Türk kahvesinin yanında neden su ikram edilir?

500 yıllık geçmişi olan Türk kahvesi, kültürel lezzet miraslarımızın en özeli. Her 100 kişiden 60'ü sohbet etmek için Türk kahvesini tercih ediyor. Kırk yıl hatırı olan, sohbetlerin eşlikçisi, geleneğimizin bir parçası olan Türk kahvesini su olmadan ikram edilmez. Peki, Türk kahvesinin yanında neden su ikram edilir?

Türk kahvesinin yanında neden su ikram edilir?

Kahvenin yanında su ikram edilmesi, geleneklerimizin bir parçasıdır. Bu geleneğin kökleri ise Osmanlı zamanına dayanır. Rivayete göre, Osmanlı döneminde eve gelen misafire kahve ikram edilirmiş. Kahvenin yanına da su konulup ikram edilirmiş. Misafir suyu kahveden önce içerse bu, karnının aç olduğuna işaret edermiş. Bu davranışa göre de ev sahibi, konuğu için sofra hazırlarmış. Eğer konuk, suyu kahveyi bitirdikten sonra içerse tok olduğuna işaret eder sadece muhabbet edilirmiş.

iStock-1060007866

Osmanlı döneminde açım demek yerine daha 'kibar' bir davranışla konuklar kendilerini ifade ederlermiş. Türk kahvesinin yanında su ikramı kültürümüze işte bu şekilde yer etmiştir.

Konuyla ilgili bir başka rivayet ise şu şekilde; Osmanlı sarayında padişahların yemeklerinde zehir olup olmadığını tadan görevliler varmış. Padişah yemeğini yemeden önce bu görevliler yemeklerin tadına bakar ve duruma göre yemekler servise açılırmış. Türk kahvesi tek kişilik olacak şekilde pişirildiği için tatması mümkün değilmiş. Bunun için padişah kahveyi içmeden önce parmağını önce kahveye sonra da yanında getirilen suya batırırmış. Kahvenin suda dağılma şeklinden içinde zehir olup olmadığı anlaşılırmış.


YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 4 yorum
kahve olsunda suyu sorada iceriz
yeni nesil pek çok şeyi bilmiyor agresifler misafirlik sohbet saygı yok tezcanlılar aceleciler eskiden insanlar oturmasını kalkmasını bilirdi sohbet ederdi tartışmalar bile seviyeli idi
bende kahvenin yaninda gelen suyun anlamini farkli yorumlamisim gelen suyu once icme nedeni olarak icilen kahvenin insanin bogazina yapismasini engellemek icin icilir zannederdim demekki yanilmisim.
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler