 2005'te gerçekleşen Live 8 olmuştu.

1985'te Live Aid'i düzenleyen Bob Geldof, bu organizasyondan 20 yıl sonra bu kez tüm Afrika'daki açlık sorununa dikkat çekmek için Live 8'e topladı tüm dostlarını. Londra, Paris, Berlin, Moskova gibi kentlerin de aralarında bulunduğu tam 11 kentte aynı anda düzenlenen organizasyonda sadece müzisyenler değil, Bill Gates, Kofi Annan, Angelina Jolie ve David Beckham gibi konuşmacılar da yer alıyordu.

Deep Purple, Mötley Crüe, Neil Young, Green Day, Audioslave, Dido, Peter Gabriel, Annie Lennox, U2, James Brown, Natasha Bedingfield, Sugababes, Coldplay, Elton John, Joss Stone, Madonna, Mariah Carey, R.E.M., Robbie Williams, The Killers, The Who, Pet Shop Boys, Muse, Placebo, Shakira, The Cure, Bon Jovi, Black Eyed Peas, Maroon 5, Stevie Wonder, Faith Hill, Duran Duran, Björk... Yani herkes.

Live 8'in en unutulmaz anı ise, Pink Floyd'un orjinal kadrosu ile yıllar sonra, -ve son kez, birlikte sahne alması olmuştu...

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler