YURTHABER

Suriye’deki İç Savaş İhracatçıyı Rahatlattı

Tokat Merkez Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Gürsel Somuncu, Suriye üzerinden yaptıkları ihracatta yaşadıkları sıkıntıdan iç...

Suriye’deki İç Savaş İhracatçıyı Rahatlattı

Tokat Merkez Sebze Üreticileri Birliği Başkanı Gürsel Somuncu, Suriye üzerinden yaptıkları ihracatta yaşadıkları sıkıntıdan iç savaş çıkması ile kurtulduklarını söyledi.

Tokat’tan yaş ve sebze ihracatı yapan üreticilerden Başkan Somuncu, Suriye’de yaşanan iç savaşın kendilerini ihracat anlamında rahatlattığını kaydetti. Suriye’den geçişlerde birkaç ay öncesine kadar problem yaşadıklarını ve TIR başına bin, bin 500 dolar para alındığını ifade eden Başkan Somuncu, “Türk TIR’larının Suriye’den geçişinin güvenlik nedeni ile kaldırılmasıyla şu anda Irak üzerinden ihracat yapıyoruz. Irak’ta da tam demokrasi ve banka sistemi oturmadığından dolayı kayıt dışı çok fazla. Ama biz yine de Tokat olarak Irak’tan payımıza düşeni en iyi şekilde almaya gayret gösteriyoruz. Gaziantep üzerinden günlük 40-50 kamyon yaş sebze ve meyve gidiyor. Önce kiraz ve erik gönderdik, şu anda şeftali olmak üzere çok ciddi boyutta çalışmalarımız devam ediyor” dedi.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın