Sağlık deposu karnabaharın faydaları nelerdir?

Karnabahar, obezite ve sağlıklı beslenme konularında önemli bir yere sahiptir. Diyet sürecinde de sıklıkla kullandığımız ve önerdiğimiz bir sebzedir. Gerek kokusu gerek gaz yapma özelliği sebebiyle mutfakta çok yer vermediğimiz karnabaharı daha fazla tüketebiliriz. Özellikle bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için haftada 3 gün sofranızda karnabahar bulundurun.

Sağlık deposu karnabaharın faydaları nelerdir?

Diyetisyen Yaprak Yılmaz, Mynet Yemek takipçileri için karnabaharın faydalarından bahsetti. Karnabahara karşı mesafeli davranıyorsanız ona son bir şansı daha verebilirsiniz. İşte karnabaharın faydaları ve sağlığımıza olan etkileri.

Karnabahar çok iyi bir lif kaynağıdır. Bu özelliği ile midede hacim kaplar ve tokluk sağlar, çabuk doygunluk hissi verir. Özellikle sofraya oturduğunuzda önce karnabahar salatası veya fırında karnabahar veya haşlanmış karnabahar salatasının tüketilmesi, tüketilebilecek ana yemek miktarını azaltmaya yardımcı olur.

KARNABAHARIN FAYDALARI: BAĞIRSAK HAREKETLERİNİ HIZLANDIRIR

Karnabaharın lif oranı yüksek olmasından ötürü bağırsak hareketlerini düzenleyerek kabızlık, hazımsızlık gibi sorunları giderir.

Karaciğerin fonksiyonlarını yerine getirmesine yardımcı olur. Vücutta detoks etkisi gösterir. Toksik olan maddelerin vücuttan atılmasına yardımcı olur.

Kan şekerini düzenleyici özellik gösterir. C vitamini ve folik asit açısından zengin olması sebebiyle çok iyi yağ yakım özelliği gösterir. Metabolizma hızının artmasına yardımcı olur.

Ödem giderilmesi konusunda son derece etkilidir. İçerisinde bulunan fosfat, potasyum ve indol-3 adlı maddeler sebebiyle meme, mide ve kalın bağırsak kanserine karşı koruyucu özellik gösterir.

Bağışıklık sistemini kuvvetlendirir. Güçlü bir antioksidan olduğu için hücrelerin temizlenmesine katkıda bulunur. Kan yapıcı hücreleri destekler. Demir minerali açısından zengin olduğu için kansızlık durumunda görülen halsizlik ve yorgunluk gibi semptomların daha az hissedilmesine yardımcı olur.

Yüksek tansiyon ataklarının seyrekleşmesini sağlar. Kemik ve diş sağlığı üzerine etkilidir.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler