YEMEK

Tarihi 4’üncü Murat dönemine kadar dayanan Bitlis büryanına coğrafi işaret! Siirt büryanından farkı...

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı ile Doğu Anadolu Kalkınma Ajansının Türk Patent Enstitüsüne yaptığı başvuru sonucunda Bitlis büryanına 'Coğrafik İşaret Tescil Belgesi’ verildi.

Tarihi 4’üncü Murat dönemine kadar dayanan Bitlis büryanına coğrafi işaret! Siirt büryanından farkı...

Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası, Doğu Anadolu Kalkınma Ajansı ve Bitlis Eren Üniversitesinin hazırladığı rapor doğrultusunda Coğrafik İşaret Tescil Belgesi alan Bitlis büryanı için Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Davut Tezcan açıklamalarda bulundu.

Screenshot_11

SİİRT BÜRYANINDAN FARKLI!

Pişiriliş ve sunuş tarzıyla Siirt büryanından ayrı olduğunu ifade eden Tezcan, bölgedeki erkek keçilerden yapılan Bitlis büryanının sadece kaya tuzu ile katkılandırıldığını ve buharla pişirildiğini söyledi.

SEFER SIRASINDA 4. MURAT'A İKRAM EDİLDİ

Tezcan, gazetecilere, tarihi kaynaklara göre, Revan Seferi'ne çıkan 4. Murat'a Bitlis'te bazı köylülerin büryan kebabı ikram ettiğini anlattı. Tezcan, "Tarihi 4’üncü Murat dönemine kadar dayanan büryan kebabının Türk Patent Enstitüsüne başvurumuz ve raporlarımız üzerine coğrafi işaretimizi aldık. Artık büryanımızın pişirişi de sunuşu da kontrollü olacak.

Screenshot_12

ERKEK KEÇİ ETİNDEN YAPILIYOR

DAKA, Bitlis Belediyesi, Bitlis Ticaret ve Sanayi Odası ve Bitlis Eren Üniversitesinden oluşturacağımız komisyonla büryanı kontrol altına alacağız. Büryanın belirli bir dönemi var. Erkek keçi etinden yapılan büryanımız, ilkbahar ayıyla birlikte başlar, sonbahar aylarına kadar süren bir dönem. Günün koşullarına göre bizim de tarihimize sahip çıkmamız için Ticaret ve Sanayi Odası olarak Türk Patent Enstitüsüne başvuru yaptık. Tarihte geçen bilgileri, yapılış şekilleri ve hayvanların meralardaki otlama şekillerine kadar birçok bilgiyi rapor ettik. Türk Patent Enstitüsü kabul etti. Bitlis’e ait olduğu tescillendi. Kentimize hayırlı olmasını diliyorum. Üniversite ve diğer kurumlardan bir heyet oluşturarak büryanı daha iyi bir yere getireceğiz. Bir zamanlar Siirt, Bitlis'in ilçesiydi. Onlar büryan Siirt'in derlerse de yapılışları tamamen farklı. Biz büryanı tamamen buharda pişiriyoruz. Kaya tuzu hariç hiçbir baharat kullanmıyoruz" dedi.

Screenshot_13

(İHA - AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 10 yorum
Adamın eli temiz mi,pis mi,hastalıklı mı belli değil çıplak elle tutmuş eti servis yapıyor,iğrenç.
valla bu devirde keçi diye domuz bile yedirirler dikkat etmek lazım
Merak edip istanbul fatih kadınlar pazarı semtinde gidip yedim,lezzet süper ama porsiyon çocuğu doyurmaz bi lokma bişey koymuşlar fiyatını tam hatırlamıyorum ama bayağıda kazık fiyattı,bir daha yemeğe cesaret edemem küçücük bir porsiyona o kadar para vermek bana mantıksız geliyor o parayla gidip evinize yarım kilo kıyma alıp gidip afiyetle yiyin daha iyi
Geri Dön