YURTHABER

Sdü’de Yeni Yağ Gülleri Üretildi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Baydar’ın önderliğinde...

Sdü’de Yeni Yağ Gülleri Üretildi

Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Bölüm Başkanı Prof. Dr. Hasan Baydar’ın önderliğinde 2007 yılında başlatılan, Türkiye’de ilk olma özelliğine sahip yağ gülünün ıslahı ve genetiği üzerine yürütülen ‘Yağ Gülü Islahı’ projesi meyvelerini vermeye başladı.

Prof. Dr. Hasan Baydar SDÜ tarafından düzenlenen ‘Her Yönüyle Gül’ Sempozyumu kapsamında konuyla ilgili ‘Yağ Gülü’nde Mutasyon Islahı’ adlı sunum gerçekleştirdi. Çeşitli yağ güllerinin elde edildiği proje hakkında bilgi veren Prof. Dr. Hasan Baydar, “Isparta’da yağ gülü yetiştiriciliğinin başladığı 1888 yılından günümüze kadar üretimi yapılan yağ gülleri pembe renkli ve 30 yapraklı çiçekleri olan bildiğimiz klasik yağ gülüdür ve günümüze kadar hiçbir değişikliğe uğramamıştır. Biz, 125 yıldır devam eden bu tek tipliliğe dayalı yağ gülü üretim geleneğini çeşitlendirmek; koku, renk, şekil, form, verim ve kalite gibi özellikleri farklı yeni yağ gülleri elde etmek için bu yola koyulduk” dedi.

Yağ gülü tohumlarına gama ışınları uygulayarak çoğaltım yoluyla genetik rekombinasyonların (mevcut genlerin yeni genotipleri oluşturacak şekilde bir araya gelmesi) ortaya çıkmasını sağladıklarını belirten Prof.Dr. Baydar, “Şu an yağ gülü çeşit ıslahı bahçemiz, 5 yapraklı (yalın katlı) olandan 90 yapraklı (çok katmerli) olana kadar, koyu kırmızı renkte olandan beyaz renkte olana kadar, bodur olandan sarılıcı olana kadar, erkenci olandan geççi olana kadar, kırımızı dikenli olandan beyaz dikenli olana kadar yağ gülü çeşitleri ile dolu. Bu bahçeye ‘Isparta’nın geleceği’ adını verdik. Birkaç yıl daha bu çeşitlerin moleküler, tarımsal ve teknolojik karakterizasyonlarını yapacağız ve daha sonra üstün bulunan çeşitler için tescil başvurusunda bulunacağız. Bu araştırma bize yağ gülünün kökeni hakkında da önemli bulgular sağlıyor” diye konuştu.