Sarı ot binbir derde deva! Yılda sadece bir kez yetişiyor

Kütahya'nın Sarısu yaylasında yetişen, ancak yılda sadece bir kez çıkan sarı ot, adeta ilaç gibi şifa dağıtıyor. Hal böyle olunca sarı ota ilgi de artıyor. İşte sarı otun faydası..

Sarı ot binbir derde deva! Yılda sadece bir kez yetişiyor

Mehmet Er, 2 bin metrelik Eğrigöz Dağı'nın zirvesinde sadece ağustos ayında yetişen sarı otun her mevsim şifa kaynağı olarak içildiğini belirtti.

Er, "Satıcı olarak senede bir ay hasadı yapılan bu otu, biz yazdan alır bağcık haline getiririz. Sarı ot ülkemizde sadece Emet ilçesi Eğrigöz Dağı Sarı Su Yaylası'nda yetişir. Manavımda ve ilçe pazarında açtığımız tezgâhımızda yaptığımız 50 gramlık bağcıkları 5 TL’den satıyoruz. Kilogram fiyatı 80 TL olan sarı ot ilçemizde kıraathanelerde bir bardağı 1 TL’den satılmakta’’ dedi.

SARI OTUN FAYDALARI NELERDİR?

AW798910_03

Mehmet Er, ''Sarı otun şifaları saymakla bitmez. İdrar yolu enfeksiyonlarını önler, giderir. İdrar yollarında oluşan taşların doğal yolla düşürülmesine yardım eder. Hemoroit tedavisinde yardımcıdır. Pankreas salgısını artırır. Safra salgısını artırıcı özelliktedir. Romatizma, kireçlenme, eklem ve kas ağrılarını hafifletici ve kramp çözücü etkisi vardır. Özellikle stresli olanlar ve panik atak hastası olanlar için şifa kaynağıdır. Doğal bir sakinleştiricidir. Osmanlı döneminde padişah sofralarına Emet ilçesinden götürülen sarı otun bilinen hiç bir yan etkisi yoktur’’ ifadelerini kullandı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 2 yorum
Bu ottan Boyabat'ın yüksek kesimlerindede yetişiyor.
Hatay amanos dağlarında da yetişir hatta bizde bu ota yılan çiçeği denir..
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler