Pişmiş yemekleri sakın böyle saklamayın! Neden mi?

Gıda mühendisi Tuğba Bayburtluoğlu; “Yemeğin pişmesi besin değeri açısından hem kayıp hem kazanım demektir. Salata ile çiğ beslenmemizin yanı sıra pişmiş besinler sayesinde de sindirimi kolaylaştırıyoruz. Örneğin ruşeymi hem olduğu gibi tüketebilir,hem de çorbalara vb katabilirsiniz. İki yöntemin de besin değeri açısından farklı faydaları bulunur.” diyen Bayburtluoğlu pişmiş yemekleri uygun koşullarda maksimum saklama ile ilgili şu bilgileri verdi:

Pişmiş yemekleri sakın böyle saklamayın! Neden mi?

Etli yemekler (sebze vb fark etmez, içinde et varsa): 1-2 gün

iStock-843611422

Etsiz yemekler, çorbalar, zeytinyağlılar: 3-4 gün

1533228850_makarna_l__tfen_brokolili_sebze___orbas__

Etten kasıt burada, her türlü et ve hatta krema ve yumurta gibi tüm hayvansal ürünlerdir.

“Bir pişirme ve en fazla iki ısıtma yapmalıyız yemeklere.” diyen Bayburtluoğlu şu örneği verdi: “Pazar günü dondurucudan çıkardığınız bezelyeyi etsiz pişirdiniz (1 pişirme). Pazartesi işten gelince bir kez ısıttınız. Yanına bir de pilav yaptınız. Pilav bitti (Ki pilavda konu özel-tek pişirimlik yapın pirinç pilavını). Bezelye biraz artınca, buzdolabına atabilirsiniz.

iStock-872448906

Salı akşamı az suda bir erişte haşlayabilirsiniz, belki biraz da sebze çeşnisi ile kavrulmuş kıyma ile beraber bezelyeyi harmanlayıp lazanyavari bir yemek planlayabilirsiniz. Üstüne kaşar ile fırına verebilirsiniz. Bu da bezelye için ikinci ısıtma demek.”
iStock-845193480 (1)
Başka bir önemli noktaya değinen Bayburtluoğlu; “Pişirdiğiniz yemekleri 2 saatten fazla dışarıda tutmayın ve buzdolabına kaldırın. Havanın çok sıcak yaz günlerinde ise bir saatten fazla dışarıda bırakmayın. Hafif sıcak olsa bile buzdolabına kaldırın.” diye konuştu...

iStock-887636042 (1)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler