YURTHABER

Şehit Murat Bayram’ın ismi mezun olduğu okula verildi

Şehit Jandarma Kıdemli Üstçavuş Murat Bayram’ın ismi mezun olduğu okula verildi. Altınbaşak Şehit Murat Bayram...

Şehit Murat Bayram’ın ismi mezun olduğu okula verildi

Şehit Jandarma Kıdemli Üstçavuş Murat Bayram’ın ismi mezun olduğu okula verildi. Altınbaşak Şehit Murat Bayram İlköğretim Okulu'nda düzenlenen törende şehit yakınları gözyaşlarına hakim olamadı. Baba İsmail Bayram’ın duygu yüklü konuşması salonda bulunanları da ağlattı.

13 Şubat 2012 tarihinde Şırnak’ın Bestler Dereler mevkisinde bölücü terör örgütü militanları ile girdiği çatışmada şehit olan Jandarma Kıdemli Üstçavuş Murat Bayram’ın ismi, Erzincan’da mezun olduğu Altınbaşak İlköğretim Okulu'na verildi. Erzincan’a 17 kilometre uzaklıkta bulunan Altınbaşak Beldesi'nde düzenlenen törene Vali Vekili Abdullah Çitfçi, Üzümlü Kaymakamı Davut Sinanoğlu, Üzümlü Belediye Başkanı Sami Sertadım, Altınbaşak Belediye Başkanı Ercan Bektaş, Üzümlü İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Mehmet Fırat, Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, şehidin yakınları ve belde sakinleri katıldı.

BU ÜLKE YÜZLERCE MURATLAR YETİŞTİRECEK

Tören süresince Şehit Murat Bayram’ın babası İsmail, annesi Emiş, ablası Serap Bayram ve belde sakinleri gözyaşlarına hakim olamadı. Oğlunun isminin mezun olduğu okula verilmesi sebebiyle büyük bir gurur yaşadığını söyleyen Şehidin babası İsmail Bayram, “Dünyada yaşanacak en büyük acılardan birini yaşadım. Allah kimseye yaşatmasın. Bu vatan için en değerli varlığımı yitirdim. Ama sizlerle beraber bu acıyı paylaştıkça acı bitmedi ama kaldıracak kadar azaldı. Sizlerin yanımızda olduğunuzu görmek, hissetmek bize güç verdi. Şimdi ise yavrumun adının yüzlerce Muratlar yetiştirecek bir okula verilmesi, burada yüzlerce Murat’ın yüzünün güleceği anlamını taşımaktadır.” dedi.

Şehitlik mertebesinin önemine değinen Milli Eğitim Müdürü Necmi Özen, “Gövdesini siper edecek duygu nedir. İnsan ne için gövdesini kurşunlara, ölüme siper eder. Çok kutsal saydığı emanetler için, çok kutsal saydığı değerler için. Vatan için, dini için, inancı için, ailesi için. Ne mutlu ki bizim ülkemizde gövdesini siper edecek yüzlerce, binlerce, milyonlarca Muratlarımız var.” diye konuştu.

ŞEHİTLERİN İSİMLERİ YAŞATILACAK

Altınbaşak Şehit Murat Bayram İlköğretim Okulu öğrencisi tarafından okunan ‘Ölümsüz Kahraman’ isimli şiir, salonda bulunanları gözyaşına boğdu. Programda konuşan Üzümlü Kaymakamı Davut Sinanoğlu da şunları söyledi:

“Ülkemizin birliği vatandaşlarımızın huzuru ve mutluluğu, al bayrağımızın yüceliği uğruna canlarını ve kanlarını aziz vatan topraklarına döken aziz şehitlerimiz için ne yapsak, onların fedakarlığının karşılığını verebilmemiz mümkün değildir. Ancak, yüce milletimize mal olmuş kahramanlarımızın manevi anlamda ebedileştirilmesi, onların aziz hatıralarını yaşatmak açısından çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarına, eğitim kurumlarına, şehitlerimizin isimlerinin verilmesinde hepimizin mutlak anlamda görev sahibi olduğunda tereddüt bulunmamaktadır.”

Her insanın ölümü tadacağını ifade eden Vali Vekili Abdullah Çiftçi de ölümlerin en şereflisinin şehitlik olduğuna işaret etti. Çiftçi, “Bugün, Bayram ailesinin hem acılarını, hem de şereflerini paylaşmak üzere buradayız. Büyük bir şerefe nail oldular. Kendilerini bu millet adına tebrik ediyorum. Şehit babası olmak herkese nasip olmaz. Bir vatan için yapılabilecek en büyük mertebedir şehitlik. Canında ve ailesinden her şeyinden vazgeçip gidebilmek kolay bir iş değildir. Murat Bayram kardeşimiz gözünü kırpmadan canını feda etmiştir bu vatan için.” dedi.

Okul tabelasının değiştirilmesinin ardından Altınbaşak Şehit Murat Bayram İlköğretim Okulu içerisinde yapılan ‘Şehit Jandarma Kıdemli Üstçavuş Murat Bayram’ köşesinin açılışı gerçekleştirildi.