Red Bull Chess Masters’ın farklı formatı cezbedici!

Türkiye Satranç Federasyonu ve Red Bull’un ortaklaşa düzenlediği, ilki geçen yıl gerçekleştirilen Red Bull Chess Masters’da bölge elemelerinin tamamlanmasının ardından İstanbul’da gerçekleştirilecek final müsabakaları öncesi geçen yılın şampiyonları finale kalan takımlara tüyo verdi.

Red Bull Chess Masters’ın farklı formatı cezbedici!

Red Bull Chess Masters’da geçen yıl bölge şampiyonlarından Erkin Karaokçu, bölge şampiyonu olmasının yanı sıra Türkiye Finali'ne yükselen Ataberk Eren ve Türkiye Şampiyonu olan Serkan Yeke değerlendirmelerde bulundular.

Kaç yaşından beri satranç oynuyorsunuz? Geçen yıl bölgenizin şampiyonu olmadan önce de bu başarı için iddialı mıydınız?

SY: Satrancı geç sayılabilecek bir yaşta, lisedeyken öğrendim. Satranç söz konusu olduğunda her zaman kendime güvenmişimdir. Uzun zamandır aktif turnuva satrancını bırakmış olmama rağmen bölge şampiyonu olmak için yeniden döndüğümde iddialıydım.

EK: Babam ve annem evde satranç oynarken taşların hareketini izleyerek, 4 yaşında satrancı öğrendim ve oynamaya başladım. Geçen yıl bölgede oyun kaybetmeden şampiyon olacağımı düşünüyordum ve bunu gerçekleştirebildiğim için çok mutluyum.

AE: 7 yaşımdan beri satranç oynuyorum. Birincilik gibi kesin bir iddiam olmamakla birlikte ilk 3'e girme konusunda favorilerden biri olduğumu düşünüyordum ve bunu başardım.

_29A0696

Satrançta sizi en çok çeken, bu işe kendinizi adamınızı sağlayan şey nedir?

SY: Satranç hiçbir zaman tekdüze bir oyun olmamıştır. Başka hiçbir zeka oyununa benzemez çünkü bu oyunu iyi oynayabilmek için üstün zekalı olmanıza gerek yok. Hayal gücünüzü de kullanmalı yaratıcı fikirler bulmalısınız ve çok çalışmalısınız.

EK: Derinlik! Hem bilgelik hem kuvvet gerektiren bu mücadelede her geçen gün daha öğrenilecek çok şeyler olduğunu fark etmek, satranca olan tarifsiz bir tutkunun meşalesini yakıyor.

AE: Sanırım asla bir sınırının olmaması. Öğrenmenin sınırı yok, kaybetmenin kazanmanın sınırı yok. Strateji ve plan kurmak, hesaplamak hoşuma gidiyor.

“Red Bull Chess Masters Satrancın Gerçek Değerini Ortaya Çıkartan Bir Organizasyon”

Red Bull Chess Masters etkinliği için neler söylersiniz?

SY: Gerçekten heyecan uyandırıcı ve özendirici, güzel bir organizasyon.

EK: Satrancın gerçek değerinin ortaya çıkmasını, kitlelerle buluşmasını sağlayan bir etkinlik. Sadece Türkiye değil, bence dünya çapında öncü bir organizasyon.

AE: Oldukça güzel ve gerçekleşmesini beklediğim bir organizasyon. Umarım organize edilmeye devam edilir. En keyif aldığım turnuvalardan birisi ve normal turnuvalarımın aksine farklı bir formata sahip olduğu için ayrıca cezbediyor.

NY_20181020_RBCHESSMASTERS_0005

Eğer bir şansınız olsaydı kiminle karşılıklı satranç oynamak isterdiniz?

SY: Magnus Carlsen ile oynamak isterdim.

EK: Tabii ki de büyük önder Atatürk ile!

AE: Birçok kişi gibi günümüz Dünya Satranç Şampiyonu Magnus Carlsen ile oynamak isterim ancak kendisiyle internette oynadığım için ve çok düşük bir ihtimal de olsa gerçek hayatta oynama şansım olduğu için oyumu Fischer'den yana kullanıyorum.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler