SPOR

'UEFA, Sporting Lizbon - Beşiktaş maçını görüşecek'

Sporting Lizbon'un Beşiktaş'ı 3-1 yendiği UEFA Avrupa Ligi maçında Kolombiyalı futbolcu Teofilo Gutierrez'in hakemin spreyini alarak sevinç gösterisinde bulunması herkesin kafasını karıştırdı. Alman hakem Grafe, Gutierrez'e bu hareketi nedeniyle sarı kart gösterdi. Ama bazı hakem hocaları bu hareketin karşılığının kırmızı kart olması gerektiğini savunuyor. Dünyada ilk kez yaşanan bu olay 16 Şubat 2016'da yapılacak UEFA Kış Semineri'nde tartışılacak. Son sözü ise Pierluigi Collina söyleyecek.

'UEFA, Sporting Lizbon - Beşiktaş maçını görüşecek'

UEFA Avrupa Ligi'nde Sporting Lizbon-Beşiktaş maçının 78. dakikasında Portekiz takımının üçüncü golünü atan Teofilo Gutierrez'in spreyli gol sevinci sadece hakemlerin değil futbol izleyicisinin de kafasını karıştırdı.

Gutierrez golü attıktan sonra maçın Alman hakemi Manuel Grafe'nin belindeki spreyi alarak, gol vuruşu yaptığı yere ismini yazmaya çalıştı. Hakem Grafe bir an şaşkınlık yaşadı ve olayı tebessümle karşılayarak Gutierrez'e sarı kart gösterdi.

Yakın geçmişte Brezilya'da oynanan eski Fenerbahçeli Alex'in jübile maçında maçın hakemi, vuruşun yapılacağı yere spreyle 'Alex' yazarak sportif bir zeka ile ünlü oyuncuya büyük jest yapmıştı.

SABRİ, ABİTOĞLU'NU SPREYLE BOYAMIŞTI!

Türkiye'de de geçen sezonun 34.haftasındaki Çaykur Rizespor-Galatasaray maçında, son resmi müsabakasını yöneten hakem Mustafa Kamil Abitoğlu, karşılaşmanın bitiminde futbolcuların omuzlarında sahayı terk ederken, Sabri Sarıoğlu hakemin spreyini alarak Abitoğlu'nu yukarıdan aşağı köpük içinde bırakmıştı.

Ancak Sporting Lizbonlu oyuncu Gutierrez'in bu ilginç gol sevinci dünyada resmi bir müsabakada ilk defa yaşandı...

GRAFE, GUTIERREZ'E SARI KART GÖSTERDİ AMA...

Yaşanan olayda hakem Grafe'nin gösterdiği sarı kartı bir kısım hakem ve gözlemci yeterli bulurken bir kısım ise kırmızı kart olmalıydı diye yorumluyor. Ben de kırımızı kart olması gerektiğini düşünenlerdenim. Şimdi durumu yorumlayalım...

Hakemin üzerinde taşımış olduğu donanımı ancak hakem kullanır. Futbolcuların bu donanıma müdahale etmesi, -oyuncu ne kadar iyi niyetli olursa olsun- izinsiz kullanması veya kullanmaya çalışması kabul edilemez.

Ha, hakemin cebinden sarı veya kırmızı kartını veya elindeki düdüğünü izinsiz almış, ha belinde taşıdığı spreyi... Hepsi aynı.

Bu tür davranışlar oyunun yönetimindeki tek yetkili otorite olan hakemin kimliğini, oyunun ciddiyetini, disiplinini sarsmak, zedelemek, hafife almak anlamı taşıyor.

BUNUN ANLAMI HAKEMİ KÜÇÜK DÜŞÜRMEKTİR

Müsabakalarda verdiği bir karar sonrası hakeme itiraz esnasında dokunmak sarı kart; itmek, sarsmak kırmızı kart ise, hakemin üzerinde taşıdığı donanımı ondan izinsiz almak ve kullanmaya çalışmak tıpkı hakemi itmek, sarsmak, göğsündeki kokartı çıkarmak gibidir. Çünkü bunlar hakemi küçük düşüren, hafifleten, alaya alan, otoritesini sarsan eylemlere girer.

Yarınlarda bu ve buna benzer şov içeren, hakem üzerinden yapılacak ve hakemin varlığını hafife alarak olayın içine çekecek davranışların önünün kesilmesi ve yasaklanması için mutlaka kırmızı kart gösterilmeli diye düşünüyorum.

SON SÖZÜ COLLINA SÖYLEYECEK

Konu UEFA'nın da gündeminde... 2016 yılının şubat ayında yapılacak olan UEFA Kış Seminerinde FIFA hakemleri ve hakem otoriteleri olayı tartışacaklar ve bir karara bağlayacaklar.Bu konudaki son sözü söyleyecek olan kişi şüphesiz UEFA Hakem Kurulu Başkanı Pierluigi Collina...

Bekleyip göreceğiz...

[Teofilo'dan küstah hareket](https://www.mynet.com/teofilodan-kustah-hareket-90226-myspor)
[Beşiktaş UEFA Avrupa Ligi'ne veda etti](https://www.mynet.com/besiktas-uefa-avrupa-ligine-veda-etti-90214-myspor)


Takım
O
Av
P
Geri Dön

En Çok Aranan Haberler