SPOR

UEFA açıkladı! Türk takımları içinde en borçlu Fenerbahçe...

UEFA, 2018 finans yılı içinde Avrupa'da en fazla zarar eden ligin, kur farkında dolayı Süper Lig olduğunu duyurdu. Avrupa'da 2018 finans yılı içinde en fazla net borcu olan kulüplerin sıralandığı 20 takımlı listeye 3 Türk takımı da girdi. Türk takımları için en çok Fenerbahçe'nin borcu bulunuyor. Sarı lacivertli kulüp 334 milyon Euro'yla 6'ncı, Beşiktaş 183 milyon Euro 15'inci, Galatasaray ise 175 milyon Euro ile 17'nci sırada yer aldı.

UEFA açıkladı! Türk takımları içinde en borçlu Fenerbahçe...

UEFA'nın bu yıl 11'incisini yayımladığı "Avrupa Kulüp Futbolunun Görünümü" adlı 132 sayfalık finansal raporunda, kendisine bağlı liglerin ve kulüplerin ekonomik yapılarına ilişkin veriler paylaşıldı.

Raporda, Süper Lig ve Türk takımlarına ilişkin birçok önemli bilgi verildi. Süper Lig, 2018 finans yılı içinde kur farkında yaşadığı değer kaybı nedeniyle Avrupa'da en fazla zarar eden lig oldu.

Toplam 263 milyon avro zarar eden Süper Lig, diğer Avrupa ligleriyle kıyaslandığı mali tabloda 125 milyon avro döviz kaybı yaşadı. Raporda, "125 milyon avroluk döviz kaybı, söz konusu kaybın 73 milyon Euro olduğu 2017 finansal yılına oranla Türk kulüplerini 2018'de daha sert bir şekilde etkiledi" ifadelerine yer verildi.

İngiltere Premier Lig ise 382 milyon Euro ile Avrupa'da en çok kar eden lig sıralamasında zirvenin sahibi oldu.

TÜRK TAKIMLARI İÇİNDE EN BORÇLU FENERBAHÇE

Avrupa'da 2018 finans yılı içinde en fazla net borcu olan kulüplerin sıralandığı 20 takımlı listeye 3 Türk takımı da girdi. Fenerbahçe 334 milyon Euro'yla 6'ncı, Beşiktaş 183 milyon Euro 15'inci, Galatasaray ise 175 milyon Euro ile 17'nci sırada yer aldı.

Raporda, son 10 yılda en çok stadyum inşa eden ülkeler listesinde Türkiye ve Polonya öne çıktı. Söz konusu ülkeler, bu dönem içinde 20'den fazla stadyum inşa ederek zirvenin sahipleri oldu.

GİŞE HASILATINDA TÜRKİYE ZİRVEDE

Türk takımları, 2018 finans yılı gişe hasılatında yüzde 52'lik artışla zirvede yer aldı. Türk takımları arasında Medipol Başakşehir, gişe hasılatını yüzde 158 artırarak bu kulvarda açık ara lider oldu. Türkiye'nin ardından en büyük gişe artışını, yüzde 24 ile İtalyan takımları gerçekleştirdi.

Galatasaray ise bilet satışlarından en çok gelir eden kulüpler listesine giren tek Türk takımı oldu. Sarı-kırmızılılar, maç başına her biletinden ortalama 37 Euro kazanarak Avrupa'da bu alanda en çok gelir elde eden 30. kulüp unvanını elde etti.

Stadyumlara gelen seyirci sayısında en çok artış gösteren kulüpler sıralamasında Fenerbahçe ilk sıralara adını yazdırdı. Sarı-lacivertliler, ortalama seyirci sayısını 7 binden çok artırmayı başaran 7 kulüpten biri oldu.

BEŞİKTAŞ'A 164 MİLYON EURO GELİYOR

2018 finans yılında ligde ve UEFA Şampiyonlar Ligi'nde aldığı başarılı sonuçlarla öne çıkan Beşiktaş, bu durumu maddi tablosuna da yansıttı. Siyah-beyazlı kulüp, Avrupa'daki en çok gelir elde eden kulüpler listesinde 164 milyon Euro ile 29. sırada yer aldı.

Aynı dönem Şampiyonlar Ligi'nden 47 milyon Euro kazanç sağlayan Beşiktaş, UEFA organizasyonlarından en çok gelir elde eden 15. kulüp olarak dikkati çekti.

18 kişilik kadroda 14 yabancının yer alabildiği Süper Lig, yabancı oyuncu sınırlaması kuralının bulunduğu Avrupa ligleri arasında zirvede yer aldı. Bu kuralının en sıkı uygulandığı ülke ise yalnızca 3 yabancıya izin veren Karadağ oldu. Bu ülkeyi, 4'er yabancı izniyle Sırbistan ve Bosna Hersek takip etti.

(AA)

YORUMLARI GÖR ( 0 )
Okuyucu Yorumları 32 yorum
BEKLEYİN BİRAZDAN KAMERA KARŞISINA GEÇİP SALYA SÜMÜK AĞLAYIP "UEFA BİZİ KISKANIYOR, UEFA BİZİ ÇEKEMİYOR, BİZİM ŞAMPİYON OLMAMIZI ENGELLEYECEKLER, ŞAMPİYON OLMAMIZI İSTEMİYORLAR" DİYE AÇIKLAMA YAPAN BİRİLERİ OLUR
SEN RAHAT OL VATAN HAİNİ TERORİSTLERİN BASİMİZA ORDUGU KUMPAS DAVASİ BİTİNCE BU ZARAR DOGRU ORANTİDA KARA DONUSECEK. ŞU LAFİMİ O KUCUK BEYİNLERİNİZE YAZİN! FENER BU KUMPASTAN 2 SENE EVVEL DÜNYANİN 25 ZENGİN FUTBOL KULUBUNDEN BİRİYDİ. AZ BİRAZ İNTERNETE ARASTİRİN YAZİN BAKİN. BURADAN BOS BOS SALLAMAKLA OLMUYO. YALAN DOLAN KONUSMAYİN
Ya hu taraftar Acun Beyaz vs herkes seferber oldu para topladi sonuç bu? yaziklar olsun calanlara satanlara kaçanlara
@dalgakiran_10 bütün sanıklar tapelerdeki konuşmaların kendilerine ait olduğunu kabul etti. Bunun neresi kumpas acaba? Dinlemeler izinsiz yapıldı diye buna kumpas diyorlar. Aziz Yıldırım’dan izin almaları lazımdı herhalde dinleme yapabilirmiyiz diye. Rıdvan Dilmen bile itiraf etti, eğer Erdoğan engel olmasaydı fener küme düşmüştü.
@eray0007 Bana Dede diyorsun ya!sence büyüklük nedir eray?Şuna inan ki bu Vatanı ve Milleti koruyan-kollayan unsurlar var.Ulu önder Atatürk'ün Bursa konuşmasını ve darbe gecesi sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarını unutmadığın takdirde bizim ülkemize zarar gelemez de.. Bana;dünyanın zengin 25 klübü arasından vinvin kampayaları,Ülkenin Holding patronunun başkanlığı önderliğiyle bu denli borç batağına batmak için;Kumpas kuranlar mı paraları indra gandi yaptı, yoksa Kumpasla destek görenlerin kaynağına incir ağacı mı dikildi!?Gerçek nedir?Hayallerin-beklentin nedir?
@eray0007 Ama şuna inan ki;bir Ülkenin insanını küçük görmek,kibir ve fitne ile aynı orantılı çıktığın kabuğu nasıl düzeltebilirimin haricinde beğenmemek bu ülke insanının,düşünce sahibine vereceği en büyük cezadır ve asla Sevmez Türk insanı bunu!Büyüklük önce ADAM OLABİLMEKTİR ama en zoru ne biliyor musun:ADAM KALABİLMEK...
@isyankar24 HADİ YA NE ZAMANDAN BERİ DEVLETİ DÜŞÜNÜR OLDUNUZ NE ÇABUK UNUTTUNUZ DEVLETİN RESMİ EKİP OTOLARINI TERS ÇEVİRİRKEN, BENZİNLİKLERİ ATEŞE VERİRKEN AKLIN NEREDEYDİ NEDENSE BİRDEN DEVLETÇİ OLDUNUZ EEE SİZİNKİLER FETÖCÜ PİÇLERLE HALI SAHADA MAÇ YAPARLARKEN AKLIN NEREDEYDİ ONLARA HARCAYACAĞIN PARAYLA GARİBANLARIN KARNINI DOYURSANIZYA (SENİN DEYİMİNLE) DEVLETİ DÜŞÜNECEK EN SON SİZLERSİNİZ İŞİNİZE GELMEYİNCE YAKIP YIKACAKSINIZ SIKIŞINCA "DEVLETÇİ " OLACAKSINIZ
nihat in oglu ve gelini fetö ye yardim ve yataklik yapmistir.. fetöbahçé ...
@korhan_kayar AYNI ŞEYİ SAVUNUYOZ KARDEŞ AMA SUSAKLAR HALA KUMPAS DİYO
@dalgakiran_10 ali koç ağlamaz ağlatır aslanım adam boş mu konuşuyor ha diyor ki berat albayrak neden ts ye devletin parasını veriyor diyor bunun neresi yanlış istanbul da belediye neden ts den loca alıyor senin verginle toplanan para ts ye veriliyor belediye onun yerine üst alt geçit yapsın trabzon devlet mi ? diyor ki gs nin borçlarını neden devlet siliyor diyor kısaca ali koç şunu diyor bunlar fetocu siz bu fetoculara neden para veriyorsunuz sizde mi fetocusunuz demeye getiriyor bu laftan sonra bakalım bizde fetocuyuz diyecekmi akp görecez hep beraber fener dışında herkes para aldı devlette
HAKLISIN KOCA BEYİNLİ YARATIK SEN BU KAFAYLA DAHA ÇOOOOOKKKK 2 SENELER BEKLERSİN NEYSE YA FAZLA YAZIP SEVİYENE İNMEK İSTEMEDİM
Tut Comolli'yi Aliiii!vin vin paralarını da kaptı kaçıyoooo Camia:Paralar nerde Ali??? A.K.:Comolli depti Camia:Comolli nerde? A.K. :Dağa kaçtı Camia:Dağ nerde? . . . Sarı çizmeli Mehmet Ağa birgün öder hesabı Yaz Dostummm...Garipleri..... xaxaxaxaxaxaxa
O KADAR PARA TOPLADI TARAFTARDAN NE YAPTINIZ..
@kurt_ahmet_1971 @kurt_ahmet_1971 ali koç başa geldiğinde fenerin borcu 500 milyon euro idi şimdi 334 e düştüğüne göre toplanan para gs yöneticileri gibi cebe değil dürüst ve ahlaklı fener yöneticilerinin yaptığı gibi borca gitmiş toplanan para 30 milyon euro filandı geri kalanı ali koç kendi cebinden koydu ali koçun fenere bağışladığı para 80 milyon dolar bu adam daha ne yapsın
Tüm Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Diğer Haberler