Denizin dibinde bulundu! Tam 77 yıl oldu

Pasifik Okyanusu'nda, Hawaii'nin kuzeybatısında II. Dünya Savaşı'nda batan bir Japon uçak gemisinin enkazı bulundu.

Denizin dibinde bulundu! Tam 77 yıl oldu

ABD Donanma Tarihi ve Mirası Komutanlığı ile Vulcan Inc. derin deniz araştırma şirketi yetkilileri, II. Dünya Savaşı'nda Japonya ile ABD arasındaki Midway Deniz Muharebesi'nde batırılan Japon uçak gemisi Akagi'nin Hawaii'nin yaklaşık 2 bin kilometre kuzeydoğusunda denizin dibinde bulunduğunu bildirdi.

Sonar radarla donatılan özel bir insansız denizaltı aracıyla (İDA) yapılan taramalar sonucu bulunan geminin deniz yüzeyinden 5 bin 490 metre derinde olduğu kaydedildi.

II. Dünya Savaşı'nda Pasifik cephesindeki savaşların dönüm noktalarından biri olan Midway Deniz Muharebesi'nde, ABD ve Japon uçak gemisi filoları Midway Adası'nın yaklaşık 320 kilometre açığında karşı karşıya gelmişti. 4-7 Temmuz 1942'de yapılan savaş ABD'nin galibiyetiyle sonuçlanmış, Japonya'nın muharebeye katılan 4 uçak gemisinin tamamı batırılmıştı.

Araştırmacılar, geçen hafta aynı bölgede söz konusu uçak gemilerinden Kaga'nın enkazını bulmuştu.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 5 yorum
yazik olmuş
@doganacar9413 Öyle düşünme abd yi japonların yayılmacı politikası zorlamıştı üstelik abd sadece 1943ten 1945e kadar 2,5 yıl içinde kendi donanmasını sıfırdan inşa etti gibi Akagi aslında normal savaş gemisi olarak inşasına başlanmıştı sonradan uçak gemisine dönüştürüldü...
O tarihte japonlar uçak gemisi yapmış...helal olsun..
@muhacirziya bizimkiler başörtüsüyle ugrasıyordu ozamanlar.irtica geliyor laiklik gidiyor diye.Şimdi yapılan milli yerli silahlar ozamanlardan yapılmaya baslanıp devam etseydi şimdi görülmez ucak yapıyorduk
@muhacirziya Japonlar 1920 washington donanma konferansına uymadılar tonaj sınırlaması getirmediler.Dünyanın en büyük savaş gemilerini inşaetmişlerdi. Yamato, musaşi, nagato, hiei ,krişna akagi, tone bunlar dönemin dev gemileriydi fakat japon imparatorluğu yayılmacı politikalar gitti asya kıtasında çini işgal ettiler amerikayı savaşa girmeyi zorladılar fakat bugün japonya geçmişinden utanç duyuyor ama yinede 2 tane atom bombasını yemeye haketmediler..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler