Sarımsağın faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Diyetisyen Kübra Çıtlak Demir, kış hastalıklarından korunmak, bağışıklığınızı güçlendirmek ve bunun içinde doğal bir antibiyotik olan sarımsağın faydalarından bahsetti. "Sarımsağın faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?" gelin hep birlikte öğrenelim.

Sarımsağın faydaları nelerdir, nasıl kullanılır?

Bağışıklık sistemimizi güçlü tuttuğumuz zaman vücudumuz enfeksiyon oluşmasına fırsat vermeden, enfeksiyonla mücadele edebilir. Hastalıklara karşı daha dirençli olabiliriz.

HER EVİN MUTFAĞINDAKİ SÜPER GIDA

Sarımsak, güçlü ve doğal bir antibiyotik olmasının yanında antibakteriyel, antimikrobiyal, antifungal, antiviral ve antitrombotik özelliklere sahip ve pek çok hastalığın tedavisinde ve bağışıklık sistemini güçlendirmede kullanılır.

Sarımsağın içinde bulunan allicin maddesi, sarımsağa bütün özelliklerini kazandırmakla beraber ne yazık ki sarımsağın içerisinde hazır halde bulunmaz. Yani sarımsağı tüketirken bütün halde yutmak, bütün halde pişirmek, bıçakla doğramak bizim için hiçbir fayda sağlamaz. Allicin etken maddesini elde etmek için sarımsağı iyice ezip, hücre yapısını bozmamız gerekmektedir.

Aynı zamanda ömrü çok da uzun olmayan allicin etken maddesi 4-10 dakika içerisinde tüketilmezse etkisini yitirerek başka bir bileşiğe dönüşür. Yani, tüketilmeden birkaç saat önce hazırladığımız sarımsaklı yoğurttan, allicin anlamında hiçbir şey kazanamayız.

Dünya sağlık örgütü verilerine göre günlük;

yaklaşık 1 diş taze sarımsak (2,5 gr)
0,4-1,2 kurutulmuş sarımsak tozu
2-5 mg sarımsak yağı
300-1000 mg sarımsak ekstratı
2-5 mg allisin içeren diğer formülasyonların kullanılması önerilmektedir.

Diyetisyen Kübra Demir Çıtlak

kubracitlakdemir.com
Instagram/@dyt.kubracitlakdemir
Facebook/@dyt.kubracitlakdemir

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler