Patlıcanın fazla yağ çekmesini önleyen 4 yöntem

Patlıcanın seveni bir hayli fazladır. Ancak kızartırken yağ çekmesi lezzetli patlıcana gölge düşürür. Siz de patlıcanın aşırı yağlı olmasından rahatsızlık duyanlardansanız bu 4 yöntemden istediğinizi uygulayabilirsiniz.

Patlıcanın fazla yağ çekmesini önleyen 4 yöntem

Patlıcanın yağ çekmemesi ve kararmaması için en etkili 4 yöntem;

patlıcan

1. yöntem

Patlıcanların yağ çekmemesi ve kararmaması için tuzlu su yerine şeker kullanacağız. Soyduğunuz patlıcanların üzerine şeker serpin ve 10 dakika boyunca bu şekilde bekletin. Bu sayede hem yağ çekmelerini önleyecek hem de patlıcanın acı tadını gidermiş olacaksınız.

2. yöntem

ppp

Kızartma yağına ekleyeceğiniz sirke, patlıcanın fazla yağ çekmesini önleyecektir.

3. yöntem

Patlıcanları kızarttıktan sonra çok kısa süreliğine ılık suya koyun ve hemen geri çıkarın. Sonrasında patlıcanların kurumasını bekleyin. Bu da yağın azalması için uygulanabilecek başka bir yöntemdir.

4. yöntem

Patlıcanları bütün olarak kızartacaksanız bunun için sap ve baş kısmını kesmeden kızartın. Bu sayede patlıcanlar çok daha az yağ çekeceklerdir.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
5.YÖNTEM Hiç yağ koymazsak çekmez
1 kg patlıcanı kabuklu veya kabuksuz ufak parçalara ayırıp,tuzlu suda bekletip yıkayarak süzün .Bir kap içinde üzerine bir kaç kasık sıvı yağ dökün kızdırılmız az yağlı teflon tavada karıştırarak kızartın..işleminiz bittikten sonra Tanızın bir kenarında toplayıp yağın süzülmesini sağlayın ve yağı süzülen patlıcanları servis yapın...Afiyet olsun
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler