Kilo vermek isteyenler mutlaka öğrenmeli: Besinler midede ne kadar sürede sindiriliyor?

Sindirimin kilo kaybı üzerindeki etkisi çok önemlidir. Birçok kez söylendiği gibi, yediğimiz ne ise biz oyuz. Tabi ki, tam sindirim süresi bireyin fiziksel sağlığına, metabolizmasına, yaşına ve hatta cinsiyetine bağlıdır. Fakat genel olarak konuşursak, bazıları bir süre sindirim sistemimizde dolaşırken bazı yemekler hiç sindirilemeyecek kadar zor bir süreçten geçiyor.

Kilo vermek isteyenler mutlaka öğrenmeli: Besinler midede ne kadar sürede sindiriliyor?

Sindirim süresi kilo vermek ya da daha önceki kilonuzu korumak için oldukça önemlidir. Bunun için neyi ne zaman yediğinizin önemi oldukça büyük...

Hızlı sindirilen yiyecekler

Hızlı sindirilen besinlere her öğünde yer vermek aslında doğru değil çünkü bu besinler çabuk sindirildiği içim erken acıkmanıza neden olacaktır. Bir süre sonra vücut güçsüz kalacak ve tokluk hissi tamamen ortadan kalkacaktır. Bunun sonucunda daha sık yemek yeme isteği doğacaktır. Hızlı sindirilen besinler kan şekerini aniden yükseltir ve aniden düşürür. Bu da sağlık için son derece kötü bir durumdur.

Yavaş sindirilenler ise tam aksine kan şekerini yavaş yavaş yükseltir. Vücuda enerjinin çok geç yüklenmesine neden olur. Şimdi neyin, nasıl sindirildiğine hep birlikte göz atalım. Uzmanlar sizi uyarıyor: Yavaş sindirilen yiyeceklerin yiyeceklerin ardından hızlı sindirilen yiyeceklerin tüketilmesi sakıncalıdır, mideye yüklenmek doğru değil.

**Meyve ve sebze suları: 15/20 dakika

meyve suyu

Çiğ sebzeler: 30/40 dakika

Çiğ

Pişmiş sebzeler: 40 dakika

pişmiş

Balık: 45 dakika/1 saat

balık

Yağlı salata: 1 saat

salat

Nişastalı sebzeler: 1,5/2 saat

senze

Tavuk: 1,5/2 saat

tavuk

Süt ve süt ürünleri: 2 saat

süt

Tahıllar: 2 saat

tahıl

Kabuklu kuru yemişler: 3 saat

yemiş

Dana eti: 3 saat

dana

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 1 yorum
eee güzel yazmışsınızda en idali hangisi onu belirtmemişsiniz en idaal süre hangisi hangi yiyecek türlerini tüketmeliyiz midemize fazla zarar vermeden ????
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler