MAGAZİN

Türk klasiklerin 1 numarası 'İnce Memed'

Notos, edebiyat dünyasından 249 kişinin katıldığı anketle 'Türk Edebiyatının Klasikleri'ni seçti. Yaşar Kemal'in 'İnce Memed'i ilk sırada yer aldı.

Türk klasiklerin 1 numarası 'İnce Memed'

Günümüzün etkili edebiyat dergisi Notos, sekizinci büyük soruşturması olan 'Türk Edebiyatının Klasikleri Nelerdir?'in sonuçlarını şubat-mart sayısında açıkladı. Edebiyat dünyasından 249 kişiyle yapılan anket sonucu belirlenen 40 kitaplık listenin ilk sırasında Yaşar Kemal'in dört ciltlik 'İnce Memed'i bulunuyor.

Tutunamayanlar'ın (Oğuz Atay) ikinci sırada olduğu listede Ahmet Hamdi Tanpınar ('Saatleri Ayarlama Enstitüsü' üçüncü, 'Huzur' yedinci sırada), Yusuf Atılgan ('Anayurt Oteli' altıncı, 'Aylak Adam' 15'inci) ve Sabahattin Ali ('Kürk Mantolu Madonna' beşinci, 'Kuyucaklı Yusuf' 14'üncü) ikişer kitabıyla yer aldı. Orhan Pamuk'un 'Kara Kitap 'ı 11'inci sırada yer alırken yazarın tüm dünyada en çok beğenilen romanı konumundaki 'Benim Adım Kırmızı' ilk 20'ye giremedi.

Derginin yayın yönetmeni Semih Gümüş, soruşturmayla ilgili "Edebiyatımızın klasiklerinin olup olmadığı bütün edebiyat kamuoyunu ilgilendirir. Bu soruya herkesin onaylayacağı, inandığı karşılıklar vermenin güçlüğü de ortada. Demek bir değer biçmeye, ölçüt oluşturmaya çalışmak gerekir.

Böylece herkesin kullanabileceği, nitelikli bir liste oluşmasına katkıda bulunabilirdi Notos Doğrusu edebiyat, yaratıcı bireysel düşünceler çevresinde oluşur ama -bir kanondan söz ederken göstermemiz gereken temkini- klasiklerimizi seçerken de göstermemiz, bireyler olarak kendi başımıza yaptığımız seçimlerin çoğunun, yazarı ve okuruyla edebiyat kamuoyunu pek ilgilendirmeyeceğini bilmemiz de gerekir. Notos'un bu yılki soruşturma konusunu, derli toplu bir sonuç çıkarma düşüncesiyle seçtik" yorumunu yaptı.

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 0 yorum

İlginizi Çekebilir

Geri Dön