YURTHABER

Salak Milyoner filmi gerçek oldu

Fatih'te, define arayan 4 kişi, gömünün bulunduğu yerin üzerindeki tarihi binanın altını kazarken polis tarafından gözaltına alındı.

Salak Milyoner filmi gerçek oldu

Fatih'te, define arayan 4 kişi, gömünün bulunduğu yerin üzerindeki tarihi binanın altını kazarken polis tarafından gözaltına alındı. Polisi bile hayrete düşüren olayda, define avcılarının zeminden 11.5 metre derinlikte tünel kazdıkları ve çıkardıkları kumları dairenin odalarına özenle istifledikleri gözlendi.

Yedikule'de ismi açıklanmayan 4 kişi, temin ettikleri define haritasından yola çıkarak, Bizans dönemine ait gömüyü bulmak için harekete geçti. Şüpheliler, haritada üzerinde gösterilen gömünün bulunduğu yerin üzerinde 5 katlı tarihi bir binanın bulunduğunu tespit etti. Bunun üzerine şüpheliler, gömü için 50 yıllık tarihi binanın zemin katını kiraladı.

Kazma kürekle çalışmaya koyulan 4 kafadar, binanın 60 cm kalınlığındaki antre duvarını deldi, biriktirdikleri kumları çuvallara doldurup dairenin odalarına özenle istifledi.Bir süre sonra eve sığmayan kum çuvalları geceleri gizlice tahliye edildi. Define avcılarının dikkat çekmemek için bina sakinlerine tadilat çalışması yaptıklarını söyledi.

Yapılan bir ihbar üzerine harekete geçen Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü ekipleri, söz konusu adrese baskın düzenledi. Daireye giren ekipler, şüphelileri suçüstü yakaladı.

Şüphelilerin yaklaşık 11.5 metre derinliğinde tünel kazdığını belirleyen ekipler, yaklaşık 500 çuval kum ele geçirdi. Ekipler, kazı için yapılan hilti el aleti, murçlar, 3 çapa, 3 kürek ve çok sayıda toz maskeleri ile elektrik tesisatı çekmek için kullanılan seyyar kablo ile aydınlatmada kullanılan ampullere el koydu.

Polis merkezine götürülen şüpheliler, sorgularında suçlamaları kabul etmedi. İşlemlerinin ardından Fatih Adliyesi’ne sevk edilen şüpheliler, tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Binada oturan emekli Avukat Metin Erkan, "Bu binada 30 küsur senedir oturuyorum. Çok eski bir bina, yaklaşık 50 seneden daha eski bir bina. Burada oturan kişiler burasını kiraya vereceğiz dediler. Ondan sonra daire boş olmasına rağmen biz hiç ses duymadık" dedi.

Olayın organize bir iş olduğunu iddia eden Erkan, "Bu gördüğünüz gibi bireysel bir iş olması mümkün değil, bu organize bir ekip çalışması. Kendi aralarında polise ihbar etmişler. Arife günü buraya polisler geldi ve bana dediler ki aşağıyı kazmışlar hiç haberiniz olmadı mı diye sordular. O kadar profesyonel bir iş ki bu daire bir aydır boş. Bir ayda bu kazı nasıl yapılır hiç duyurulmadan!.. Müthiş profesyonel bir iş olsa gerek. Güvenlik güçleri olaya el koydular ve zanlıları gözaltına aldılar. Sizinde gördüğünüz gibi bu bir kişinin iki kişinin yapabileceği bir iş değil" diye konuştu.

Polisin olayla ilgili incelemesi sürerken, söz konusu dairede gömünün gerçekten bulunup bulunmadığı ise merak konusu oldu.

SALAK MİLYONER Yönetmenliğini Ertem Eğilmez'in yaptığı 1974 yapımı Salak Milyoner filminde define bulmak için İstanbul'a gelen köylülerin öyküsü anlatılıyor. Filmde Türk sinemasının duayenlerinden Kemal Sunal, Zeki Alasya, Metin Akpınar, Münir Özkul, Adile Naşit ve Halit Akçatepe gibi isimler rol alıyor.

Filmde, Kayserili Behçet, ölüm döşeğinde oğulları Saffet, Himmet, Hayret ve Gayret'e İstanbul'a gidip Mehmet Çavuş'u bulmalarını ve ondan kendilerine ait olan define haritasını almalarını ister. Bunun üzerine yola koyulan kardeşler, İstanbul'un altını üstüne getirir. Başlarına gelen olaylar sonunda eşleri de İstanbul'a gelir ve Mehmet Çavuş'un evine yerleşir. Sonunda harita ile defineyi ararlarken hazinenin Mehmet Çavuş'un evinin altında olduğunu fark etmeleri üzerine evin altını kazmaya başlarlar.