MAGAZİN

Usta oyuncu Zeki Alasya yaşamını yitirdi

Usta oyuncu Zeki Alasya hayatını kaybetti. Karaciğer tedavisi gören Türk Sineması'nın unutulmaz ismi Zeki Alasya'nın ani ölümü Metin Akpınar'ı ve tüm Türkiye'yi yasa boğdu. Alasya, pazar günü Levent Camii'nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazı sonrası Zincirlikuyu Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

Usta oyuncu Zeki Alasya yaşamını yitirdi

Efsane oyuncu Zeki Alasya hayatını kaybetti. Nisan 2015'den beri tedavi gören 72 yaşındaki oyuncunun karaciğer rahatsızlığından vefat ettiği açıklandı. Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.

Geçtiğimiz nisan ayında aniden rahtasızlanarak hastaneye kaldırılan Zeki Alasya, kısa süren bir tedavini ardından taburcu olmuştu. Durumla ilgili açıklama yapan Zeynep Alasya, babasının diyabet hastası olduğunu söylemiş, "Önceki gün doğum gününü kutladık. Aniden rahatsızlandı. Ancak durumu iyi" demişti.

Efsane oyuncu Zeki Alasya hayatını kaybetti. 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavi gören 72 yaşındaki oyuncunun karaciğer rahatsızlığından vefat ettiği açıklandı. Hastaneden yapılan açıklamada, "Karaciğer hastalığı sebebiyle 22 Nisan 2015 tarihinden beri tedavisi devam etmekte olan Zeki Alasya bugün saat 10:32'de vefat etmiştir" denildi.

Geçtiğimiz nisan ayında aniden rahtasızlanarak hastaneye kaldırılan Zeki Alasya, kısa süren bir tedavini ardından taburcu olmuştu. Durumla ilgili açıklama yapan Zeynep Alasya, babasının diyabet hastası olduğunu söylemiş, "Önceki gün doğum gününü kutladık. Aniden rahatsızlandı. Ancak durumu iyi" demişti. Türk Sineması'nın usta ismi 2014 tarihinde yayınlanan Küçük Ağa dizisinde Mehmet Ağa karakterini canlandırmış, dizi düşen reytingler yüzünden final yapmıştı.

METİN AKPINAR KAHROLDU

Zeki Alasya'nın ölümü, Metin Akpınar'ı kahretti, gözyaşlarıyla büyük dostluklarını anlatan Metin Akpınar, 'Bugün en sevdiği yemeği götürecektim ama ölüm haberini aldım' diye konuştu.

CNN Türk'ün canlı yayınına telefonla bağlanan Metin Akpınar büyük üzüntü içindeydi... Zaman zaman gözyaşlarına hakim olamayan Akpınar, 'Benim canım gitti, büyük bir kayıp. Her ölüm erkendir ama bu beklemediğimiz bir şey oldu. Malesef karaciğerinde bir olumsuzluk oluşmuştu. Geç kalınmıştı, fark edemedik. Yapılacak bir şey kalmamıştı. Son iki günde olumsuz bir tablo oluştu. Onu hoş tutmaya çalışıyorduk. Hep yanındaydım. Bugün sevdiği yemeği yapıp götürecektim. Bu haberi aldım' diye konuştu.

ZEKİ ALASYA KİMDİR?

Özellikle Metin Akpınar ile yaptığı Zeki-Metin filmleri ile Türk sinemaseverlerin gönlünde taht kuran Zeki Alasya, Nisan 1943 yılında İstanbul Şehzadebaşı'da doğdu. Aslen Kıbrıslı olan usta oyuncu, Sanat hayatına 1959'da MTTB (Millî Türk Talebe Birliği) tiyatrosunda amatör olarak başladı. 1964 yılında, Arena Tiyatrosu'nda profesyonel oyunculuğa başladı. Mister Nato, Kargalar Okulu, Şampanya ve Viski gibi oyunlarda rol aldı. 1965'te Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda çalıştıktan sonra 1967'de Haldun Taner, Metin Akpınar ve Ahmet Gülhan ile birlikte Devekuşu Kabare Tiyatrosu'nun kurucuları arasında yer aldı. Bu topluluğun tüm oyunlarında oyuncu, yazar, yönetmen olarak çalıştı.

Metin Akpınar ile birlikte Türk sinemasında yeni bir ikili oluşturdular. 37 yıl boyunca birçok filmde beraber yer aldılar. 1977'de de yönetmenlik yapmaya başladı. Yönettiği filmlerin çoğunda oyuncu olarak yer aldı. Sinemaya uzun süre ara verdikten sonra son filmi olan "Güle Güle"de oynadı. 1998 yılında Kültür Bakanlığı'nca verilen Devlet Sanatçısı unvanını aldı.

2010 Yılında Altın Portakal Yaşam Boyu Onur Ödülü aldı. Zeki Alasya ilk eşi olan Oya Alasya Zeynep adında bir kız çocuğuna sahip oldu. Bu evlilik, 1987 yılında sonlandıktan sonra Zeki Alasya 1983'te Türkiye 2. Güzeli seçilen Sema Yunak ile 13 yıl boyunca hayat arkadaşlığı yaşadı. 2008'de kendinden 30 yaş küçük olan Jülide Atak ile yeniden dünya evine giren Zeki Alasya'nın bu evliliği sürüyor.


Geri Dön

En Çok Aranan Haberler