YURTHABER

Bize Ulaşın BİZE ULAŞIN

"Parmak bebek" Yavuz Selim kök hücre nakliyle hayata tutundu

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesinden Uzman Dr. Mustafa Törehan Aslan: - "23'üncü gebelik haftasında 5,5 aylıkken erken doğum nedeniyle dünyaya gelen 495 gram ağırlığındaki bebeğimize akciğer gelişimini daha iyi sağlamak için kök hücre naklini başarılı bir şekilde yaptık"

TEKİRDAĞ (AA) - Tekirdağ'da 23 haftalıkken 495 gram dünyaya gelen bebeğe, kök hücre nakli yapıldı.

Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi (NKÜ) Tıp Fakültesi Hastanesinde 495 gram ağırlığında ve 28 santimetre boyunda dünyaya gelen bebeğe Yavuz Selim adı verildi.

Bebeğin akciğerlerinin daha iyi gelişebilmesi ve kronik akciğer hastalığının oluşmaması için bebeğe mezenkimal kök hücre nakli yapıldı.

NKÜ Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Erdoğan Gültekin, gazetecilere yaptığı açıklamada, Yavuz Selim Cihan'ın sağlığına kavuşacağı günü beklediklerini söyledi.

Hastanelerinde ilk defa böyle bir tedavi uygulamanın sevincini yaşadıklarını belirten Gültekin, şöyle konuştu:

"Tıp bilimi artık genetik ve kök hücre üzerinde, gelişmelere açık bir şekilde çalışmakta. Hastalıkların tedavisinde, araştırmasında kök hücre önemli yer kat etmektedir. Biz de yeni doğan prematüre 495 gram bir bebeğimize göbek mezenkimal hücrelerinden kök hücre hazırlayarak, kök hücre naklinde bulunduk. Hastamızın genel durumu iyi. Dünyadaki tıp gelişimlerine ayak uydurduğumuz için çok mutluyuz. Bu işlemi gerçekleştiren hocalarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum."

- "Dünyada çok sınırlı sayıda uygulanan bir yöntem"

Uzman Dr. Mustafa Törehan Aslan da prematüre bir bebeği hayata bağlamanın mutluluğunu yaşadıklarını dile getirdi.

Yeni doğan çok riskli bebekleri tedavi ederek sağlıklarına kavuşturmak için ellerinden geleni yaptıklarını belirten Aslan, şunları kaydetti:

"Özellikle dünyadaki son gelişmelerle birlikte mezenkimal kök hücre tedavileri umut oluyor. Aslında hem ülkemizde hem de dünyada çok sınırlı sayıda uygulanan bir yöntem. Bu tedavi yöntemini çok ileri bir prematüre bebeğimize uyguladık. 23'üncü gebelik haftasında 5,5 aylıkken erken doğum nedeniyle dünyaya gelen 495 gram ağırlığındaki bebeğimize akciğer gelişimini daha iyi sağlamak için kök hücre naklini başarılı bir şekilde yaptık."

Aslan, tedavinin sonuçlarını ilerleyen zamanlarda daha net göreceklerini dile getirdi.

Bundan sonraki sürecin çok daha önemli olacağına işaret eden Aslan, "Kök hücreye verilecek yanıtla birlikte, akciğer gelişiminin çok daha olumlu bir şekilde başarıya ulaşmasını hep birlikte çok yakından izleyeceğiz. Tedavi zaten dünyada daha çok yeni bir uygulama. Aslında daha büyük ve erişkin çocuklara nispeten yapılabiliyor ama bu kadar küçük bebeklere gerçekten dünyada ve Türkiye'de çok az sayıda uygulama var." ifadelerini kullandı.

Mynet Youtube


Anadolu Ajansı ve İHA tarafından yayınlanan yurt haberleri Mynet.com editörlerinin hiçbir müdahalesi olmadan, sözkonusu ajansların yayınladığı şekliyle mynet sayfalarında yer almaktadır. Yazım hatası, hatalı bilgi ve örtülü reklam yer alan haberlerin hukuki muhatabı, haberi servis eden ajanslardır. Haberle ilgili şikayetleriniz için bize ulaşabilirsiniz

En Çok Aranan Haberler