YURTHABER

Profesör, Fakültede Ameliyat Için Rüşvet Aldığı Iddiasıyla Tutuklandı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A.Tuncay Yılmazlar, fakülte hastanesinde ameliyat için...

Profesör, Fakültede Ameliyat Için Rüşvet Aldığı Iddiasıyla Tutuklandı

Uludağ Üniversitesi (UÜ) Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. A.Tuncay Yılmazlar, fakülte hastanesinde ameliyat için rüşvet aldığı iddiası ile tutuklandı.

Tıp fakültesi hastanesinde bir hastayı ameliyat etmek için 4 bin lira rüşvet aldığı iddia edilen Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Tuncay Yılmazlar (52), “Aile beni yanlış anladı, cerrah bedeli aldım.” diye kendini savundu. Hasta yakını M.Ç. ise “Gerekli şikayetlerde bulundum, yasal süreç devam ediyor.” dedi.

M.Ç., yaklaşık 2 ay önce rahatsızlanan babası S.Ç.’yi Bursa Devlet Hastanesi’ne götürdü. Burada, ‘Diyafram hernisi (fıtığı)’ teşhisi konulan S.Ç., Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’ne yönlendirildi. Prof. Dr. Yılmazlar, S.Ç.’nin diğer poliklinik muayenelerinden sonra ‘Diyafram fıtığı’ ameliyatı yapılmasına karar verdi. İddiaya göre; Prof Dr. Yılmazlar, muayenehanesine çağırdığı hasta yakını M.Ç.’ye ameliyatın özel hastanede yaptırılması halinde 12 bin liraya mal olacağını, ameliyatı Uludağ Üniversitesi Tıp fakültesi Hastanesi’nde 4 bin lira karşılığında yapabileceğini söyledi. Bu konuşmanın ardından M.Ç., Bursa Cumhuriyet Savcılığı'na müracaat etti. Olayla ilgili Cumhuriyet Savcılığı soruşturma başlattı. Bursa Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şubesi ekipleri mahkeme kararının ardından harekete geçti. Üzerine dinleme ve görüntüleme cihazı bağlanan M.Ç., seri numarası alınan 4 bin lira parayı Prof. Dr. Yılmazlar’a verdi. M,Ç., doktorla arasında geçen konuşmayı ve parayı vermesini ses ve görüntü kaydıyla belgeledi. Parayı alan Prof. Dr. Yılmazlar, polisin suçüstü yapmasıyla yakalandı. Muayenehanede polis arama yaptı.

‘Rüşvet almak’ iddiasıyla gözaltına alınan Prof. Dr. Yılmazlar, çıkarıldığı nöbetçi mahkemece tutuklanarak cezaevine konuldu. Suçlamaları kabul etmeyen Prof. Dr. Yılmazlar’ın, “Aile beni yanlış anladı. Kendilerine ameliyatın özel hastanelerde yaptırmaları durumunda 12 bin liralık fatura çıkacağını söyledim. İstediğim 4 bin lira ise cerrah bedeliydi.” dediği öğrenildi.

İNDİRİM İSTEDİM KABUL ETMEDİ

Prof. Dr. Yılmazlar’ın, kendisinden babasının ameliyatı için 4 bin lira istediğini ileri süren M.Ç., “Konu yargıya intikal etti.” dedi. Bursa Devlet Hastanesi’ndeki teşhisin ardından Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’ne gittiklerini belirten M.Ç., yaşadıklarını şöyle anlattı: “Fakülte hastanesinde tüm veriler toplandıktan sonra, hoca bize ameliyat yaptırmamız gerektiğini söyledi. Ameliyatın özel hastanede olması halinde 12 bin liraya mal olacağını belirterek beni görüşmek için muayenehanesine çağırdı. Para isteyeceğini anladığım için durumu savcılığa bildirdim. Bana, fakültede kendisinin 4 bin liraya yapacağını iletti. Ben de biraz indirim yapmasını istedim. Emniyette gerekli işlemlerin tamamlanmasıyla seri numarası alınan 4 bin lirayı muayenehanesinde Prof. Dr. Yılmazlar’a verdim. Odadan çıkınca polis suçüstü yaptı ve yakalandı. Yasal süreç devam ediyor. Gerekli şikayetlerimi yaptım.”

MUAYENEHANESİ OLANLAR FAKÜLTEDE AMELİYAT YAPAMIYOR

Bakanlar Kurulu’nun geçtiğimiz sene aldığı kararla, muayenehanesi olan hekimlerin görev yaptıkları üniversite ve devlet hastanelerinde ameliyat yapmaları yasaklanmıştı. Kamuoyunda 'Tam gün Yasası' olarak bilenen yasa gereği, muayenehanesi olan hekimler görev yaptıkları kamu ve üniversite hastanelerinde sadece eğitim amaçlı ameliyat yapabiliyor.